Pred niekoľkými rokmi zasadil figy na záhrade a tento rok už začal ovocie. Teraz moja žena a ja máme kontroverznú otázku – kedy očakávať zber? Počul som, že ovocie je možné odstrániť v júni a žena tvrdí, že do septembra nebude zrelá. Povedz mi, keď sa fig zúri?

zrelé figyFajn rastú na mieste je celkom nepríjemný, pretože je veľmi náročný. V prvom rade sa jedná o klimatické podmienky – rodisko figy sú subtropické, takže miluje teplo a slnko. To je najlepšia rastlina rastie a nesie ovocie hojne v oblastiach s teplým podnebím, pretože nie tolerovať pokles teploty v zime pod 20 stupňov, a väčšina druhov trochu dlhšom zmrazenie na 16 stupňov pod nulou, takže v prostrednom pruhu pestovaní fíg v núdzi prístrešie na zimu.

Doba dozrievania ovocia

fig na vetve

Mladá rastlina zvyčajne prináša prvé ovocie v druhom alebo treťom roku života. Na rozdiel od väčšiny ovocných stromov a kríkov majú figy dlhú (roztiahnutú) dobu dozrievania plodov – od 30 do 60 dní. Často v zime ide nielen s nezrelými bobuľami, ale aj s kvetenstvami a ovocnými puky. Niektorí záhradníci tvrdia, že v tomto prípade môžete získať jar skorá zber.

Presná odpoveď, keď sa figy zväčšuje, je ťažké dať, to všetko závisí od regiónu a podmienok pestovania. V priemere dochádza k dozrievaniu v niekoľkých fázach:

  • prvá vlna – v júni;
  • druhý – na jeseň (september – október).

Pre harmonickejšie dozrievanie by jar mal byť skorý a jesenný a veľmi teplý.

Bezprostredne pred plným zrenia figy rastie čo do veľkosti na polovicu a získanie sýte farby, a v hornej časti kože začnú vylučovať kvapôčky nektáru. Aj keď sú zrelé dlho perezrev sa stane veľmi rýchlo – iba za 3 dni po optimálnych figy splatnosti stáva pomalý, čo spôsobuje jej trvanlivosť je výrazne znížená.

Čo je potrebné pre fík?

figy

Aby ste dosiahli dobrú úrodu, mali by ste zariadenie poskytnúť náležitú starostlivosť, a to:

  1. zalievanie. Bez pravidelného zvlhčovania pôdy, najmä počas horúceho obdobia, sa plody znižujú vo veľkosti a môžu sa rozpadnúť.
  2. prerezávanie. Pretože ovocie je viazané na mladé výhonky, na jar je potrebné rezať krík na stimuláciu ich tvorby. Dospelé figy sú z času na čas omladené preložením na štvorročné pobočky.
  3. kŕmenie. Pružinová aplikácia organického materiálu pod kríkom poskytuje aktívny rast mladých výhonkov, a tým zvyšuje množstvo zberu z nich. V júni musíte fíky nakŕmiť prípravkami obsahujúcimi draslík a fosfor.
  4. prístrešia. Pri prvom poklese nočnej teploty na 0 a nižšiu by sa kríky mali chrániť na zimu po predbežnom viazaní vetví a ohýbaním ich na zem.

Prvá úroda fíg, video