Nezvyčajná kvetina hymenokalúsa láka okoRastliny rodu Hymenocallis alebo lilie pavúky prišli do Európy v dobe Veľkých objavov, ale nestali sa tak populárne ako hypoastroma alebo juhoafrická amaryllia. V skutočnosti, ak sa na okne objavil gimenokallis, domáca starostlivosť sa vôbec nelíši od starostlivosti o ostatné, ale pomerne vzácna rastlina sa stáva originálnou výzdobou okenného parapetu.

Vlastnosti domáceho kvetu hymenocallis

Cibuľová rastlina hymenocallisPožiadavky na podmienky pestovania a ošetrovania rôznych druhov hymenokalýzy sa môžu značne líšiť. To je spôsobené tým, že niektoré rastliny sú pôvodnými obyvateľmi podhorí a ostatné hymenokally rastú v subtropickej, skôr vlhkej zóne. Preto v prvom prípade potrebujeme krátke časové obdobie odpočinku a obyvatelia subtropických rastlín, kde nedochádza k sezónnej zmene, zostávajú počas celého roka stále zelené

Najčastejšou domorodou je hymenokallis karibskej alebo Hymenocallis caribaea, ktorá patrí k evergreenovým druhom.

Táto vnútorná kvetina hymenocallis:

  • veľká bulbovitá žiarovka s priemerom do 10 cm;
  • špicaté, kopijovité, dlhé až do šírky 7 cm, listy tmavozelenej alebo škvrnité farby;
  • vertikálne, duté vo vnútri kvetinového stonky s vrcholom kvetenstva.

Kvitnú sa počas zimných mesiacov a môžu trvať až 100-120 dní. Na stonke sa dôsledne otvárajú 3 až 7 veľkých bielych kvetov charakteristických “pavúkov”.

Starostlivosť o hymenocallis doma

Len s náležitou starostlivosťou hymenocallis poteší s kvetomV exotickom vzhľade má kvetina hymenokalisu neobvyklý charakter, takže základné požiadavky na starostlivosť sú veľmi blízko k starostlivosti, ktorú dostávajú iné domáce ornamentálne cibuľovité rastliny.

Aby hymenocallis cítil dobre, rozvíjal, rozkvitol a vytvoril žiarovku, musí vytvoriť správne podmienky.

Osvetlenie by malo byť jasné a trvalé. Dokonca aj v zime, stále zelené druhy vyžadujú veľa slnka, takže je lepšie vytvoriť ďalšie osvetlenie pre nich 10-12 hodín denne. Optimálne umiestnenie hrnca s kvetom hymenocallis je južné okno.

Počas rastu listov, to znamená na jar av lete, sa rastliny cítia dobre pri normálnej izbovej teplote. Ako súčasť starostlivosti o hymenocallis, hrnce môžu byť vyvedené do vzduchu, pokrývajúce rastliny zo studeného vetra.

Related  Jedinečné liečebné vlastnosti vŕbovej kôry a kontraindikácie jej použitia

V zime, najmä v prípade nedostatku svetla, sa teplota znižuje na 12-18 ° C v závislosti od druhu. Ak sú nainštalované fytosanely, napríklad evergreen môže napríklad zostať pri izbovej teplote karibskej hymenokalštiny.

Pre opadavé druhy nie sú tieto podmienky vhodné. Ich sušené cibule sa prenesú na chladné miesto, kde sú uskladnené, kým sa baktérie nezačne na teplote 10-12 ° C.

Hymenocallis kvetZavlažovanie rastliny je jednou z najdôležitejších etáp starostlivosti o hymenocallis doma. Na jednej strane kultúra netoleruje nadmernú suchosť pôdy, na ktorú reaguje zničením listov a rýchlou stratou kvetov. Na druhej strane hojné zavlažovanie hrozí nadmerným namočením a rozpadom koreňového systému a samotnej žiarovky. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa to stalo, musíte byť citliví na stav pôdy a kvetu hymenocallis.

Keď rastliny zmiznú a len listy sú nad povrchom pôdy, napájanie je mierne skrátené, ale nezastaví sa. Ak sa v dome vyrastie listnaté druhy, na krátky odpočinok sa zastaví zavlažovanie.

Pri navlhčení pôdy môžete takýto postup kombinovať, aby ste sa postarali o hymenocallis, pretože si listy otrite vlhkou handričkou. Tým sa zlepší vzhľad kvetu a jeho pohoda v horúcich dňoch as príliš suchým vzduchom.

V horných úpravách používajte kvapalné zmesiPočas celého obdobia činnosti sa rastliny kŕmia použitím hotových kvapalných zmesí pre okrasné kvitnúce druhy alebo kvitnúce. Interval medzi horným obväzom je 2-3 týždne.

Pri hnojení hymenokalýzy je potrebné starostlivo použiť top-dressing s vysokým obsahom dusíka. Na jednej strane takéto zlúčeniny stimulujú vývoj rastliniek a rastlín, ale na druhej strane prebytok tohto prvku nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu a trvanie kvitnutia a žiarovka, ktorá nie je pripravená na zimovanie, niekedy hnije.

Počas celej doby zimovania prestane hnojiť vnútorný kvet hymenokalisov, najmä listnatých druhov.

Výsadba a ošetrovanie hymenokalýzy

Ak je to potrebné, zariadenie môže byť ľahko prevedené do nového hrnca. Hymenocallis pre výsadbu a ošetrovanie, ktorý nasleduje, je pomerne pokojný. Prekládka však často znižuje rytmus, ktorý je bežný pre kultúru, kvitnutie sa odkladá, a preto sa pokúšajú transplantovať nie častejšie ako za 3 alebo 4 roky.

Related  Domáca starostlivosť o Diffenbachia

A napriek tomu, ak sú korene úplne pokryté všetkými substrátovými hubami alebo sa deti objavia na žiarovke, nemožno sa im vyhnúť transplantáciám. Kvety hymenocallis potrebujú veľké kontajnery, kde je v dolnej časti potrebná pomerne silná drenážna vrstva.

Pri výsadbe cibule je pochovaný len dve tretiny výškyPotom sa nádoba naplní substrátom a na ňu sa umiestni na polovicu alebo dve tretiny hlboko do žiarovky. Pôda je zhutnená a hojne navlhčená.

Najlepšia zmes pôdy pre hymenocallis je tá, v ktorej bude rastlina vybavená živinami, vzduchom a vlhkosťou. Preto sa substrát zmieša zo záhradnej pôdy, humusu, hrubého piesku a rašeliny, takže výsledná pôda je voľná a dobre štruktúrovaná. Pripravená zmes sa parou alebo sterilizuje iným spôsobom. Na zníženie rizika vzniku hniloby v substráte pridajte drvené drevené uhlie alebo jemne nasekaný sphagnový mach.

Video o hymenocallis alebo lily-pavúk