OrpinJarný les, ktorý je pokrytý kobercom prvroch, jemný a elegantný, je pozoruhodne krásny pohľad. Medzi prvou a na začiatku vždy nájsť elegantný a tenký, chvejúce sa pri najmenšom závane vetra biele púčiky nízkych kríkov, ľudovo prezývaný “rázštep výhonky” alebo “Kukushkin ďateliny.”

Zelená zverka je rastlina oficiálne nazývaná obyčajná kyslé klinčeky s charakteristickými trojitými alebo palatosyllabickými listami svetlej farby. Na území Ruskej federácie je šesť divokých druhov, ale pre stredný pás je charakteristický pre obyčajné kyslé. Vo svete je táto rastlina rozšírená takmer všade: Európa, Severná Amerika, krajiny juhovýchodnej Ázie.

List tohto rastliny je symbolom Írska a je zobrazený na jeho erbe, ktorý sa vo svetových dejinách navždy zachoval. V Európe nie je nezvyčajné miešať kyselinu s ďatelinou, ktorá rastie len na lúkach, preto dali takýto kombinovaný názov – ďatelina kyslá.

Liečivé vlastnosti zverovej kapusty

cuckoo ďatelinaListy rastliny sú príjemné, kyslé, chutné a zdravé. Chuť rastliny je zabezpečená týmito látkami:

 • organické kyseliny – šťavelová, citrónová, jablčná a jantárová, poskytujúca príjemnú sladko-kyslú chuť;
 • stopových prvkov by sa malo prideliť vápnik;
 • provitamíny: karotén (vitamín A) a rutín.

Na liečebné a výživové účely sa používajú vzdušné vegetatívne časti mandlí – listy so stopkami. Okrem použitia čerstvého z nich, pripravujú odvar, infúzie, vytlačiť šťavu.

Použitý kukushkin ďatelina:

 • ako žihľava – ako hemostatická a hojivá liečba;
 • pri liečbe zápalových a pustulóznych ochorení kože, s furunkulózou;
 • s anorexiou: ako prostriedok vzrušujúceho chuti do jedla a normalizácie procesu trávenia – vďaka kyselinám vstupujúcim do jeho zloženia sa sekrécia žalúdočnej šťavy stáva intenzívnejšou;
 • na zlepšenie metabolizmu, ako je choleretická a antiemetická;
 • ako antiscorbutické činidlo;
 • v dieteológii sa odporúča surová kapusta na gastritídu s nízkou kyslosťou;
 • ako anthelmintikum;
 • keď je otrávená ortuťovými parami a zlúčeninami, môže byť rastlina použitá ako primárny antivíon;
 • dokonale napomáha pri ateroskleróze krvných ciev a kardiovaskulárnych ochorení.

Úradné použitie medicína oxalis k zlepšeniu zdravia a liečba je odporúčanie s výhradami k niekoľkým kontraindikácie: pečene a zlyhanie obličiek, artritída, kŕče, obličkové kamene, dna a ochorenia krvi.

Zelená zverka dekoratívne

obyčajné kysléOkrasné druhy Oxalis postranných úmyslov ochotne rozvedené pestovateľov: to je veľmi mäkké a jemné kvety na vysokej stonky kvetov, takmer biela s žltými očami a ružové alebo fialové pruhy, veľmi atraktívne.

Na svojom chatu môžu byť pestované ako normálny (wild) zajačie kapusta, tak jeho skvelej forme, ale je treba mať na pamäti, že vzhľadom na dobre vyvinutý koreňový systém a šírenie zrelých semien v mnohých metroch okolo trojlístok sa šíri veľmi rýchlo a môže zmiesť celé územie miesta tým, že sa obyčajný burina. V krajinárskej kvetinárstve sa pestuje hladký, krásny zelený koberec.

Kyselinu môžete rozdeliť dvoma spôsobmi:

 1. pestovanie zo semien, ktoré vyžadujú nízku teplotu na klíčenie (odporúča sa stratifikácia);
 2. strieľa s hornou vrstvou pôdy.

Zarezená kapusta je rastlina, ktorá vyžaduje vlhkosť a nemá rád miesta otvorené priamemu slnečnému žiareniu (obzvlášť pre dekoratívne formy s červenými listami).

Využite zverku kapusty

cuckoo ďatelinaS nepochybne užitočnými vlastnosťami sa vodná riedka rastlinná šťava často používa ako vitamínový prostriedok s vysokým obsahom kyseliny askorbovej (vitamín C).

Cysty kyslých kyselín nemajú osobitnú nutričnú hodnotu, ale obsahujú veľké množstvo vitamínov, mikroelementov a vlákniny. Orpin pridá k variť a polievku, varené ovocné nápoje a vitamín varí čaju, sušené byliny v malých množstvách sa používa ako zálievka pre vajcia a mäso.
Kukushkin ďatelina sa môže používať aj ako ocot kvôli zvýšenému obsahu kyseliny. Vo veľkom množstve sa rastlina neodporúča používať, pretože to môže spôsobiť podráždenie močových ciest.

Zvláštnosťou obyčajného kysuľa je jeho reakcia na najmenšie zmeny meteorologického tlaku, teploty a vlhkosti prostredia: napríklad listy a kvety kyslého sú zložené a zatvorené pre nepriaznivé počasie.

Šťava ďateliny cucko je dokonale odstránená škvrny od atramentu a hrdze, a farba tkaniny je obnovená.

Takže najbežnejšia rastlina, ako je zajacová kapusta, môže byť veľmi, veľmi užitočná pre celé ľudstvo. Príroda sa stará o ľudí, dáva im tak elegantný a skromný zelený zázrak.

Zelená kapusta alebo kislitsa – video