Kôpor s kôpromV každej záhrade nájdete kôpor. Pikantná voňavá tráva s množstvom užitočných vlastností môže rásť samozosadením na plantáži, ako je burina. Ale najčastejšie si záhradkár vyberá odrody a hybridy, určuje miesto výsevu kultúry. Výsadba a starostlivosť o kopru v otvorenom teréne má vlastnosti. Ak chcete získať veľa vôňou zelene, mali by ste poznať agrotechnika zariadenia.

Ako pestovať kôpor v otvorenom teréne

Štruktúra kôpruAkákoľvek rastlina je len ozdobou záhrady, ak je zdravá a dobre sa rozvíja. Závisí od typu pôdy, povahy zavlažovania a kŕmenia kôprom. Na základe poznatkov o kultúre sa vyberie miesto výsevu.

Takže pre kôpor je potrebné:

  • neutrálna, ľahká pôda;
  • slnečné alebo mierne zatienené miesto siatia;
  • hlboká orná vrstva;
  • mierne napájanie bez stagnácie vody;
  • včas vyrovnaný vrchný obväz.

V rovnakom čase sa kôpor vyvíja zle a načerveno na kyslej pôde a na žltozelenej pôde sa zmení na žltú. Pre zdravie kôpru je potrebné mať dobrú humusovú vrstvu pôdy. Pridávanie organických a minerálnych hnojív na pestovanie kôpru v otvorenom priestore pomôže získať veľa vitamínovej zelene.

Časovanie osiva a príprava pôdy

Otvorené kôprové lôžkaZasadenie semien feniklu na získanie zelene a semien môže byť podzimné a skoro na jar. Ak chcete získať zeleň a dáždniky na morenie, môžete semiať semená počas sezóny až do polovice augusta. V budúcnosti kultúra odolná voči chladu, ktorá spadá pod krátke mrazy, nezahadne, ale stratí dekoratívny účinok listov, stane sa červená a vysušená.

Neklaďte kôpnu na zem po kalení a nanesení dolomitovej múky. Je to nemožné pri výseve semien a potom posypte postele s popolom proti škodcom. Kyslá močiarna pôda je smrteľná pre kôpru.

Pôda pod kôprom je varená na mieste otvorenom slnku s hlbokým kopaním. Zároveň by mal byť na každom štvorci pozemku vyrobený kbelík humusu alebo kompostu, dve polievkové lyžice superfosfátu a lyžica síranu draselného. Popol na siatie nie je zavedený. S vysokým stupňom podzemnej vody je záhrada vyššia. Predchodcami kôpru môžu byť všetky rastliny okrem celeru.

Semená klíčia pri teplote pôdy 5 až 7 stupňov pri zachovaní krátkeho poklesu teploty. Predbežná príprava osiva na rýchly vývin pozostáva z deštrukcie krycej vrstvy. Ako pestovať semená kôpru na otvorenom teréne závisí od sezóny. Takže semenná semínia sa zaočkuje bez predbežného ošetrenia. Nie je potrebné zrýchľovať sadenice počas ranného siatia. V tomto prípade optimálny čas na klíčenie naznačuje biologický kalendár rastliny, ktorý bol položený podľa prírody.

Ak sa výsev uskutoční neskôr, ak nie je možné opakované mrazy, klíčky je možné získať skôr. Za týmto účelom sa semená predklíčili počas 4 dní. Na teplom mieste v ľanovej tkanine sa semená objavia a výhonky sa objavia za týždeň. Je možné udržiavať predsevný materiál v stimulantoch rastu, extraktu popela. Voda s namáčacím semenom sa nahradí dvakrát denne.

Ak pestujete kôrovcov, potom sa rozvinú rastliny. Sadenice vysadené vo večerných hodinách a niekoľko dní pritenyayut. Prežitie rastlín je dobré.

Pestovanie sadeníc z kôpruVýsev by sa mal vykonať do hĺbky 2 cm na predtým rozlia- nom horúcom roztoku žliabkov draslíka manganistanu draselného. Vzdialenosť medzi semenami je 5 cm, medzi dvomi drážkami. Môžete pestovať semená kôpru v otvorenej pôde ako hustú kultúru medzi ostatnými druhmi zeleniny, čo ponecháva dostatok priestoru na jej rozvoj. Na výrobu zelene počas celej sezóny sú kôprové plantáže realizované do dvoch týždňov. Ďalšou cestou bude použitie odrôd rôznej vyspelosti, vysiatých kríkov dvojročných hybridov.

Fenikál rastúce vonku

Skontrolujte feniklu na prítomnosť voškyAby sa kôpor dobre rozvíril, potrebuje dusíkaté hnojivá. Ale pikantné zelené hromadia dusičnany, čo znižuje ich hojenie. Preto najlepšie bude kŕmenie rastliny fermentovanou infúziou po dobu piatich dní. Ide o dobré dusíkaté hnojivo a netoleruje vošky. Môžete okamžite chrániť rastlinu a jej ďalšie hnojenie. Použiť insekticídy na kôpre nemôže.

Ak chcete odštiepiť a odstrániť kolóniu vošiek na rastlinnej náplasti, môžete použiť rozprašovanie roztokom alkoholovej kvapaliny. Ak použijete 2 lyžice Troy na 10 litrov vody, postrek bude šliapať škodcu. Alkohol by mal byť len etyl nerafinovaný, s fusel zápach alebo parfum. Vody padnú, musí byť zakryté zeminou.

Ďalším spôsobom, ako zabrániť hlavnému škodcu kôprovej zelene, je výsev niekoľkých krovín tymiánu, ktorých vôňa sa bude vystrašiť z múky. Okrem toho môžete použiť tekuté hnojenie s organickými hnojivami, dusičnanmi. Treba však poznamenať, že hubové choroby, hniloba, sa vyvíjajú na vlhkých, nasiaknutých dusíkoch. Je potrebné dodržiavať rovnováhu, nepreháňajte, nenaplňujte rastlinu, po každom zavlažovaní uvoľnite pôdu a dodajte kyslík do nižších vrstiev.

Ako sa pestuje kôpor v otvorenom teréne, ak nastali zmeny v farbe otvoreného pletiva. Ak sa vetvičky stanú žltou, musíte rastlinu podať s dusičnanom a napojiť sa pod koreň. Červené spodné listy signalizujú nedostatok fosforu. Kustik zvrátený, napriek zalievaniu, musíte odstrániť chorú rastlinu a určiť príčinu. Často je to kvôli koreňovej hnilobe s nevhodnou starostlivosťou. Je už nemožné zachrániť takúto rastlinu, je potrebné urobiť opatrenia, aby sa infekcia nerozšírila do susedných kríkov.

Užitočné vlastnosti kôpru

Semená kôpruPoužívajte zeleninu počas pestovania. Najväčšia chuť trávy nadobúda počas tvorby kvetenstva pred jej otvorením. V tejto dobe, a zozbierané vonné zelené na zimné použitie. Obsahuje v týchto korení zelených látok priaznivý účinok na telo v malých množstvách.

Okrem varenia, kde je kôpor nepostrádateľný, používa sa na liečivé účely:

  • znižuje tlak u pacientov s hypertenziou;
  • zlepšuje funkciu tráviaceho traktu;
  • má analgetický účinok;
  • zlepšuje fungovanie močového systému;
  • zlepšuje laktáciu.

Špeciálny dermálny olej a semená sa používajú ako liečivá. Avšak, nemôžete zneužívať čerstvé bylinky, môžete priniesť svoje telo k zníženému tónu a ospalosti.

Výsledok výsadby kôpru na zimu – video