Fern vo vnútri miestnostiPaprade sú medzi najstaršie členovia rastlinnej ríše, oni prežili dinosaurami, boli svedkami vývoja človeka, a dnes úspešne rastú nielen v prírode, ale aj v miestnosti. Pozor na rastlinu záhradníkov vysvetliť krásu zubatými listami a zistil, že u črepníkových papradie starostlivosti nie je zložitá vôbec doma.

Na celej planéte dnes existuje asi 10 tisíc druhov papradí, ale v zbierkach fanúšikov vnútorných rastlín, samozrejme, existuje menej odrôd. Na okenných parapetách sú najprestížnejšie a ozdobné rastliny. Medzi nimi davaliya, asplenium, pteris, nefrolep a iné druhy z rôznych častí sveta.

Štruktúra papradie

Zaujímajú strednú pozíciu medzi machy, riasy a gymnosperms druhy rastlín, papradí držal rysy starovekých flóry a tým úspešne prispôsobený životu v zmenených podmienkach miliónmi rokov.

Zvyšuje sa nový list papradieTáto vlastnosť sa stáva zrejmá pri zvažovaní štruktúry papraďa. Listy, alebo správnejšie, vayi tvoria nadzemnú časť rastlín a spravidla vystupujú ako figúrka, vrúbkovaná alebo opakovane rezaná forma. Mladé, ešte neotvorené listy papriky papriky sú pevne navinuté do špirály.

Keď sa rozmnožujú, rozvíjajú sa, tmavnú a hustejšiu. Pod vrstvou pôdy sú odrezky paprade.

Ako sa starať o papradie doma?

Pri starostlivosti o vnútorné papradie doma sa pokúšajú vytvoriť mikroklímu, ktorá sa podobá prirodzenému. Toto sa plne vzťahuje na:

 • teplota vzduchu v rôznych obdobiach roka;
 • vlhkosť životného prostredia;
 • osvetlenie;
 • frekvencia a objem zavlažovania;
 • doplnkové kŕmenie;
 • transplantácie.

Transplantácia prasiatVäčšina krytých krytých papradí, ako na fotografii, pochádza z tropických alebo subtropických oblastí planéty. Existujú však pôvodní obyvatelia zón s miernym podnebím. Aby sa prispôsobili potrebám rastlín, sú všetky papradie chránené pred ponorom a náhlymi teplotnými zmenami a tiež chránené pred horiacim slnkom.

V závislosti od pestovaného druhu sa pokúšajú udržiavať prijateľnú teplotu. V lete môžu rastliny vydržať ohrev na 28-30 ° C, ale s ďalšími starostlivosťami a zvýšenou pozornosťou majiteľa.

Fern na balkóneAko sa starať o papradie, ak je toto maximum prekročené? Zariadenie bude potrebovať nielen bežnú ochranu pred priamym slnečným žiarením, ale aj časté zavlažovanie v obzvlášť horúcich dňoch. To pomôže naplniť celý voľný objem hrnca mokrým sfarbením alebo umiestnite kvetinu do vlhkého florária. Užitočným riešením bude presídlenie kapra počas celého teplého obdobia pod otvorenou oblohou.

Related  Zaujímavý príbeh o unikátnej rastline vlhkých trópov Alokasie

Ale s nástupom na jeseň, ešte pred prvými mrazmi, bude kvetinárstvo musieť nájsť chladné miesto pod strechou pre zelené zviera. Časť druhov je obsahom s obsahom pri bežnej izbovej teplote nie nižšej ako 17 ° C. Ale tam sú tí, ktorí sú pohodlnejšie zostať pri 14-16 ° C. Minimálna prípustná teplota obsahu – 10 ° C, v prípade, že vzduch je chladnejší, hrozí podchladenie odnože, ktorý je zvlášť nebezpečný v mokrej pôde.

Domáca starostlivosť o vnútornú papradinu sa výrazne zjednoduší, ak sa hrniec umiestni na východné alebo západné okno. Tu rastliny neohrozujú spálenín a prichádzajúce osvetlenie stačí na aktívny rast a udržanie dekoratívnosti.

Nezabudnite, že všetci členovia rodiny reagujú negatívne na znečistenie ovzdušia, dym, výfuky automobilov. Preto nie je najlepším miestom pre kvetinu fajčiarska izba alebo balkón s výhľadom na rušnú ulicu s hustou premávkou.

Zloženie kompozície z papradíFrekvencia a intenzita zavlažovania sa mení s obdobím. Keď sa kaplnka miestnosti, ako na fotografii, aktívne rozrastá, je častejšie napojená, nižšia rýchlosť rastu signalizuje potrebu menej často navlhčiť pôdu.

Pre papradie je nadmerné a slabé zavlažovanie škodlivé. Prvý prípad ohrozuje zhutňovaním a kysaním pôdy, poklesom intenzity dýchania a výživy rastliny. Aj keď korene nezahadnú, kvetina rýchlo prechádza do utláčaného oslabeného stavu.

