sliepky na statkuVäčšina bylín je prospešná pre zdravie ľudí a zvierat. Preto sa mnohé z nich používajú na liečbu a prevenciu rôznych chorôb. Chovám kurčatá a používam v našej farme rôzne bylinky. Rastliny nie sú len potraviny pre vtáky. Sú tiež súčasťou životného prostredia. Dávam prednosť známym kulinárskym bylinám – absolútne bezpečné a jedlé.

Niektoré rastliny sú však pre kurčatá toxické (ako u ľudí). Vyskytli sa prípady, kedy použitie liečivých a užitočných bylín v príliš veľkých dávkach viedlo k chorobám a dokonca k smrti.

Nerobím vedecký výskum, nemám veterinárne alebo lekárske vzdelanie. Preto som sa rozhodol, že opatrnosť by nikdy nebola zbytočná. Úplne som opustil používanie materiálov a nástrojov v hydinárskom priemysle, ktoré by mohli vyvolať problémy s mojimi domácimi miláčikmi.

Ak na akejkoľvek komodite uvidíme štítok “zelenina” alebo “prírodný”, neznamená to, že je absolútne bezpečné. Kuracie mäso je pomerne malá hydina. Nebude príliš veľa úsilia na poškodenie jej zdravia.

Buďte opatrní s éterickými olejmi

Esenciálne oleje sa často používajú nie na ich určený účel alebo v príliš veľkých množstvách. Najmä v prípade, že osoba nemá informácie o ich použití a presných dávkach. Preto vždy preferujem čerstvé alebo sušené bylinky.

Niektoré nebezpečné rastliny sa nachádzajú v mnohých typoch výrobkov z hydiny. Preto je nevyhnutné vždy starostlivo skontrolovať zoznam zložiek pred nákupom zeleninových doplnkov stravy pre kurčatá.

Vyhýbam sa používaniu nástrojov a materiálov na stavbu hydinárskych domov, ktoré obsahujú potenciálne škodlivé zložky. Vzhľadom na to, že kurčatá môžu hýbať aj nepožívateľné predmety, škodlivé látky v ich zložení môžu poškodiť zdravie vtáka.

Tu je zoznam niektorých toxických rastlín, ktoré odmietam používať. Môžu spôsobiť príznaky pomerne závažných ochorení vtáka av najhoršom prípade – viesť k smrti.

8 potenciálne škodlivých rastlín

kostihojKomáre je bylinka, ktorá často spôsobuje hnačku, zlyhanie pečene. Je lepšie uprednostniť vonkajšie použitie tejto rastliny na odstránenie edému, hojenie rán. Hoci mnohí vlastníci omylom presvedčia, že kôrovce sú kuracie krmivo.

Related  10 zdrojov užitočných bielkovín pre kŕmne sliepky počas premiestňovania

eukalyptusEukalyptus – nie je nebezpečný sám osebe. Môžu však byť prítomné spóry aspergilózy – huby, čo vedie k zániku rôznych druhov vtákov vrátane kurčiat a kačiek. Okrem toho je koncentrovaný eukalyptový olej toxický pre ľudí a zvieratá.

náprstníkDigitalis je bylinka, ktorá môže viesť k zlyhaniu srdca.

kôň žihľavaKovová žihľava – rastlina z čeľade Solanaceae, má negatívny vplyv na centrálny nervový systém.

PennyroyalMátová bažina – je toxická pre pečeň, vedie k zlyhaniu obličiek, niekedy až k smrti.

vratičTansy – môže vyvolať hnačku, ochorenie pečene, smrť.

WintergreenGrushanka – príčina endokrinných porúch v tele.

palinaPelyň ovplyvňuje nervový systém a môže viesť k záchvatom.

aromatická zmesKonfety pre dom je aromatická zmes. Zahŕňa nechtík, okvetné lístky ruží, harmanček, mäta, echinacea a iné bezpečné byliny. S touto zmesou si môžete zachovať príjemnú vôňu v slepičíku. Umožňuje vydesiť škodcov, priaznivo ovplyvňuje vtáka.

Ihly pre sliepky – video