vysoká posteľ na chatePráca na lôžkach si vyžaduje veľa fyzickej sily a času a zber nie vždy zodpovedá úsiliu. Preto čoraz viac záhradníkov usporadúva vysoké postele na pozemkoch, čo im umožňuje výrazne znížiť náklady na pracovnú silu a rastú dobrú úrodu.

Výhody vysokých lôžok

výnosné lôžkaVysoké lôžko je krabica s výškou 10-15 cm a až pol metra, ktorá je naplnená zeminou, kompostom a hnojom. Rozmery a tvar krabice môžu byť ľubovoľné. Najčastejšie sa robí obdĺžnikový. Šírka musí byť naplánovaná tak, aby bolo vhodnejšie starať sa o rastliny. Zvyčajná šírka je 50-80 cm. Prechody medzi lôžkami sú vysadené trávou, pokrytou pieskom, pilinami alebo betónom. V dôsledku toho buriny nerastú v uličkách, kosenie trávy sa používa na mulčovanie a celá záhrada vyzerá krásne a uklizená. To nie je jediná výhoda vysokých postelí v krajine. Tu je veľa výhod:

 • pre zariadenie záhrady je vhodné pre akékoľvek miesto, dokonca úplne nevhodné pre poľnohospodárstvo;
 • nudné kopanie a pletie nahrádza ľahké uvoľnenie vrchnej vrstvy pôdy;
 • vysoké lôžka sa rýchlo zohrejú na jar, čo vám umožňuje skoršie zber a pestovanie plodín, ktoré nie sú zrelé v oblasti na obyčajných lôžkach;
 • na vysokej, zabalenej záhrade sa buriny sotva rastú a voda sa neleje do záhradky pod nohami pri zavlažovaní;
 • na ňom nie je ťažké odvodňovať, je to nevyhnutné pri pestovaní záhradných plodín, ktoré netolerujú vysokú podzemnú vodu;
 • na bokoch sa ľahko spevňuje krycí materiál na ochranu rastlín pred mrazom;
 • ak sa na mieste vysadia krtky alebo krídla, pokryte spodok lôžka plastovou sieťou s častým oká a mravní škodcovia nedosiahnu plantáže;
 • záhradu možno ľahko demontovať na prechod na iné miesto, zmenu veľkosti alebo opravu.

pohodlie službyPohodlie vysokej záhrady ocenia všetci záhradníci, pretože v procese práce sa nebudete musieť ohýbať takmer na zem.

Opravte širokú priečku na koncoch postele a budete mať pohodlnú lavicu, na ktorej môžete vložiť inventár alebo si sadnúť, aby ste obdivovali výsledky svojich prác.

Ako obrátiť chyby vysokých postelí na ich cnosti

Najužitočnejšie zariadenie takých hrebeňov prináša vlhkú a chladnú klímu. Ale v suchých južných regiónoch ich výhody nie sú také zrejmé: krajina vo vyvýšenom boxe sa prehrieva a rýchlejšie sa vysychá. To je ich hlavná nevýhoda. Aj napriek tomu v takýchto podmienkach bude zariadenie s vysokými hrebeňmi ospravedlniteľné, ak na mieste bude neplodná krajina – kamenná, hlina alebo piesčitá. Krabica na ochranu proti prehriatiu je vyrobená z ľahkých materiálov a naplnená dovážanou zeminou. V poludňajšom teple nad krabicou sa natiahne biela tkanina alebo kúsok agrofibra. Tento vrchlík znižuje teplotu pôdy a vzduchu v lôžku a znižuje odparovanie vody.

V južných oblastiach je rozšírená konštrukcia z lacného prírodného kameňa – škrupina. Ak ju postavíte z boku, posteľ bude trvať veľmi dlho a pôda v ňom bude chladná v akomkoľvek teple. Vyzerá tak výnimočne krásna budova.

Presvedčte sa, aké atraktívne sú vysoké postele na fotografii, postavené na dachu s vlastnými rukami z prírodného kameňa.lôžka z kameňa

Aké materiály sú vhodné pre stavbu

lôžok z dosiek z azbestocementuVysoké postele nemusia byť tak monumentálne. Pre svoje zariadenie sú vhodné prakticky všetky stavebné materiály. Hlavná vec je, že neprechádzajú vodou a udržiavajú formu.

Vysoké postele bridlice sú obľúbené. Bridlica nie je hnitá, je odolná voči vode, nie je na horúčave veľmi horúca. Na vybavenie zvýšeného hrebeňa nie je nutné kupovať novú bridlicu, je celkom vhodne odstránené zo strechy po jeho opravách.

lôžka z plastových panelovEšte ľahšie sa vyrábajú vysoké postele z plastových panelov. Na rozdiel od bridlice, plast nevyráža z ľahkého úderu a inštalácia nebude vyžadovať veľkú starostlivosť. Okraj svetla z plastu na okraji záhradného lôžka vyzerá elegantne a atraktívne.

vysoké postele v skleníkuVeľmi pohodlné vysoké postele v skleníku. V apríli sa na nich môže zozbierať prvá úroda reďkovky.

