na fotografii brokolica kapustaRočná brokolicová plodina patrí do kapustovej rodiny a je poddruhom karfiolu. Napriek tomu, že táto rastlina sa na domácich posteľoch objavila pomerne nedávno a je považovaná za veľmi exotickú, je nenáročná a vhodná na pestovanie v miestnych klimatických podmienkach.

Odrody brokolice

Vo vzhľade je brokolica podobná karfiolu. Má hustú hlavu pozostávajúcu z kvetenstva, ktorá sa používa ako jedlo.

Existujú dva hlavné typy brokolice:

  • normálna;
  • špargľa.

na fotke špargľa brokolicaČastejšia je obvyklá, ktorá tvorí jednu hlavu v strede na hustom stonku.

Špargľa brokolica produkuje niekoľko tenkých stoniek s malými hlavami.

Celkovo je na svete viac ako sto odrôd, v Rusku sa pestuje niekoľko desiatok.

Požiadavky na teplotu, vlhkosť a pôdu

Zelená brokolica vyžaduje nároky na osvetlenie a vlhkosť. Odporúčaná vlhkosť pôdy je 75%, vzduch je 85%. Zelenina nie je citlivá na vysoké a nízke teploty: zaberá až -7 ºC mráz, nepotrebuje tieňovanie hlavy. Optimálna teplota je 16-25 ° C.

Kultúra preferuje voľné slabo alkalické a neutrálne pôdy. Odporúča sa pestovať na miestach, kde v minulom roku boli zemiaky, mrkva, fazuľa. Špatnými predchodcami sú reďkev, okrúhlica, reďkovka, kapusta, paradajky. Neodporúča sa pestovať zelnú brokolicu na rovnakých pozemkoch skôr ako za 4 roky.

Pestovanie sadeníc a výsadba brokolice v otvorenom teréne

Semená vybrané na pestovanie sa dezinfikujú v roztoku mangánu po dobu pol hodiny. Potom sa umyjú studenou vodou. Takýto postup pomôže v budúcnosti zvládnuť väčšinu typických chorôb. Na zvýšenie odolnosti proti škodcom a zvýšeniu výťažkov sa na semená spracovávajú agat-25, Albit, El-1 alebo podobné prípravky.

na rastúcich brokolicových sadeniciachRastlinná brokolica sa považuje za účinnejšiu. Zelenina je neskoré plodiny a načasovanie výsadby je tiež oneskorené. V tejto súvislosti nie je potrebné pestovať sadenice vo vykurovaných miestnostiach. Doba výsevu je koniec apríla – začiatok mája. Ak sa v tomto čase teplé počasie nestane, stačí ich zakryť filmom. Nakrájanie brokolicovej kapusty sa vykonáva po 2 týždňoch. O týždeň neskôr sa semenáčiky začnú vytvrdzovať, postupne otvárajú prístup k vzduchu, vetru a slnku.

Related  Prehľad celoročných kvetov pre chaty s fotografiami a menami

Výsadba brokolicovej kapusty na otvorenej pôde sa produkuje za 30-45 dní, keď rastliny tvoria šiesty skutočný list. Je lepšie pripraviť lôžko vopred. Na jeseň sa vykonáva vápnenie a zavádzajú sa hnojivá: hnoj, superfosfát, dusičnan draselný. Na vápnenie dobre uzemnené vaječné škrupiny budú dobre fungovať. Postele sa môžu oplodniť a tesne pred výsadbou. Top-dressing dobre vyrovná s problémom nedostatku živín v pôde.

Výsadba brokolicovej kapusty na otvorenej pôde je lepšia na produkciu v oblačnom počasí alebo vo večerných hodinách, keď je slnečná aktivita na ústupe. Schéma výsadby je 40×60 cm.

Nádoby sú vytiahnuté dostatočne hlboko: väčšina stonky musí zostať pod posteľou pri výsadbe. Ako hnojivo pridáva popol, kompost a dolomitovú múku. Rastliny sa prehĺbili asi o 1 cm. Keď rastú v dierach, nalejte pôdu, až kým nie je úplne vyrovnaná s úrovňou lôžka.

