morušové ovocieAk chcete viesť celý život, musí človek neustále doplňovať zásoby vitamínu, najmä v lete. Mulberry tree je jedinečný poklad užitočných prvkov potrebných pre telo. Takmer po celom svete nájdete rastliny z tejto tajomnej rodiny. Sú vo forme kríkov, stromov, liany a len príležitostne trávy. Hlavným rysom rodiny “Mulberry” – schopnosť prideliť kvapalinu, veľmi podobne ako mlieko. Zahŕňajú viac ako 1500 druhov, ktoré uprednostňujú pomerne teplé podnebie. plačúci morušeOvocie niektorých z nich sa používa na výživu, iné si vzali cenné suroviny na výrobu a drevo. Niektoré varianty sa používajú ako dekor v dizajne krajiny.

Najznámejšími zástupcami moruše sú moruše, fig, chlieb a gumený strom. Každý z nich má svoje vlastné vlastnosti a hodnotu. Preto sa ľudia snažia vysadiť takéto stromy na svojich pozemkoch.

Zoznámenie sa s tajomnou rastlinou

moruše v záhradeNiektorí milovníci záhradky sa pýtajú: čo je moruše, ako zriedkavo sa stretáva s takýmto menom. Ale keď zistia, že je to najčastejšie moruše, sú nesmierne šťastní. Koniec koncov, neexistuje prakticky žiadna osoba na zemi, ktorá by odmietla ochutnať letné teplo šťavnatých bobúľ. V niektorých miestach je rastlina vysadená predovšetkým v blízkosti dvora, takže okoloidúci neprechádza atraktívnym ovocím.

Mulberry strom je často zvýšený na kráľovskú majestátnosť, pretože ju ocenili známi monarchovia. Dôkazom toho sú stromy staršie ako 100 rokov, ktoré rastú v botanických záhradách Európy. Historici hovoria, že počas panovania Petra I. bol vydaný dekrét zakazujúci rezanie moruše. Preto je moruše široko rozšírená v strednom a južnom regióne Ruska.

dozrieť plody morušeMoruša je listnatá rastlina, ktorá sa zdvíha nad zemou maximálne 15 metrov. Jeho široko kompaktná koruna pozostáva zo sady tenkých vetví, na ktorých sú zubaté listy.

moruše kvetyKaždá jarná moruška dáva originálny kvetinový výstroj. Skladá sa z mužských a ženských púčikov, zhromaždených v elegantnej náušnici, ktorá sa pôvabne prelína medzi listami. Po úspešnom opelení sa šťavnaté bobule, známe svojimi cennými vlastnosťami na celom svete, vyvíjajú namiesto kvetenstva na vetvách.

Related  Kedy uložiť repa pre skladovanie

veľké plody morušeMorušové ovocie vyzerá ako ostružina, ale má podlhovastý tvar. Niektoré bobule môžu vyrastiť až 4 cm na dĺžku. V závislosti od odrody rastlín majú ovocie túto farbu:

 • čierna;
 • red;
 • ružová;
 • biela;
 • fialové.

Okrem toho sa líšia svojim špecifickým zápachom a príjemnou pachuťou, ktorá trvá dlho v ústach. Jediná nevýhoda – bobule nie sú prenosné a strácajú svoje vlastnosti v dlhodobom skladovaní.

Často moruše prináša mnoho ovocia. V niektorých prípadoch bolo z jedného stromu zhromaždených asi 350 kg bobúľ. Preto je žiaduce zozbierať ich včas, inak bobule padnú na zem a zmiznú.

V prírodnom prostredí nájdete moruše s nezdravým ovocím, ktoré sú cenené pre drevo. Rastlina s malými plodmi sa odvoláva na niekoľko kŕmnych odrôd. K dnešnému dňu chovatelia priniesli veľa kultivarov teplomilného dreva. Zvlášť populárne sú biele a čierne verzie:

 1. Čierna barónka. Plody sa objavujú v júni alebo júli v závislosti od klimatických zón rastu. Zvyčajne sú veľké. Majú jemnú arómu a jasne vyjadrenú sladkosť. Strom je schopný vydržať mrazy až do 25 stupňov, ak trvajú niekoľko dní.odroda čierna barónka
 2. Shelley 150. Odroda bola vyvezená na územie Ukrajiny. Je to moruše s veľkými listami. Niektoré z nich stúpajú na 0,5 metra. Sladké bobule s veľkosťou 5,5 cm majú špeciálnu chuť a užitočné vlastnosti.Odroda Shelley 150
 3. “Biela jemnosť.” Plody tejto odrody dozrievajú začiatkom júna. Majú sivobielu farbu a sladkú šťavnatú chuť. Keď je vlhké počasie absorbované vlhkosťou, získava vodnatý charakter. Dekoratívne varianty stromov rastú nie viac ako 5 metrov a vyznačujú sa padajúcimi vetvami. Je to biela moruše používaná na kŕmenie húseníc priadky morušovej, aby získala prírodné hodváb.stupňa bielej citlivosti
 4. “Čierna moruše”. Rozmanitosť je jedným z hlavných druhov. Jeho pôvodným miestom rastu sú Irán a Afganistan. Strom dosahuje výšku približne 15 metrov. Vyznačuje sa rozložením koruny. Odoláva krátkemu mrazu najmenej o 10 stupňov.rôzne čierne moruše
 5. “Red Mulberry”. Strom prišiel na územie Európy zo Severnej Ameriky. To môže dosiahnuť 20 m vysoká, tvorí širokú korunu. Často rastlina pripomína obrovský stan. Je charakterizovaný veľkými listami s ostrými hrotmi. Sladké a kyslé plody dozrievajú do posledného desaťročia júna.červené moruše

