Vysádzanie mrkvy v krajineMrkva je chutná a užitočná poľnohospodárska plodina dovezená do nášho regiónu od pobrežia Stredozemného mora pred viac ako 4000 rokmi. Jediná zelenina, ktorá prišla z Európy do Ameriky, a nie naopak.

Od začiatku kultivácie mrkvy sa veľa zmenilo: koreň bol “prelakovaný” z fialky na bežnú oranžovú pre všetkých, stal sa sladší a, bohužiaľ, “viac náladový”. Teraz, s cieľom zhromaždiť dobrý zber, záhradníci by mali nielen tvrdo pracovať, ale aj starostlivo študovať základné pravidlá starostlivosti o mrkvu!

Základné pravidlá zavlažovania mrkva na otvorenom teréne

Mrkva – slnečnica, ktorá je tradične vysadená na slnečných plochách, stmavla nie viac ako dve hodiny denne. Nie je prekvapujúce, že je potrebné ich nalievať pomerne často a hojne:

Zavlažovacie zariadenia

Záhradné zalievanieAby sa zabránilo vylúhovaniu (klepanie) semien, oneskoreniu klíčenia výhonkov a prudkému poklesu teploty pôdy počas zavlažovania, jej sila sa kontroluje pomocou špeciálneho zariadenia:

 • Najvhodnejším nástrojom na zalievanie mrkvy je záhradná zavlažovacia krabica: s dlhou a tenkou odbočkou a deliacim stredným priemerom. Je lepšie, aby bol oddeľovač odnímateľný – môže sa z času na čas čistiť alebo nahradiť novým.
 • Ak plodiny zaujímajú veľmi veľkú plochu, a “podfuk” s žiadnym zalievanie – kvalitné hadice potrebovať: odolný, pružný, odolný do haly, s tryskou na konci.

Vedrá – absolútne nevhodné zariadenie na zalievanie mrkvy. Nepoužívajte ich vo vašej záhrade, najmä pokiaľ ide o mladé výhonky.

Zalievanie semien a prvých výhonkov

Semená mrkvy počas klíčenia absorbujú veľa vody – až do 100% svojej vlastnej hmotnosti. Preto je pre nich pripravená záhrada navlhčená ako pred, tak po zasiatí. Vďaka starostlivému zalievaniu pôdy je možné vyhnúť sa nadmernému odparovaniu vlhkosti z povrchu a sprievodnému spáleniu mladého vrcholu mrkvy.

Frekvencia zavlažovania a prietoku vody

Hojné zavlažovanie po suchuZalievanie mladých, krehkých výhonkov mrkvy sa vykonáva pomerne často – každé 3-4 dni v horúcom počasí. Ako rastú kroviny, počet zalievanie sa znižuje: napojená na sušenie pôdy, každých 5-7 dní (alebo tak). Spotreba vody je v priemere 15 litrov na 1 štvorcový meter.

Premýšľajte o tom, ako tvrdo a ako často mrkva na vodu, zvážte klimatické podmienky vo vašom regióne, druh a kvalitu pôdy, blízkosť podzemných vôd a ďalšie faktory tohto druhu. Zobrazený plán zavlažovania nie je najvyššou pravdou – môže sa zvýšiť alebo znížiť.

Doba zavlažovania

Výsledok nadmerného napájaniaZalievanie mrkvy je najlepšie skoro ráno. Večerné zavlažovanie tiež nepoškodí rastliny (ak je večer teplá). Od zavlažovania počas dňa sa odporúča odmietnuť. Avšak, ak je to nevyhnutné – voda mrkva by mala byť veľmi opatrne, takže sprej vody a nečistoty nestlatia stonky a listy.

Teplota vody

K teplote vody, mrkva tiež určité požiadavky. Najlepšie bolo v horúcom počasí mierne chladnejšie (18-22 ° С), v zakalených dňoch – trochu teplejšie (25-30 ° С). Od zalievania mrkvy na otvorenom teréne s vodou, ktorej teplota je nižšia ako 10 ° C, sa odporúča, aby bola opustená.

postrek

Dobrý účinok je postrek mrkvy so slanou vodou (alebo slanou vodou s prídavkom vápna) v noci. Pomáha zbaviť sa slimákov, rovnako ako niektorých iných škodcov.

Dôsledky nesprávneho zavlažovania

Výsledkom nevhodného zavlažovaniaSlabé zavlažovanie vedie k rastu bočných výhonkov a iných deformácií mrkvy. V skutočnosti rastie nie do hĺbky, ale do šírky, a preto nedostáva dostatok živín z pôdy.

Nadmerné zavlažovanie podporuje šírenie huby, ktorá spôsobuje rôzne ochorenia mrkvy. Zvlášť nebezpečné je nadmerné namočenie pôdy v “kombinácii” s nedostatočným hnojením živín.

Ak sa mrkva dlho nezapoja a potom sa rozhodnú “naraziť” hneď, môže prasknúť a stratiť “leví podiel” svojich chuťových vlastností. Pred zalievaním mrkvy po dlhom suchu sa odporúča mierne uvoľniť pôdu a navlhčiť ju malým množstvom vody na “tréning”.