Starostlivosť o brokolica

bohatá úroda brokoliceStarostlivosť o brokolicovú kapustu zahŕňa pletenie, zalievanie, kŕmenie, kontrolu škodcov. Táto kultúra milujúca vodu sa odporúča na vodu raz za 2 dni av horúcom čase sa frekvencia zavlažovania zvýši na 2 krát denne. Vlhká pôdna vrstva s hĺbkou asi 15 cm by mala byť udržiavaná trvalo. Voda by mala byť vo večerných hodinách. Po každom zavlažovaní sa uvoľňuje pôda, aby sa zabránilo rozpadu koreňov.

Brokolicová kapusta reaguje pozitívne na vrchný obväz. Odporúča sa ich vykonať aj vtedy, ak je pôda dobre oplodnená. Prvé kŕmenie z kravského hnoja (1:10) alebo vtáčieho trusu (1:20) sa robí po zakorenení rastlín v záhrade. Druhá sa vyrába po 2 týždňoch. Tretia je vykonaná so začiatkom tvorby kvetenstva. Pre ňu môžete použiť nasledujúce zloženie (založené na 10 rastlinách):

  • voda – 10 litrov;
  • superfosfát – 40 g;
  • dusičnan amónny – 20 g;
  • síranu draselného – 10 g.

Related  Ako pestovať kvitnúce kvety Begonia

Po vystrihnutí centrálnej hlavy sa na rastline začnú tvoriť postranné stonky s kvetenstvami, čo bude významným prírastkom plodiny. Na stimuláciu ich rastu sa používa toto riešenie:

  • voda – 10 litrov;
  • síran draselný – 30 g;
  • superfosfát – 20 g;
  • dusičnan amónny – 10 g.

Dobrým doplnkom k vrchnému obväzu bude drevný popol a infúzia žihľavy.

Hlavným škodcom kultúry je kríživá blcha. Môže sa objaviť okamžite na poli výsadby brokolice kapusty na otvorenom teréne. Chrániť mladé rastliny môžu byť pokryté tenkou netkanou handričkou. Počas rastu brokolicovej kapusty sa Iskra používa na ničenie škodcov, ale môže sa použiť iba predtým, než sa vytvorí kvetenstvo. Ďalšie opatrenia sa znižujú na sušenie rastlín so zmesou dreveného popola a tabakového prachu alebo postrekom infúziou týchto zložiek.

Zber a skladovanie plodín

fotografia ukazuje správne rezanie brokoliceRastlinná brokolica z kapusty by mala zaistiť, aby nebola prehnaná a nakrájala hlavu až do výskytu žltých kvetov. V opačnom prípade sa zelenina stane nevhodnou na ľudskú spotrebu. Centrálny výhonok sa rozreže po dosiahnutí dĺžky 10 cm, kvetenstvo sa odstráni spolu s kmeňom. Rovnako ako u karfiolu, jeho vrchol je šťavnatý a chutný. Zhromažďovanie je lepšie ráno, aby sa vylúčili vetráky na slnku. Skoré odrody zberané v lete pre dlhodobé skladovanie sú nevhodné. Jediný spôsob, ako ich zachrániť, je zmrazenie. Zbierka zozbieraná uprostred jesene môže byť skladovaná v chladničke alebo v pivnici pri nulovej teplote asi 3 mesiace.

Po odrezaní hlavy by ste nemali spěchat, aby ste z lôžka odstrániť rastlinu. Vytvorí niekoľko laterálnych kvetení s malými hlavami. Na ich vývoj trvá asi mesiac. Ak bola úroda zozbieraná v lete, potom je zaručené jej pridanie. Ale tvorba bočných procesov na jeseň je celkom možná, vzhľadom na schopnosť brokolice tolerovať malé mrazy. Rastliny môžu strieľať, aj keď sú roztrhané zo zeme a len ležia na lôžkach.

Related  Prečo ruže nekvetú – hlavné chyby pestovateľov kvetov

Sejba semien brokolice pre sadenice – video