Related  Rezka z kamene doma – pestovanie na parapete

Dekoratívne druhy drevín sa používajú na zdobenie parkovacích plôch. Sú vysadené najčastejšie na území vidieckych domov, aby mohli pravidelne jesť vynikajúce ovocie tajomnej rastliny. Ale ako úspešne pestovať moruše a každoročne vychutnať bohatú úrodu? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel.

Pamiatky amatérskych záhradníkov

Moruše na svoje letné chateVzhľadom k tomu, moruše odkazuje na stromy s centlenarians, prvá vec premýšľať o je vhodný pozemok záhrady. Dospelá rastlina môže dosiahnuť výšku 4 metre, takže musí mať neustále prístup k svetlu, vzduchu a vlhkosti. Ideálnou možnosťou je pestovať moruše ako osamelý strom.

Moruše môže rásť ako na pôde soľného pôvodu, tak aj na piesočnaté. Z tohto dôvodu sa dôraz kladie na výber správneho miesta pristátia.

V podmienkach domáceho použitia môžu byť stromy a samičky vysadené v maximálnej vzdialenosti približne 3,5 m. Škára na výsadbu sa začne pripravovať koncom jesene. výsadba sadenícJeho optimálne rozmery sú 50 cm široké a rovnaké. Ak je to potrebné, pred pristátím sa jamka môže zväčšiť a prispôsobiť koreni sadenice.

mladý stromVykopaná zemina sa zmieša s minerálnymi hnojivami a humusom. Do otvoru opatrne nastavte sadenice, vyrovnajte korene a potom zaspíte s pripraveným podkladom. Podhora je napojená a mulčovaná. K tomu použite slamu, suchú trávu, listy alebo humus.

Pri výsadbe krovinatých morušových stromov je žiaduce udržiavať vzdialenosť medzi sadenicami najmenej 0,5 m.

Mladé moruše vyžaduje pravidelné zavlažovanie počas prvých 5 rokov. Zvyčajne sa koná až do polovice leta. Počas sucha moruše zvlášť potrebuje vlhkosť, a preto by sa mala plniť častejšie. To zabráni vysušeniu plodov. Zavlažovanie je zastavené na konci júla, takže strom môže plne dozrieť. zalievanie morušeV opačnom prípade mladé výhonky jednoducho zamrznú so silným poklesom teploty.

Keď je strom starý 3 roky, je čas ho kŕmiť. Na tento účel sa používajú organické a minerálne hnojivá. Postup sa vykonáva počas zavlažovania. Potom sa pôda okolo kmeňa posype humusom alebo slamou.

Related  Čo vieme o vodách Astrakhan?

Užitočné prvky šťavnatých bobúľ

šťavnaté zdravé bobuleJemné sladké a kyslé plody moruše majú množstvo užitočných vlastností. Obsahujú:

 • molekuly glukózy;
 • organické kyseliny;
 • prvky fruktózy;
 • éterické oleje;
 • komplex viacerých vitamínov;
 • množstvo stopových prvkov;
 • karotén;
 • selén.

Vďaka tomuto zloženiu moruše pozitívne ovplyvňuje hlavné telesné systémy. Lekári používajú ovocie na liečbu rôznych ochorení (anémia, gastritída, hypertenzia). Odbery a tinktúry sa pripravujú pre pacientov trpiacich angínou, zápalom pľúc, dlhotrvajúcim kašľom. Kôra sa používa ako náprava pre červy. Samozrejme, najužitočnejšie sú čerstvé bobule, ktoré starostlivo čistia črevá a naplnia telo kompletným komplexom vzácnych prvkov.

Užitočné vlastnosti moruše nie sú obsiahnuté iba v pôvodných bobule. Z hustého morušového dreva sa vyrábajú hudobné nástroje. Je vhodný na vytváranie rôznych ručne vyrábaných suvenírov. Je vyrobený z sudov, ktoré sa používajú v domácnosti. Číňania používali v papierenskom priemysle moruše.hlaveň moruše Ako vidíte, moruše obsahuje veľa pokladov, ktoré by sa nemali zanedbávať. A nechajte každého obyvateľa planéty ukázať svoju vďačnosť a chrániť tento drahocenný životný poklad cenných látok.

Výsadba a starostlivosť o moruše – video