Zrezať hroznoJe ťažké preceňovať význam hrozna v živote moderného človeka a celého ľudstva. Stal sa jednou z prvých poľnohospodárskych plodín, víno a ocot od dávnych čias zohral významnú úlohu v rozvoji obchodu a plavby. Mnoho historických skutočností a udalostí súvisí s hroznom. Nie je možné povedať všetko o hrozne, ale skutočnosť, že rastlina a jej kultivácia sa zaoberá celou vedeckou ampelografiou, si zaslúži pozornosť a rešpekt.

Zbierka hrozna v 6. tisícročia pred naším letopočtomPodľa diel NI Vavilova rodiskom tejto kultúry a centrom rozvoja vinohradníctva bol ázijský región a Blízky východ. Práve tu stále rastie najväčší počet ešte zle skúmaných divých druhov hrozna. Tu sa v Gruzínsku objavili dôkazy o existencii vinárstva, ktoré sa datujú do 6. tisícročia pred novej éry.

Odvtedy sa značne rozšírila oblasť šírenia kultúry milujúcej teplo. A dnes nemôže byť vinič splnený, iba ak na antarktickom kontinente. Celkovo je vyčlenených viac ako 10 miliónov hektárov na víno a stolové hrozno. S rozvojom výberových a priemyselných technológií získavajú hroznové odrody čoraz väčší význam nielen pre výrobu vína, ale aj pre čerstvé použitie, výrobu šťavy a hrozienok.

Klasifikácia hrozna: druh a pôvod

Technické odrody hroznaCelkovo existuje v rode Vitis podľa existujúcej klasifikácie viac ako sedem desiatok druhov rozdelených do troch skupín:

 • Európa-Ázia;
 • Východná Ázia;
 • Severnej Ameriky.

Euro-ázijská skupina je v skutočnosti druh Vitis vinifera, ktorého kultúrny poddruh dáva najväčší počet technických a stolových hrozna, ktoré dnes existujú. Sú zatriedené podľa klasifikácie A.M. Negrul do troch geografických skupín:

 • orientalis- východ;
 • occidentalis – západoeurópske;
 • pontica – pochádzajúce z pobrežia Čierneho mora.

Hroznová odroda IsabellaZ 28 druhov, ktoré tvoria americkú skupinu, sú tri známe a kultivované. Vitis labrusca nie je len predchodcom väčšiny amerických odrôd, ale aj druhom, ktorého potomkovia sú kvôli svojej nenáročnej a výnosovej najrozšírenejšej populácii na svete. Bobule tohto druhu sú ľahko rozpoznateľné zvláštnou chuťou, ktorá sa často nazýva “líška” alebo jahoda. Príkladom najbežnejšieho prirodzeného hybridu európskeho a amerického typu je technická odroda hrozna Isabella, ktorej história sa počíta už takmer dve storočia.

Amur hroznoNajpočetnejšie východoázijská skupina hrozna obsahuje 44 druhov, z ktorých iba jeden bol študovaný a používaný v vinohradníctve. Toto je Vitis amurensis – hrozno Amur.

Dnes v profesionálnych a amatérskych farmách sa pestujú ker, ktoré dodávajú okrúhle a predĺžené plody všetkých odtieňov od takmer čiernej a fialovej až po jantárovožltú a zelenkastú.

A biele hrozno sú tiež výsledkom výberových prác, ale vykonávané samotnou prírodou. Všetky druhy divokých hrozna vyrábať tmavé plody, ale ako výsledok spontánny mutácií, ktorá je dobre zakorenené rastliny stratili schopnosť produkovať ovocie sfarbenie antokyanov. Tak sa objavilo biele hrozno.

Biele hrozno - výsledok šľachtiteľskej práceAvšak hrozno nie je len rastlina, ktorá dáva šťavnaté bobule, ale aj veľkolepé dekoratívne liana. Preto sa niektoré druhy, napríklad Amur a dievčenské hrozno, rovnako ako Isabella aktívne používajú v krajinnom dizajne a záhradníctve. K dispozícii sú dokonca vnútorné hrozna. Je to vzdialený príbuzný kultúrnych predstaviteľov rodu Vitis – cicis, vo forme listov a vzhľadu kefy pripomínajúceho jeho plodných bratov.Dievčenské hrozno v dizajne krajiny

Related  Ako pestovať ružu zo semien – skúsenosti!

Moderné odrody hrozna a výber nových odrôd

Ak budeme hovoriť o existujúcich odrôd, ktorých plody po dlhú dobu a stať sa súčasťou života človeka, niekde vo svete existuje viac ako 20.000, drvivá väčšina – sú kríženci, v genotype, ktorý má európskej kultúrnej hrozno, labruska americkej a sibírskej druhy.

Ranná odroda hroznaKaždý z týchto druhov má svoje výhody a nevýhody, takže chovatelia aktívne pracujú na identifikácii najlepších vlastností a získaní nových stolových a technických odrôd hrozna:

 • s vysokou zimnou odolnosťou;
 • s veľkým, sladkým alebo bezsemenným bobuľom;
 • so skoršími obdobiami dozrievania;
 • s bohatými pravidelnými úrodami;
 • s dobrou odolnosťou voči chorobám a škodcom.

