Výsadba bobuľového ovocia

chokeberry aronia na mieste chatyCholeberry alebo chokeberry aronia – dobre známe v mnohých častiach Ruska a za hranicami jeho rastlín. Nenáročný ker sa používa nielen na zber užitočných a chutných plodov, ale aj na záhradníctvo. V lete sa zelená zeleň rozžiari vo všetkých odtieňoch žltej, zlaté, červenej, vo forme jednotlivých plantáží alebo obývacej steny a nádherne zdobia sprisahanie.

Popis choreberry aronia

plody chokeberry dozrievajúRoky opadavý ker pôvodom z severoamerického kontinentu, po presťahovaní do Európy a do Ruska, sa ukázala ako veľmi húževnatý, vyberavý a rýchlo sa rozšíril ako dekoratívny alebo divokými kultúrami.

Vďaka výberovej práci I.V. Michurin a jeho spolupracovníci, ktorí dostali veľkoplodé odrody chokeberry, priťahovali pozornosť domácich záhradníkov.

Výsadba a starostlivosť o choreberry aronia vyžaduje minimálne znalosti a uplatnenie sily. Nenáročný Bush:

 • toleruje zimu bez poškodenia;
 • začína prinášať ovocie už 3 roky po výsadbe a výnosy sú stabilné a ročné;
 • ľahko sa zapožičiava na formovanie koruny.

Podľa popisu má chokeberry aronia v prírode výšku 2 až 3 metre. Najprv je koruna bushu celkom kompaktná, ale ako sa rozrastá, stáva sa čoraz viac rozvetvená, šíriaca sa, široká. Priemer dospelého kríka dosahuje dva metre, takže záhradníci praktizujú ročné prerezávanie a tvorbu rastlín. Rozlišovať trvalé výhonky od nového rastu je ľahké podľa farby kôry.

Čím je staršia vetva, tým šedá sa jej povrch stáva. Kôra jednoročného alebo dvojročného dreva má červenkastý alebo hnedočervený nádych.

Hoci sa kultúra často nazýva aróniou, rastliny nie sú úzko spojené. To je jasne vidieť, ak sa pozriete na lístie chokeberry aronia. Na rozdiel od rozdelených listnatých listov sú listové listy 5-8 cm dlhé oválne alebo opakne, jednoduché. Majú hladkú tvárovú a pôrodnú zadnú plochu a zubatú hranu. Stonka je krátka, hustá.

Keď listy Bush zmenia farbu z tmavo zelenej na žltú a fialovú na jeseň, vzhľad rastliny sa mení. Na takom svetlom pozadí je fialová s modrastým odtokom kefky zrelého ovocia neuveriteľne krásna.

kvety arónia čiernachokeberry Aronia kvitnúce začína v druhej polovici mája a trvá až do prvých letných dní, potom namiesto bielych alebo svetlo ružové kvety zhromaždených corymbosa kvetenstvo, vaječníkov objavia zelená. Takmer čierne plody dozrievajú na začiatku jesene a môžu ostať na vetvách bez straty kvality až do polovice októbra. Plodina je ľahko zberaná vtákmi.

Výsadba arónií chokeberry

chokeberry landing sitePokiaľ ide o všetky ovocné kríky, existujú dve obdobia výsadby pre čierne chokeberry. Na jeseň sa sadenice prenesú na zem od polovice septembra do novembra. Jarné kroviny sú najčastejšie vysadené v apríli, kedy začne vegetácia, ale listové púčiky ešte neboli prebudené.

Pri výsadbe arónií je potrebné brať do úvahy klimatické charakteristiky regiónu. Je dôležité, aby sadenica mala čas na aklimatizáciu pred jesenným jeseňom a na jar nezostala pod zničujúcim mrazom na prebúdzanie koruny.

Kultúra je nenáročná a môže rásť na rôznych druhoch pôdy, vrátane piesočných pôd bohatých na živiny. Koreňový systém je umiestnený v hĺbke nie viac ako 60 cm, takže sa arónia nebojí strachu z blízkej podzemnej vody a zaplavenia jari kvôli rýchlo topiacemu sa snehu. V takej hĺbke pôda nezostáva dlho zvlhčená a korene nemajú čas ohýbať sa.

Rastlina je najlepšie vysadená na voľných plodných pôdach, ktoré ľahko absorbujú a uvoľňujú vlhkosť. V takomto prípade by miesto pristátia malo byť umiestnené na slnku na strane chránenej pred studeným vetrom. To pomôže sadeniu zakoreniť a rýchlo rastú.

sadenice chokeberryOtvory na výsadbu sú vopred pripravené tak, aby koreňový systém sadenice bol pohodlne umiestnený. V priemere, hĺbka a šírka budúce stanovište rastlín je 50-60 cm rany. Ak máte zasadiť niekoľko kríkov, brať do úvahy ich proliferáciu a odkrvovacieho 3 metre na plný rozvoj koruny a osvetlenie.

Pôda odstránená z jamy je zmiešaná:

 • s 8-10 kg vybraného humusu;
 • dve poháre preosievaného dreveného popola;
 • 150 gramov superfosfátu.