Základné pravidlá pre top mrazené mrkvu

Hnojivo pre kŕmenie mrkvyOkrem zavlažovania, hlavná starostlivosť o mrkvu zahŕňa včasné zavádzanie hnojív do pôdy. Hnojivo je nevyhnutné, aby rastlina plne rástla, kŕmila, posilňovala imunitný systém a zvyšovala vitalitu. Zdravie, chuť, vzhľad a trvanie žatvy závisia od správneho a včasného kŕmenia.

Takže, ako kŕmiť mrkvu?

 1. Dusík. Na začiatku leta, mrkva životne dôležité potrebujú dusík – látka, ktorá je zodpovedná za rast zelenej hmoty a tvorbu suchozemskej časti rastlín. Keď je nedostatok dusíka, vrcholy prestávajú rásť, listy sú menšie, strácajú intenzitu farby, žltnú a zomierajú. Plody rastú malé a suché.
 2. Draselný. Počas intenzívneho rastu mrkvy veľmi potrebujú draslík. Draslíkaté hnojivá poskytujú nielen normálnu fotosyntézu rastlín, ale tiež chránia koreňové plodiny pred poškodením rôznymi druhmi hubových a vírusových ochorení. Nedostatok draslíka je možné určiť krátkym vzrastom kroviny, bronzovým odtieňom, hnedými špičkami listov a nadmerným rozvojom leteckej časti mrkvy (rozvíjajúca sa na úkor koreňovej plodiny).
 3. Nedostatok fosforuFosfor. V najhorúcejších dňoch mrkva potrebujú dostatočné množstvo fosforu – látky zodpovednej za regeneračné vlastnosti a vývoj tkanív. Nedostatok fosforu možno ľahko identifikovať podľa vzhľadu “pacient”: po prvé na listoch červenkastý alebo fialové pruhy, potom sa úplne zmení farbu, lokne a vyschnúť (podobný vývoj pripomína obraz porážke mrkvy muchy). Celá rastlina zaostáva za rastom. Plody sú tvorené trpaslíkmi, slabými, tenkými, s špicatými (skôr než zaoblenými) koncami. Nie je príjemné a ich chuť.
 4. Mangán a bárium. Mangán a bárium – to najlepšie ako kŕmiť mrkvu a repy môže byť v čase rastu koreňových plodín. Nevýhodou týchto prvkov je ľahké určiť biele alebo červené škvrny na horných listoch a tmavé (takmer čierne) jadro koreňovej plodiny.
 5. Bor. V polovici leta, horné obliekanie mrkvy v otvorenom teréne je zaviesť bór. Bór – jedným z najdôležitejších minerálov poľnohospodárskych plodín, ktorý je zodpovedný za reguláciu opeľovanie, hnojenie, metabolizmus bielkovín a sacharidov a samozrejme, chuť plod (zvyšuje množstvo cukrov). Nedostatok bóru môže byť určená z okraja a apikálnej nekrózy listov, zožltnutie žil, inhibícia rastu rastlín a niektorých ďalších vonkajších znakov.

Aké hnojivo si vyberiete?

Prírodné biostimulanty vhodné na kŕmenie mrkvy sú popol, mozol, kompost, vápno, žihľava, vývar z lopuchu a harmanček. Avšak použitie organických látok má veľa minusov: zložitosť skladovania, príprava, výpočet dávky roztoku a tak ďalej. Často spôsobuje viac škody než dobré. Použiť organické hnojivá je len pre tých, ktorí sa bojí všetkých druhov “chémie”, nechcú to rozpoznať a radi experimentovať.

Hotové komplexné hnojivá, kvapalné frakcie alebo granuláty, ktoré sa používajú, sú veľmi jednoduché. Áno, kompozícia je často výrazne lepšia ako organická. Výber vhodných liečiv je obrovskou mrkva “fitosporin-M”, “Trihodermin”, “Gamair”, “Gliokladin”, “uniflora-bud” a tak ďalej.

Dôležité nuansy

 • Aby sa zvýšila “imunita” mrkvy, musí sa pred zberom kŕmiť draslíkom síranu počas 10 až 14 dní.
 • Pred hnojením rastlín musí byť pôda navlhčená čistou čistou vodou
 • Podávanie mrkvy sa aplikuje individuálne na každú rastlinu.
 • Raz za niekoľko rokov musí byť lokalita vápna. Pridá sa vápno v množstve 0,4 kg / 1 m2.
 • Bórový roztok sa pridáva v množstve 2 – 3 litrov zmesi / 1 bežný meter.
 • Roztok mangánu a bária sa pripraví v pomere 1 čajová lyžička / 10 litrov vody.
 • Soľný roztok sa pripraví v pomere 1 polievková lyžica stolovej soli / 10 litrov vody
 • Clayey v zložení pôdy sa zriedi menej často, piesčito – častejšie.
 • Postele umiestnené pozdĺž steny alebo plotu sa zvyknú častejšie, v tieni stromov – menej často.
 • V období sucha sú lôžka napojené častejšie, v zakalených dňoch – menej často.

Ako pestovať dobré úrody mrkvy v záhrade – video