jarné kvetyBergenia, ako sa to dá nazvať v oficiálnej klasifikácii, žije v prírode na úpätí Kazachstanu a Mongolska, v Altai av Číne. Avšak, záhradníci kultúra lepšie známy ako lomikameň, fotky odrody a druhy, ktoré vždy zasiahla aj tie najjemnejšie odtiene ružovej, bielej, fialova a pomp listy zhromaždené v bazálnej ružicu svieži.

Účinná a nenáročná rastlina, ktorá bola prvýkrát zavedená do kultúry v XVIII. Storočí, stále chová chovatelia. Niektoré z existujúcich odrôd sa odvodzujú na základe divokých exemplárov najrozsiahlejších druhov – hustého listnatého balandu. A väčšina kultivovaných rastlín sú hybridy s väčšími farbami ako kvety rôznych farieb v prírode, rovnako ako vzorky s pestrými a fialovými listami.

kvety motýľa a zelené lístieCelkom botanikov objavil a študoval 10 druhov chrenu alebo bergenia a mnoho druhov je nepravdepodobné, že by bolo možné vidieť na záhrade. Ide o endemiky, ktoré sa vyskytujú vo veľmi malých oblastiach a vzácne rastliny zahrnuté do regionálnych a národných Red Book.

Prirodzený púčik (V. crassifolia)

Diviak na skalnatom svahuRozšírená sláva plešatého listového hrubého listu sa získala kvôli liečebným vlastnostiam koreňov a listov, ktoré sú pripravené vo vôňou zubného vývaru. Tradičná medzi obyvateľmi Altai a Mongolska, nápoj dobre tónuje, odoláva infekciám a zápalom. Vďaka nemu sa fazuľa nazýva “mongolský čaj” a je zahrnutá v zozname liečivých rastlín.

Diviak, na fotografii, je viditeľný v podhorí Altai a Sayans, na severe Mongolska a v Transbaikalia. Záclony tejto rastliny oživujú rozlohy kamenistých pustatín v Kazachstane a ČĽR.

Badan je trávnatá trvalka. Podzemný systém rastliny pozostáva z hrubého, nachádzajúceho sa na povrchu odrezkov, čo spôsobuje vznik krátkych, hustých listov a stopiek s hustými panikulárnymi kvetenstvami.

kvetenstvo bergeniaAko je vidieť na fotke Bergenia kvety pripomínajúce zvony šľahača možno natierať vo všetkých odtieňoch bielej, ružovej, lila a fialovej.

listy hustého listnatého balanduListové rozety veľkých paprskovitých listov neumrú ani v zime, takže sa zelené objavujú doslova pod snehom, s prvými lúčmi jarného slnka. Kožné hladké listové listy počas vegetačného obdobia majú jasne zelenú farbu a bližšie k jesenu sú vymalované červenými a fialovými tónmi.

Related  Akú starostlivosť vyžaduje kaprada?

Badanové ohnisko (V. cordifolia)

Kvitnúce jadroOd druhej polovice 18. storočia bolo srdiečko pestované v kultúre. Predtým bol tento druh považovaný za nezávislý, ale teraz ho botanici rozpoznávajú ako ustálenú odrodovú liečivú panadiku.

Rastliny s hustou, vo forme srdcových listov a lila-ružové kvety počas dozrievania semien dosahujú výšku 40 cm.

biele kvetyTento typ kapucne má odrôd, ako na fotografii, s veľmi ľahkými alebo úplne bielymi kvetmi s priemerom od 1 do 1,5 cm.

Badan Schmidt (V. x schmidtii alebo B. stracheyi var. Schmidtii)

hybridný stánokHybridné kryty z krížového opelenia rastlín rôznych druhov boli prvýkrát získané v 19. storočí. Príkladom takejto kultúry je Schmidtov bonan, ktorý absorboval rysy hustého listnatého a ciliátu Badana.

Táto rastlina je ľahko odlíšiteľná od ostatných odrôd lesklých listov so zúbkovanými okrajmi. Husté plechy zostávajú pod snehom. Na jar, keď sa nad nimi objavia kvetné výhonky, je rast listov pozastavený, ale pokračuje sa s rozpadom kvetenstva a tvorbou semenných kôstok.

Biele, ľanové alebo ružové kvety s priemerom do 5 mm otvorené od mája do júla alebo augusta. Na jeseň, semená dozrievajú, ktoré môžu byť potom zasiate okamžite získať jarné semenáčiky.