Dokonca aj v polovici minulého storočia Michurin sa podarilo získať stabilné hybridy zimné otužilosť a nenáročný Amur odrôd amerických, mnoho použitých a stále skorých odrôd hrozna, ktoré sa výrazne rozšírila hranice vinohradníctvo v Sovietskom zväze.

Viac ako polovica regiónov, v ktorých sa pestuje hrozno v Rusku, sa odvoláva na zóny s prudkým kontinentálnym podnebím.

To znamená, že vinič musí vydržať:

 • ťažké zimy;
 • mrazy nevyhnutné na jar a na jeseň;
 • nedostatok vlhkosti v jarných a letných mesiacoch;
 • skoré obdobie dažďov, ktoré sa vyskytujú v čase dozrievania alebo zberu.

Na základe odrôd produkovaných v sovietskych rokov, nie je náchylná k chorobám stiahnutých za studena odolné odrody vínnej révy sú Codreanca, rozkoš, originál samy stali “rodičia” po niekoľko generácií výnosom hybridy.

Podmienky dozrievania hrozna

Najdôležitejším problémom je problém získavania hroznových odrôd vína a dezertov s krátkou vegetačnou dobou.

Skoré hroznové dezertné hroznoExistuje názor, že schopnosť rastliny rýchlo tvoriť plodinu závisí od mnohých faktorov, z ktorých hlavným je genetická predispozícia. Avšak v rôznych klimatických a poveternostných podmienkach môže hrozno rovnakej odrody produkovať plodinu s časovým rozdielom 1-2 týždne.

Okrem toho existujú výrazné rozdiely vo fenotype medzi odrodami severného a južného pôvodu. Napríklad, skoré hroznové odrody severného pôvodu nielen v krátkom čase dáva sladké bobule, ale má aj čas na prípravu na zimu. Počas vegetačného obdobia jeho viniča dozrieva. Južné odrody s rovnakým obdobím dozrievania sa nemôžu pochváliť takým majetkom, ich víno dozrieva po zbere hrozna. A v zrelých bobúľ sa často pozorovali neformované semená.

Obdobie od momentu výbuchu pukov až do doby splatnosti plodov v odrodách rôznych dátumov splatnosti je:

 • veľmi skoré zrenie 105-115 dní;
 • predčasné dozrievanie 115-125 dní;
 • priemerné dozrievanie 125-130 dní;
 • stredne neskoré dozrievanie 130-140 dní;
 • neskoré dozrievanie 140-145 dní;
 • veľmi neskoré dozrievanie viac ako 145 dní.

Related  Celoročná kultivácia uhoriek v skleníku

Je pravda, že už existujú veľmi skoré odrody hrozna, za priaznivých podmienok pestovania pripravených žať úrodu v 90-95 alebo dokonca 85 dní.

Mrazuvzdornosť hrozna

Mrazuvzdorná odroda hroznaDokonca aj pri pestovaní odrôd s krátku dobu vegetácie nemožné dostať nejakú významnú úrodu, v prípade, že rastliny nevyskytujú vyžadovalo otužilosť a nie sú schopné prežiť v sezónneho mrazu a zime zima. Frost-rezistentné odrody vínnej révy sú nepostrádateľné v ruských podmienkach s kontinentálnym podnebím, kde spolu s horúcim letom a zimou v južných oblastiach je pomerne tvrdá.

Podľa prijatej klasifikácie sú odrody rozdelené do štyroch skupín:

 • Mierne odolný, zimujúci pri teplotách od -15 do -17 ° C;
 • stredne odolný, prechádza z -18 až -22 ° C;
 • so zvýšenou odolnosťou, prežívajúc pri mrazu od -23 do -27 ° C;
 • veľmi odolný voči mrazu, odoláva teplotám od -28 do -35 ° C.

Je zaujímavé, že v priebehu jedného roka sa môže zmeniť schopnosť hrozna odolávať chladu.

V období intenzívneho rastu môže náhle ochladenie na -3 ° C úplne zničiť púzdra dokonca mrazuvzdorných odrôd hrozna, ktoré prakticky strácajú túto vlastnosť v letnom období. Zastrešenie v tejto dobe sa opitá džúsmi, lignifikácia je zanedbateľná a v zariadení nie sú žiadne ochranné látky a rezervy. Na jeseň rastie zimná odolnosť a do januára dosiahne maximum. V tomto prípade je dlhodobé drevo viac chránené ako výhonky – jeden rok. A najväčšou citlivosťou je miesto rastu vôle a plemena.

Zber hroznaPri pestovaní neobvyklých odrôd hrozna treba mať na pamäti, že obličky na kríkoch majú tiež iný stupeň ochrany pred chladom:

 • Spánkové obličky sú bezpečnejšie.
 • Na druhom mieste sú náhradné, postranné puky.
 • Centrálne obličky často trpia mrazom a zimnou zimou.

Mrazuvzdornosť odrôd hrozna závisí nielen od meteorologických podmienok, ale aj od umiestnenia viniča na konkrétnom pozemku, jeho veku, stupňa pripravenosti na zimu, poškodenia chorobami a škodcami.

Stolové odrody

Stolová odrodaNajaktívnejšia selektívna práca je smerom k získaniu nových odrôd, ktorých plody sú čerstvé. Je to dnešné stolové hrozno, ktoré patrí medzi prvé miesto medzi amatérskymi záhradkármi a profesionálnymi pestovateľmi vín.

Z celkovej hmotnosti hrozna stolových odrôd je ľahké rozlíšiť niekoľko znakov:

 • veľkosť a atraktívny tvar veľkých kefiek;
 • krásne sfarbenie, tvar a veľkosť plodov;
 • vyjadrené aróma a chuť zrelého ovocia.

Pri chove takýchto odrôd sa venuje veľká pozornosť zníženiu kyslosti bobuľovitých plodov, výnosom a získaniu veľkého ovocia a plnených kefiek. To je tiež zamerané na množstvo agrotechnických opatrení, ktoré sa nevykonávajú na odrodách hrozna vínneho určenia. Medzi takéto techniky:

 • umelé opeľovanie;
 • normalizácia kefiek a kvetení;
 • zriedenie plodov na zväzkoch;
 • odstránenie tieniacich listov.

Výnos a kvalita plodov stolového hrozna závisí aj od podnebia, topografie a pôdy, na ktorej rastú.

Stolové hrozno s dlhou trvanlivosťouAk sa pred zberom stolového hrozna prakticky neuchovávalo, dnes existujú odrody, a to tak pre miestnu spotrebu, ako aj pre prepravu a veľmi dlhé skladovanie.

Related  Ak majú listy ruže čierne škvrny, čo mám robiť?

Bezseľové hrozno

Hrozno bez semienČoraz populárnejšími pestovateľmi hrozna sú bezsemenné odrody hrozna, ktorých plody sú úplne zbavené kostí alebo majú iba ich základy. Takéto bobule nájdu dopyt nielen v čerstvej forme, robia hrozno z hrozna, obzvlášť drahé bezsemenné hrozienka. Nedostatok semien je hlavným faktorom pri získavaní spotrebiteľa, tak dávno, malá skupina sa rýchlo rozširuje, čím sa hybridov a odrôd ružovej, čiernej a bielej hrozno rôzneho zrenia a určenia.

Všeobecne sa predpokladá, že hroznové semená sú znázornené dvomi typmi:

 • kishmish, patriaci do východnej skupiny hrozna;
 • gorila patriaca do skupiny Čierneho mora.

Kishmish je považovaný za jeden z najpopulárnejších na svete. Ale či obchodoch často ešte našiel hrozno s pomerne malými, ale veľmi sladké plody, ale dnes už ponúkajú chovatelia vykostené skoré odrody vínnej révy s veľkými plodmi čiernej, bielej a ružovej.

Technické odrody hrozna

Výsadba technických odrôd hroznaKeďže hrozno technických odrôd je určené na spracovanie, jeho hlavným rozlišovacím znakom je obsah šťavy. Množstvo technického alebo vinárskeho druhu hroznovej šťavy získanej z bobúľ môže dosiahnuť 75-85%. Druhým dôležitým ukazovateľom je pomer hmotnosti hrebeňa a hmotnosti plodov na kefke. Čím hustá kefa a menšia váha padá na hrebeň, tým je surovina cennejšia.

V tomto prípade nie je taký dôležitý vzhľad zhlukov, harmónia farby a veľkosť ovocia. Veľká pozornosť sa venuje mechanickému a chemickému zloženiu plodov, obsahu cukru a kyslosti, na ktorých bude závisieť druh a kvalita výrobkov. Získanie slušného zberu hrozna technického stupňa závisí nielen od genetických a biologických charakteristík rastliny, ale aj od rastových podmienok. Niet divu, že existujú vinice, ktoré už majú niekoľko storočí histórie a sú známe svojimi vynikajúcimi vínami.

Odborníci si dobre uvedomujú, že špecifické umiestnenie viniča ovplyvňuje kvalitu vína a jeho kyticu s výnimkou geografického a klimatického hľadiska. Napríklad, sýtosť farieb bobúľ hrozna závisí na osvetlenie smery radov a geometrie vo svahu, v ktorom sú kríky rastú. Vzhľadom na jedinečnú vlastnosti jednotlivých odrôd, ako sú príchute, ako sú Cabernet alebo príchutí, ako je tomu existujúcich odrôd a krížencov Muscat, vinári podarí získať zaujímavé, na rozdiel od ostatných vín a nápojov.

Hroznové plantážeAk odrody stolového hrozna zvyčajne nie sú viazané na konkrétnu lokalitu, v prípade technických odrôd je rozdelenie na pôvodné a zavlečené odrody skutočné. Okrem toho sú miestne odrody technického hrozna vysoko cenené a sú surovinami na výrobu niekedy jedinečných značiek vín, ktorých výroba v inej oblasti je jednoducho nemožná.

Video o perspektívnych odrodách hrozna