Dobre držaná kapusta v hrncochSuchosť substrátu vedie k smrti listov. Neočakávame, že stratil turgor a jasné farby vayi ožívajú po obnovení zavlažovania. Aj pri obnovení náležitej starostlivosti zomierajú, čo nepriaznivo ovplyvňuje vzhľad kvetu.

Ako sa doma starať o kapradu, ktorá stratila celú nadzemnú časť? Rastlina zasiahnutá suchom môže byť opätovne oživená, pretože vie o jemnosti vývojového cyklu kapra. Zariadenie sa odstráni a už je mŕtvy a stále zostáva zelený vayi, po ktorom sa hrniec prenesie do dobre osvetleného okenného parapetu. S pravidelným, ale nie príliš hojným zavlažovaním sa kapor môže rýchlo zotaviť. Znamenaním prebudenia budú tesné zelené špirály nového lístia, ktoré sa objavili nad substrátom.

Účinne pomáhajú podporovať komplexné topánky s obsahom organických a minerálnych látok. Konajú sa pravidelne od polovice jari do jesene.

Premiestnenie miestnej kapradiny

Papraďovité epifytyNajlepší čas na transplantáciu papradie je jar. V závislosti od typu domácej rastliny môže mať postup svoje vlastné vlastnosti.

Related  Okouzlující dravá rostlina – venus flytrap

Vzhľadom k tomu, medzi papradinami je nielen suchozemské rastliny, ale epiphytes, potom sa pripravte na tomto stupni starostlivosti o kvetináči papradie v domácnosti budú musieť postupovať. Na to vyberajú:

 • Vhodný hrniec, košík alebo kus dreva pre epifytické druhy;
 • uspokojenie potrieb kultúry voľné, nevyhnutne ľahký substrát.

Prenos epifytovHoci obchody ponúkajú hotové zmesi, pre väčšinu rastlín vyrábaných doma je lepšie sa ich pátrať ďalej so žiadosťami vášho domáceho maznáčika. Napríklad pre epiphytes s výhodou pridávajú do pozemných veľké kusy dreva, padlých dusené kôry, machu, a pôvodní obyvatelia trópov vyžadujú zahŕňať pôdy viac živín.

Reprodukcia papradí

Každý je dobre oboznámený s ľudovými príbehmi z bohatej papradie a šťastným kvetom kapra. Nájdite nebývalý zázrak je možné len počas jednej, najkratšej noci roka, kedy kaplnka kvitne. A aj keď sa hrdinom rozprávok podarilo získať čarovný kvet, v skutočnosti opakovať ich výkon nie je určený nikomu!

Spóry na liste kapustyKvôli svojej štruktúre kapradiny nekvitnú. Ale ako sa paprad reprodukuje? Faktom je, že papradie zachovali jeden z najstarších spôsobov získavania potomkov pomocou sporu.

Doma sa používa veľmi zriedkavo kvôli namáhavosti a dlhému čakaniu, keď malé rastliny rastlín preniknú a vyrastie. Ale reprodukcia spórami sa nedá vymeniť, ak ide o rast mimoriadne vzácnych druhov.

Reprodukcia papradín spóramiReprodukcia papradí spórami začína tvorbou sporangií, obsahujúcich haploidné spóry, na vayách. Zrelé, rozptýlia sa na neďalekých častiach zeme, nesú vietor a zvieratá a klesajú, keď sa dostanú do priaznivého prostredia. Po oplodnení začína život nového papraďa, ale pred vytvorením nezávislej kŕmnej rastliny v závislosti od druhu môže trvať až niekoľko rokov.

Pri izbových podmienkach sú dospelí rozdelení. Najlepšie je, aby sa na jar prijal pomerne nepríjemný postup, ktorý by ho kombinoval s transplantáciou do čerstvej pôdy.

Papraď je rozdelená na samostatné rozety tak, že každá z nich má:

 • niekoľko listov;
 • jeho vlastné miesto rastu;
 • dostatočné na rast miesta oddenky.

Related  Francúzske ruže vo vertikálnom záhrade: calisthegy

Reprodukcia kapra rozdelením dospelých rastlínExistuje mnoho spôsobov, ako vynásobiť papradie. Jednotlivé odrody možno jednoducho vynásobiť rozdelením podzemných výhonkov. Iní vedú k zvláštnemu fúziu. A tretie papradie, aby urýchlili rozširovanie a zabezpečili, že ich potomstvo malo väčšiu šancu na prežitie, sa stalo viviparóznym. Tvoria dcérske zásuvky priamo na vayah. Keď sú embryá dostatočne staré na to, aby viedli svoje vlastné životy, rozpadajú sa a zakoreňujú.

Jemnosť starostlivosti o papradie doma – video