Moje krásne ľalie sú už dva roky staré. Po pristátí som sa ich nedotkla a počas tejto doby rastliny tvorili veľa detí. Teraz ich budem sedieť, hlavne preto, že chcem vymeniť si so susednými známkami. Povedzte mi, aké hnojivá môžem použiť pri výsadbe a presádzaní ľalií? Týkajú sa trubicových hybridov.

kvety ľalie v záhradeLilie potrebujú voľnú pôdu a dodatočnú výživu. Pre bohatý a krásny kvitnutie je dôležité vytvoriť pre ne vhodné podmienky a v počiatočnom štádiu vytvoriť zásobu potrebných prvkov. S touto úlohou je ľahké riešiť aplikáciou hnojív priamo pri výsadbe a vysádzaní ľalií.

Hnojivo počas výsadby alebo transplantácie

sadenie ľalií

Vysádzanie mladých ľalií, ako aj vysádzanie starých rastlín je najlepšie v auguste, ale je to možné na jar. Miesto určené pre ľalie by malo byť vykopané do hĺbky 40 cm.

Ťažké pôdy by mali byť “zriedené” pieskom a rašelinou (1 lyžica na každú štvorcovú posteľ). Ak chcete vytvoriť chudobnú pôdu, pridajte:

  • od 5 do 10 kg hnoja (v závislosti od stupňa vyčerpania pôdy):
  • 50 g síranu draselného;
  • 100 g superfosfátu.

Tieto hnojivá sú dosť dosť pre ázijské hybridy, ale tubulárne ľalie okrem toho vyžadujú pridanie popola (až do 500 g na 1 m2).

Pokiaľ ide o východné hybridy, drenážna vrstva musí byť najskôr položená v pristávacej jamke a potom by mala byť pokrytá zmesou humusu, rašeliny a trávnika (v rovnakých pomeroch). V poslednom prípade odstráňte všetok roztok manganistanu draselného v nasýtenej farbe.

Po aplikácii hnojív ich premiešajte s pôdou a studenou vodou.

Po výsadbe ľalií zeme okolo závoja, aby sa zabránilo rýchlemu odparovaniu vlhkosti. Rozložte rozdrvenú kôru ihličnatých rastlín po celom kvetinovom lôžku (alebo okolo rastlín). Môžete tiež použiť padlé ihly.

V priemere sa každé dva až tri roky odporúčajú, aby sa lilie transplantovali, pretože sú schopné vytvoriť veľa detí, ktoré odoberajú sily potrebné na kvitnutie z matky. Výsledkom je, že kvetnaté puky sa stávajú čoraz menej a kvety samotné sú niekoľkonásobne menšie.

Sezónne kŕmenie ľalií

ger pre ľalia

V prvom roku po výsadbe kvety nepotrebujú ďalšie hnojenie. Od nasledujúcej sezóny je potrebné počas jarno-jesenného obdobia vyrobiť hnojivá až päťkrát:

  1. Na jar, keď klíčky sú vytvorené najmenej 10 cm na výšku – rozpustite 1 polievkovú lyžičku. l. Dusičnan vápenatý v nádobe s vodou a nalejte pod koreň.
  2. Po 10 dňoch zopakujte postup.
  3. Počas tvorby púčikov sa zaviedla kalimagneza (40 g prípravku na 1 m2).
  4. Dva týždne pred kvitnutím vykonajte vrchný koreňový obväz na základe tekutého hnojiva Kemir alebo Hera.
  5. Po ukončení kvitnutia nalejte roztok superfosfátu alebo Kemiry.

Related  Fosfátové hnojivá pre rajčiaky: druhy, názvy, použitie

Rastlinné ľalie – video