Zastávacia jamka je naplnená pôdou na tretinu, je dobre vyliata stojatou vodou a čaká na vlhkosť úplne hlboko. Teraz prichádza čas na výsadbu chokeberry aronia. Sadenice ponorí do bane tak, že koreň golier bola niekoľko centimetrov nad zemou, naleje vopred pripravený podklad, utesnenie sa a znovu napojená na Bush usadil aj na zemi. Okrúhly kruh, aby sa zabránilo rýchlemu vysychaniu zeme a tvorbe kôry, je hojne mulčované.

Na chokeberry Aronia rýchlo zakorenia, skúsení záhradkári sa odporúča pred rastlín Aron skrátiť existujúce Semená výhonky, pričom nie viac ako 5-6 životaschopných obličiek.

Starostlivosť o chokeberry po výsadbe

starostlivosť o výsadbu arónií chokeberryJe veľmi jednoduché starať sa o mrazivé a suché rezy. Arónia potrebuje pravidelné orezávanie koruny, trojité kŕmenie, odstránenie buriny, prevenciu proti škodcom a časté, ale hojné zavlažovanie.

Prerezávanie rastlín sa vykonáva:

 • na jeseň po zbere a ukončení vegetačného obdobia;
 • skoro na jar, pred začiatkom procesu prebudenia Bush.

Okrem toho, že starostlivo vyrezať suché, poškodené a slabé vetvy, odstráňte výhonky, ktoré zasahujú do penetrácie koruny svetla a hmyzu opeľovačov. Chokeberry hladko toleruje tvarovanie prerezávanie, takže ju možno pestovať ako miniatúrny strom. Aby ste to urobili, na úrovni pôdy odstráňte všetky výhonky okrem tých najsilnejších a potom postupne vytvorte kmeň z neho. K tomu je už niekoľko rokov shtamb Jeřabinová nechajte niekoľko apikálnej púčiky, a keď rastlina dosiahne požadovanej výšky, rastúce bod je odstránený a pokračovať vytvoriť kompaktný korunu na hornej časti stonky.

Jar začína ošetrením kríkov pred škodcami a vrchným obväzom s prevahou arónií harlekýn zberudusíkaté hnojivá. Opätovné hnojenie sa musí vykonať po kvete, keď vaječník začne vylievať, ďalšie kŕmenie by mala pripraviť rastlinu na zimu. Vykonáva sa na konci leta bez použitia dusíka.

Hoci chokeberry aronia môže prežiť dlho v podmienkach sucha, potrebuje vodu na získanie vynikajúcej úrody a krásy. Zavlažovanie je dôležité:

 • na začiatku vegetácie;
 • v lete, počas plnenia a dozrievania ovocia;
 • jeseň pred krbom listy na zimu.

kvapkanie zavlažovanie chokeberryKaždý kúpeľ by mal dostať aspoň 20-40 litrov vody raz. Pre maximálnu účinnosť povrchového koreňového systému sa zavlažovanie vykonáva vo vzdialenosti 30-40 cm od stredu púzdra do plytkých brázd.

Kmeňové trámy sú udržiavané v čistom stave, pre ktoré sa zem pravidelne uvoľňuje alebo posype mulčovaním.

Prerezávanie arónií chokeberry a jej šírenie odrezaním

lignifikované odrezky z choreberry aroniaPrerezávanie začína po prvom roku života. Koruna je tvorená z 10 až 12 odbočných ramien, potom ako starne, postupne sa nahrádzajú novými výhonkami. Omladenie začína vo veku 8 rokov.

Ak je krúžok spustený a stráca silu, neponáhľajte. Stačí na jeseň znížiť celú korunu na koreň, takže na jar môžete čakať na silný mladý rast. Z nej sa na jeseň vytvorí chrbtová kosť nového krovu.

Silné zdravé vetvy, ktoré sa musia skrátiť alebo znížiť, sa dajú použiť na získanie vynikajúceho množiteľského materiálu a množenie arónií s odrezanými rastlinami.

Pre zelené odrezky nemajú lignifikované vrcholy alebo stredné časti s 5-6 živými obličkami. Všetky listy, horný pár krvi, sú odtrhnuté a zvyšné sú skrátené. Zakorenenie sa uskutočňuje v skleníku, v ľahkom pieskovom podklade, predbežným spracovaním odrezkov stimulátorom rastu. O rok neskôr sa z malého segmentu vetvy na výsadbu v pôde vytvorí úplne dospelý stromček čierne čerešne.

Lignifikované odrezky sú kúsky zrelých jednoročných výhonkov s niekoľkými zdravými obličkami. Sú nakrájané na jeseň a zakorenené v škole, takže pri výsadbe cez povrch pôdy sú len dve obličky.

Ak je v lokalite dospelý keš z chokeberry, môže sa násobiť:

 • Oddeľovanie a výsadba koreňových rastlín s vlastným koreňovým systémom;
 • najmä zakorenie ročných výhonkov, ohýbanie a upevnenie na zemi.

mladé mladé chryzantémy prinášajú ovocieMladé rastliny zakoreniť rýchlo, len v prvých rokoch života sú v núdzi prístrešia na zimu, a po niekoľkých rokoch, pripravený potešiť Zahradník zrelé modro-fialové alebo takmer čierne krby.

Video o pristátí choreberry aronia

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector