Adenium rastúce zo semienSpektakulárne adenómy s hypertrofovaným zahusteným kmeňom, malým zväzkom listov a rozptýlením luxusných kvetov sú čoraz obľúbenejšie u amatérskych pestovateľov. Pre všetky exoticity rast adenium zo semien doma, ukáže sa, je to docela jednoduché a dokonca aj nováčik môže robiť.

Svetlohnedé semená, podobne ako miniatúrne rúrky, sa doslova otvárajú za tri dni a odhaľujú drobnú, ale už skôr masnú rastlinu sveta. Vďaka rýchlemu klíčeniu a ďalšiemu aktívnemu rastu adenía sa môže bezpečne odporučiť pre tých najnáročnejších domácich záhradníkov.

So zrejmou jednoduchosťou a celkom pochopiteľnou radosťou od typu prvých výhonkov, nezabudnite, že Adenium pochádza z Afriky av prostredí miestnosti je potrebný špeciálny prístup pre jeho výhonky.

Ako pestovať adenium zo semien, riadne organizovať výsev, klíčenie a starostlivosť o sadenice?

Podmienky a príprava semien na výsev adenía

rastú pri vysokej teplote a vlhkostiAdény sú rastliny milujúce teplo, preto pre ich klíčenie je potrebná zvýšená teplota a vlhkosť vzduchu.

Skúsení odborníci v tejto kultúre izby sa odporúča udržiavať teplotu asi 30-35 ° C. V tomto prípade sa semená rýchlo a harmonicky klenú.

Ak sa vzduch ochladí na 28-29 ° C a nižšie, klesne percento klíčenia, u už objavených sadeníc je možná hniloba koreňového systému.

Druhým predpokladom pre rast adenómov zo semien je správne vybraná pôda, ktorá by poskytla plný prístup ku koreňom vlhkosti a kyslíka. V tomto prípade by substrát nemal obsahovať patogénne huby a škodcov.

Pred zasiatím semena adenium sa niekedy odporúčajú ponoriť do teplej vody. Existujú však odporcovia tejto metódy, ktorí veria, že vlhkosť vyvoláva vývoj hniloby na sadenice. V skutočnosti však súčasne aktivuje vývoj embrya.

mladé klíčkyČo robiť, rozhodne sám kvetinár. Ale ak používate nielen vodu, ale fungicídy a rastové stimulanty, môžete sa zbaviť takéhoto problému s rastúcimi adenómami, ako na obrázku vyššie, nedostatok vo vývoji koreňového systému pred výsadbou.

Predčiatočná úprava pomôže neutralizovať spóry húb usadené na povrchu semien a podporiť rast budúcej vnútornej kvetiny.

klíčenie semien adenómuZa týmto účelom sú semená ponorené do ružového roztoku manganistanu draselného počas pol hodiny alebo ošetrené dostupným komplexným fungicídom, napríklad účinným a rastlinne bezpečným fytosporínom. Po niekoľkých hodinách sa výsadbový materiál zníži do roztoku rastového hormónu.

Related  Jantárová kyselina pre orchidey ako stimulant vývoja

Príprava pôdy na pestovanie adenía zo semien

klíčky potrebujú dobre priepustný primérNajlepšie substráty pre adenium sú ľahko priepustné pre vlhkosť a vzduch. Sú dobre štruktúrované a po niekoľkých zalievaní sa nepečia. Hustá pôda zabraňuje rastu rastlín, prispieva k akumulácii prebytočnej vlhkosti. Preto počas prípravy na výsev musíte starostlivo priblížiť výber vhodnej zmesi.

Dnes pestovatelia kvetov ochotne používajú hotové pôdy, ktoré sa líšia:

 • menovanie;
 • kyslosť;
 • zásobovanie živinami;
 • súbor základných a doplnkových komponentov.

špeciálna základná pôdaV domácom prostredí sú vhodné na používanie substrátov na báze rašeliny alebo kokosových vlákien, ale pre väčšiu ľahkosť a vzdušnosť je vhodné ich ďalej uvoľňovať.

Zmes na pestovanie adenía by mala pozostávať iba z polovice pôdy pre sukulenty alebo univerzálnu pôdu. Druhou polovicou je prášok na pečenie, ktorý možno považovať za:

 • perlitu alebo vermikulitu;
 • veľký riečny piesok;
 • drvené uhlie;
 • najmenší podiel expandovanej hliny;
 • polystyrénové guľôčky, ktoré možno získať roztiahnutím fragmentu obalu z domácich spotrebičov.

Kapacita na sadenie adenium osiva môže byť akékoľvek. Hlavná vec je, že na jeho spodku je veľa drenážnych otvorov, ktoré slobodne prechádzajú nadmernou vlhkosťou.

Adenium klíčky v rašelinovej tabletePohodlne, ak má kontajner veko, potom sa v čase narastajúceho adenómu doma mení na miniatúrny skleník. Na dne je položená vrstva drenáže z expandovanej hliny, úlomky uhlia, peny alebo tehla. Nadmerne naliate substrát, ktorý je mierne zvlhčený. Teraz je to obrátenie semien.

Sejba osiva adenía v domácnosti

Vzhľadom k tomu, sadenice Adenium sú dostatočne veľké a znateľné, kvetinár môže vybrať medzi skupinou výsev v jednom kontajneri alebo pomocou malých hrncov pod každým výhon.

Ako správne vysadiť adenium? Obe možnosti majú svoje vlastné silné a slabé stránky.

Pestovanie adenía jednotlivým výsadbouJediný výsev umožňuje šetriť čas pre transplantáciu sadeníc, umožňuje rastlinám aktívne pestovať korene a lepšie osvetľovať. Ale zároveň pre množstvo šálok alebo buniek na sadenice, ktoré sa často používajú na klíčenie semien adenómu doma, potrebujete veľa priestoru ako na okenných parapetoch, tak aj pod lampami osvetlenia.

Related  Starostlivosť o bokarney doma na fotografii

očkovanie v spoločnom kontajneriZasievanie do spoločného kontajnera naopak šetrí priestor, ale s nerovnomerným rastom niektoré silné mladé rastliny začnú tiahnuť čakaním na to, aby ich dohonili slabšími výhonkami. Okrem toho také adenium potrebujú transplantáciu, inak hromadenie bude viesť k rýchlemu oslabeniu zelených domácich zvierat. Zvyčajne sa transplantácia na vlastných kvetináčoch uskutočňuje 2-3 mesiace po zasiatí.

Aby nedošlo k náhodnému vyprázdneniu výhonkov v jednotlivých kontajneroch, je lepšie vybrať kontajner s minimálnym objemom, použiť očkovacie bunky s drenážnymi otvormi, rašeliníkmi alebo tabletami.

výsev semien v malých hrncochPri výseve semena adenía sú rozložené rovnomerne vo vzdialenosti najmenej 3 cm od seba a potom posypané vrstvou podkladu s hrúbkou 5 až 10 mm. V tejto forme sa nádoba umiestni do skleníka. Ďalšia starostlivosť je:

 • pri udržiavaní pomerne vysokej teploty a vlhkosti vzduchu;
 • pri pravidelnom zavlažovaní povrchu pôdy pomocou rozprašovača alebo pri čistom zalievaní v palete.

Aby ste udržali stabilné teplo pre semená adenium, doma môžete používať spodné vykurovanie pomocou ohrievacej podložky chránenej proti vlhkosti, sušičkou topánok a inými improvizovanými prostriedkami.

transplantácie sadenícDenne sa vetrá skleník, v ktorom sadenice ostávajú asi mesiac. Po výskyte hromadných výhonkov sa mladé adenium prenesie na jasné miesto a ponechá ohrievanie ďalších 7-10 dní. Vytvárajú sa silné rastliny.

Vzhľadom k tomu, že je možné pestovať semená adenómy z roka na rok, zimné sadenice potrebujú povinné osvetlenie, čo je najľahšie zabezpečené pomocou špeciálnych fytosanitárov. Ďalšia starostlivosť o vnútorné rastliny sa nelíši od toho, čo dostávajú dospelí.

Ako jednoducho pestovať adenium zo semien – video