vajcia rôznych tvarovVajcia v mäkkej škrupine, malé vajcia bez žĺtka, vajcia s deformovanou škrupinou alebo škvrny. Často sa pýtať (a vyhnal všetky druhy hrozných obrazov v mojej e-mailovej adresy) z dôvodov neobvyklého vzhľadu slepačích vajec – s kužele, gombíky, s malými škvrnami, škvrnité, mäkkého puzdra. Vo väčšine prípadov to nie je dôvod na obavy.

Hoci pri pohľade na vajcia sú často prijatá posúdiť zdravotný stav kurčiat – zdravá vtáky živia prospešné vyváženej stravy a vajcia sú rovnaké poznajú správny formulár, objaviť niekedy abnormálne vajcia môžu byť považované za úplne normálne. Stojí to za to, aby sa znepokojovalo len vtedy, keď sa to stane po celý čas, pretože dôvod môže byť pokrytý vážnymi zdravotnými problémami.

Preto som sa rozhodol popísať niektoré z najtypickejších a najnebezpečnejších druhov neobvyklých kuracích vajec.

Malé vajcia bez žĺtka

malé vajceJe to vajcia veľkosti malej gule, ktorá sa často nachádza v mladých vrstvách. Dôvodom ich vzhľadu je to, že škrupina sa tvorí okolo vajíčka bez žĺtka a obklopuje len bielkovinu, takže veľkosť vajec je taká malá. To je pomerne bežný fenomén medzi mladými vrstvami predtým, ako ich telo dosiahne pubertu. Takáto vajcia lepší k jedlu, skôr než sa snažiť, aby z nich usudzovať kurčiat – a to aj v prípade, že majú žĺtok Vnútri je priestor vo vnútri plášťa je príliš malá pre normálny vývoj embrya.

Vajcia s dvojitým žĺtkom

dva žĺtky vo vajciKeď sú dva žĺtky vo vajcovode príliš blízko sebe, niekedy sú súčasne pokryté jedným proteínom (a škrupinou), v dôsledku čoho vzniká pomerne veľké vajíčko. Všeobecne platí, že dvojitý žĺtok vo vajci nie je dôvodom na obavy, takže ak vaša sliepka vždy nosí takéto vajcia, len by som vám zavrela oči. Neexistuje žiadne potenciálne nebezpečenstvo pre zdravie kurčiat, okrem toho, vajcia s dvojitým žĺtkom – nádherné jedlo.

Related  Prírodné organické hnojivá – základné typy, výhody použitia

Vajcia v škvrnám

vajcia v škvrnámKeď sa vajíčko pohybuje pozdĺž vajcovodu, otočí sa. Ak je rotácia príliš rýchla, môže mať vajíčko “rozmazaný” vzor. Ak sa vajíčko pohybuje pomaly, potom sa na ňom objavia malé impregnácie pigmentu. Mnohé plemená kurčiat (najmä Veljmer) pravidelne kladú vajcia do škvŕn. Je to jeden z najkrajších druhov vajec a vyzerajú výborne na jedálenský stôl.

Vajcia s bielymi policami na škrupine

kriedová depozícia na vajciaJemné biele častice na vajciach nie sú nič iné ako ukladanie vápnika. Ak vo vaječníku existujú rôzne druhy častíc, z ktorých sa tvorí škrupina, začne sa uvoľňovať vápnik, aby ich viazal. To vedie k tvorbe bielych usadenín na plášti. Oni sú dobre vyčistený s nehom, po ktorom môžu byť konzumované vajcia.

Vajcia s vrásčitými alebo rebrovanými škrupinami

žebrovaná škrupinaVzhľad takýchto vajec je celkom bežný pre kvalifikovanejšie nosnice. To môže byť spôsobené stresom pri kladení vajíčok kvôli hlasnému štekaniu psa, skrývajúcemu sa predátorovi, búrke a iným dráždidlám. Hoci z estetického hľadiska takéto vajcia nemôžu byť nazvané krásne, ale môžu byť úspešne konzumované ako jedlo.

Vajcia v mäkkej škrupine

mäkká škrupinaZvyčajne sa takéto vajcia objavujú v dôsledku nedostatku vápnika v strave, aj keď môžu existovať aj iné dôvody, napríklad prebytok špenátov v krmive. Nechcel by som riskovať takéto mäkké škrupiny, pretože sú zbavené prvej línie obrany baktérií, ktoré sa dostanú do vajíčka – škrupiny.

Vajcia bez škrupiny

Jedinou výnimkou zo zoznamu bezpečných neobvyklých druhov vajec môžu byť vajcia bez škrupiny. Možno ste o nich museli počuť. Už sedem rokov chovám kurčatá a nikdy som nestal takým problémom. Ale viem s istotou, že to nie je smrť za sliepku, ako ste niekde počuli alebo čítali.

Napriek tomu je takéto vajcia nebezpečné.

V skutočnosti nie sú skutočné vajcia – je to mäkká, gumovitá hmotnosť, ktorú kura niekedy odvádza bližšie ku koncu cyklu. Podľa mnohých odborníkov v oblasti chovu hydiny sú tieto ako vajcia skutočne súčasťou reprodukčného systému, v ktorom sa niečo porušuje. V dôsledku toho sa vylučujú z tela cez vajcovod.

Zvyčajne, po objavení sa týchto vajcia, kurčatá už nepočutia.

Nezvyčajné vajcia – to je zvyčajne náhodný jav, v ktorom nie je nič strašné. Je však lepšie sa oboznámiť s užitočnými informáciami … len pre prípad.

Related  12 spôsobov, ako použiť popol z dreva v slepom dome, v záhrade alebo na domácom území

Video o správnom kŕmení kurčiat na zastavenie rezu vajíčok