Striedanie plodín v skleníkoch je vždy ťažké, pretože sa zvyčajne používajú na pestovanie obmedzenej sady zeleninových plodín – paradajky, uhorky, baklažán. Preto často musia zmeniť pôdu. Robiť to na vysokých posteliach je oveľa pohodlnejšie.

Ako urobiť vysoké postele dosiek s vlastnými rukami

montáž vysokých lôžok v predmestíAk sa vás inšpirovala myšlienka postaviť si vysoké postele s vlastnými rukami, krok za krokom vám pomôžu urobiť všetko bez chýb.

Pri stavbe drevenej debny na veľkú posteľ s rozmermi 4000 x 60 x 30 cm budeme potrebovať:

 • hrubá doska hrúbky 2,5 cm a šírka 15 cm – 18,4 metrových metrov;
 • pozinkovaná rúrka štvorcového profilu alebo rohu 2 x 2 cm;
 • samorezné skrutky.

Tiež je potrebné pripraviť nástroje – píla, skrutkovač, bulharčina, vŕtačka, štvorec, ceruzka.

Merať 4 segmenty s veľkosťou 4 m pre dlhé strany krabice a 4 segmenty pre 0,6 m pre koncové strany a odrezať.

Rozložené dosky by mali byť pokryté antiseptikom zo všetkých strán a počkajte, kým úplne nevyschne. Vhodnými prostriedkami sú Firebio, Senezh, Pinotex a ďalšie. Bez takejto úpravy dreva nebudú vysoké lôžka dosiek dlho trvať.

Kovový profil sme prerezali bulharským na úseky 0,4 m pre rohy krabice a 0,6 m pre tienenie dlhých strán. Podklady musia byť vykonané v rozmedzí 1-1,5 m, aby sa lôžko nepoškodilo so zemou. Pre jednu škatuľu sú pre rohy potrebné 4 segmenty s veľkosťou 0,4 m. Pre potery potrebujete asi 4 kusy pre vertikálny poter a 2 pre horizontálny poter. Horizontálne segmenty sú držané spolu s vertikálnymi kusmi na úrovni hornej dosky.

vysoké postele dosiekVyvŕtajte otvory v profile pre samorezné skrutky. Na každú dosku musí byť minimálne dve. Potom upevnite profil na koncové dosky pomocou skrutiek. Ďalej je potrebné spojiť koncové prvky spolu s dlhými doskami rovnakým spôsobom. Jedna strana profilu bude dlhšia ako šírka krabice o 10 cm a bude zapustená do zeme pre stabilitu krabice.

Na každej dlhej strane, v rovnakej vzdialenosti, označujeme miesta pre potery. Krátke segmenty sú pripevnené k doskám a rýchlo sa rýchlo upevňujú. Každý poter je podobný písmenu “P”, vertikálne pruhy pripevnené k dlhým stranám skrinky.

Ak sa plánuje pokrytie hornej vrstvy fóliou alebo iným krycím materiálom, dizajn je doplnený oblúkmi. Najspoľahlivejšie – kov, aby vydržali váhu viazaných paradajok alebo uhoriek. Na tento účel sa používa železná tyč s priemerom 8 mm a dĺžkou najmenej 3 m. Každá tyčová časť je vo svojej strednej časti tvarovaná do polkruhu, pričom konce sú rovné. Oblúky môžu byť ku spojkám konštruktívne pripojené pomocou svoriek.

naplnenie vysokej posteleHotová konštrukcia je prevedená na trvalé miesto, ktoré bolo predtým uvoľnené a vyrovnané.

Horné časti oblúkov môžu byť v prípade potreby spojené so silným povrazom. Takže krycí materiál bude lepšie udržať a viazať rastliny ľahšie.

Teraz viete, ako si vyrobiť vysoké postele v dedinskom dome svojimi vlastnými rukami. Rovnakým princípom nie je ťažké ich vyrábať z akéhokoľvek iného vhodného materiálu.

Ako urobiť vysoké postele teplé

teplé vysoké lôžkoUž sme sa uistili o užitočnosti usporiadania vysokých lôžok v krajine. Ale táto posteľ môže byť dvakrát tak efektívna, ak ju zahrejete. Všetky rastliny milujúce teplo rastú na tejto posteli rýchlejšie a lepšie. Zariadenie na teplé lôžko sa podobá na vrstvený koláč:

 • Dolu ležali hrubé organické látky – vetvy, listy, kôra;
 • na strednej vrstve sa nachádza čiastočne zarastený kompost alebo hnoj;
 • na vrchole koláča je pokrytá vrstvou záhradnej pôdy.

Pod hornou vrstvou organických sa začne rozkladať s uvoľňovaním tepla, to znamená, že ohrieva rastliny zospodu, zo studenej zeme. Ak je taká záhrada zakrytá po výsadbe, starostlivosť o ňu bude obmedzená na zriedkavé zavlažovanie a zber, čo vás vždy poteší, pretože všetky rastliny milujú teplo a hojnosť organickej hmoty v pôde.

Video návod na výrobu vysokých postelí