Badan koriander (V. ciliata)

Diviak diviakMrazuvzdorný druh badana – pôvodný obyvateľ Himalájí a Tibetu, kde sa rastliny radšej usadzujú v zalesnených horách a na kamenných rímsach. Podľa opisu banán uprednostňuje tieňové rohy a blízkosť vody.

Badana klobása odrody DumboOd ostatných jeho bratov, s výnimkou tŕstia tŕstia, sa táto rastlina vyznačuje prítomnosťou cibuliek alebo napínania na podklade listových listov. Kvety tohto druhu bergenia sú svetlo ružové alebo biele, s jasným až fialovým pohárom.

Popisy a fotografie stupňov hybridnej kapoty

Baden z odrody AbendglockenVytvorením, ako na fotografii, odrôd a typov badany, chovatelia dávajú majiteľom dachov príležitosť:

  • dlhšie obdivovať kvitnutie týchto rastlín;
  • radujte sa vo väčších kvetoch;
  • Nebojte sa, že výsadba bude trpieť mrazom;
  • maľovať kvetinové záhony vo všetkých odtieňoch ružovej a fialovej, bielej a červenej.

Related  Je možné jesť vodné melóny v prípade diabetes mellitus typu 1 a typu 2?

Mnohé odrody bergenia sú výsledkom práce nemeckých nadšencov. Rozmanitosť záhradnej bonanze Abendgloken, na rozdiel od divokých exemplárov, má polovične mahagónové kvety bohatých ružových tónov. Neobvyklá kvetenstvo zverejnené na fialový kvet stonky až 40 cm. Listy stupňa Abendglocken leto zdobia tenkú červenkastú lemovanie a na jeseň je takmer úplne farebné v odtieňoch fialovej.

Badan Hybridní vážka'Angel KissBadanov hybrid z radu Dragonfly vyniká bujným kvetom. Obrázky Angel Kiss na fotografii ukazujú predĺžené-oválne husté listy a racemose kvetenstvo bielej s jemným ružovým striekaním zvonček.

Dvojité kvety záhrady AbendglutBadan Abendglut má svetlé fialové kvety, ktoré môžu byť jednoduché alebo polobiele. Listy odrody Abendglut majú zelenú farbu v teplej sezóne a na jeseň získavajú červeno-tehlové tóny. Rastlina je kompaktná a vo výške až 30 cm je vynikajúca pre výsadbu na obrubníkoch a alpských kĺzačkách.

Ružové polodvojné vence značky Dragon DragonflyHoci kvety záhrady Badan z odrody Pink Dragonfly nie sú väčšie ako 1,5 cm v priemere, sú neuveriteľne atraktívne kvôli polo-dvojitej forme a mierne ružovej farby.

Biele kvetenstvo Bressingham WhiteVýška stopky hybridného Bressingham White je 30 cm. Prvé biele púčiky sa otvárajú skôr, kedy je výstrih kvetov stále na úrovni jasne zelenej s červeným okrajom listov.

Kvety MorgenrotePodľa opisu Baden Morgenrote má táto odroda jasne ružové kvety s červenavým jadrom. Zvláštnosťou tejto rastliny je, že kŕmna rasóza sa môže objaviť nielen na jar, ale aj na jeseň.

Kvety bohyne GlockenturmVysoké stupne a druhy badanu, ako na fotografii s bujnými kvitnecmi, sú úspešne použité nielen na zdobenie záhrady, ale aj na rezanie. Príkladom takejto rastliny je odroda Glockenturm, ktorej kvetina sa vyskytuje pri úplnom rozpustení, dosahuje 50 cm.

Záhradný nárazník SilberlichtĎalším druhom záhradného basánu pre jarné kytice je silberlicht bergenia až 40 cm vysoká s jemnými ružovými a bielymi kvetmi na racemose kvetenstvách.

Hmlový kvet Badana ScheekoeniginaNázov známky Bergenia alebo Baden Scheekoenigin z nemčiny je preložený ako “Snow Queen”. Rastlina až do výšky 50 cm zodpovedá jej názvu a očarí sa bielymi kvetmi a postupne sa stáva ružovou až po úplné rozpustenie. Výkonné fialovo-zelené stopky dobre tolerujú rez a kvetenstvo nestráca dekoratívnosť.

Related  Tajomstvo starostlivosti doma pre izbu gerbera

Zaujímavé fakty o badane – video