škodcov na slivkeOvocné stromy vrátane slivky priťahujú pozornosť širokej škály hmyzu. Popisy toho, ako šľachovití škodcovia vyzerajú a bojujú s nimi, fotografia možných nepriateľov a harmonogram potrebných opatrení pomôže záhradníkovi byť plne vyzbrojený a zachrániť zber.

Plum moth

slivkaHlavné a najviditeľnejšie poškodenie plodiny spôsobuje slivka, alebo skôr housenky malých strieborno-šedých alebo hnedastých motýľov s dĺžkou najviac jeden a pol centimetra.

Usadí sa na kvetných puky a vajcovitých púčoch, mení sa na ružovo-červené húsenice, pohybuje sa vo vnútri vaječníkov a rastie jedením buničiny zo zrenia slivky. Výsledkom je, že pôda pod stromom je posiata nezrelé plody a tí, ktorí sa im podarí naplniť, sú vnútorne rozmaznaní nepríjemným škodcom.

Zničené ovocné perie je oveľa horšie v kvalite, nie skladované a prakticky vhodné na kulinárske spracovanie.

Húseníky, ktoré zanechali plody hibernácie v rozperách kôry, sa v júni premenili na novú generáciu motýľov.

motýľová slivkaAj keď len húsenice prinášajú značné škody, kontrola škodcov na slivkách, na fotografii, sa vykonáva komplexne a počas teplého obdobia roka:

 1. Na začiatku jari av štádiu zeleného kužeľa sa stromy ošetria insekticídmi.
 2. Z žíl a pred nástupom prechladnutia pravidelne čistite a uvoľňujte kmeň. Odstráňte burinu a odstráňte rast koreňa.
 3. Takže húsenice nemôžu pohodlne prežiť, sanitovať, vyčistiť mŕtvu kôru, bielenie stoniek.
 4. Spadnutý vaječník sa zhromažďuje a spája.

Ak sa zistí prítomnosť škodcov, keď už sú slivky vyliate, ochranné pomôcky by sa mali aplikovať veľmi opatrne, kontrolovať pokyny a načasovanie rozkladu aktívnej chemikálie.

Krúžkovitá a nepárová priadka morušová

krúžkovitého priadky morušovejHáďatka týchto druhov nočných motýľov s chuťou zničujú lístie, kvetenstvo a obličky. Pri masívnom vzhľade škodcu môže dôjsť k jeho zničeniu. Preto boj začína vopred, keď motýle kladú vajíčka, alebo skoro na jar predtým, ako sa lístia rozvinú, až kým sa objavia húsenice.

Related  Chutné a užitočné plášte húb, popis a použitie

motýľ priadky morušovejOd druhej polovice leta sa húsenice premenia na kukly, skrývajú sa v trhlinách mozgu alebo v sušení, zložené listy. Upozornenie na jarné rozloženie špekového škodcu zobrazené na fotografii, zjednodušenie boja proti nej pomôže:

 • zhromažďovanie a zničenie padlých listov;
 • dezinfekcia kmeňa a orezávanie pobočiek;
 • ručná zbierka pavučiny s húsenicami;
 • zničenie vajec;
 • rozsiahle spracovanie ovocných stromov rastlinnými a chemickými prípravkami.

Plum Storkock

larva slivka tolstonozhkiVšedný, nie viac ako centimeter dlhý okrídlený hmyz nezdá impozantné nepriateľské slivky, ale jeho 5-milimetrové biele húsenice môže spôsobiť významný pokles výnosov.

Vajcia ukladá vajíčka do novovytvoreného vaječníka, po ktorom larva aktívne rastie vo vnútri kostí, kŕmia sa na ňom a spôsobí, že nezrelé ovocie padne do polovice leta. Ak je mrkva ponechaná pod stromom, plodová noha dokonale prežije. A na začiatku kvitnutia na jar začnú roky mladých vtákov s hmyzom pripraveným na uloženie.

slivková stopkaAby sa zabránilo útokom, padlý vaječník je zničený a ako účinná metóda boja, ošetrenie sliviek sa používa po kvitnutí, 7-10 dní po páde okvetných lístkov. V iných ohľadoch prevencia a kontrola tohto švestkového škodcu nemá žiadne zvláštnosti.

Štít na slivke: metódy boja

Jose stupnice potopiťTvárou v tvár s Červcovité alebo Coccidae, nováčik záhradníci často nie sú schopní včas rozpoznať týchto škodcov, s nebezpečným hmyzom na mrazené kvapiek lepidlom alebo výrastky na kôre.

Faktom je, že obidva druhy sú charakterizované nízkou pohyblivosťou a vynikajúcou kamuflážou. Pridržiavajúce sa na mladé výhonky a výhonky listov, chvosty doslova narastajú na povrch a poškodzujú, aktívne kŕmia rastlinné šťavy. Iba muži a mladí jedinci sa môžu pohybovať.

S masívnymi poškodeniami, slivky, najmä tie, ktoré sú ešte nezrelé, sú slabšie, ich listy vysušujú a padajú a niekedy stromy strácajú ovocie a dokonca aj zomierajú. Ak sa neprijme čas na prijatie všetkých opatrení na potlačenie dosky na umývadle, situácia sa stáva zložitejšou. Škůdca sa rýchlo reprodukuje a vytvára lepivú podložku, na ktorej sa hnojivo ľahko usadzuje, spôsobuje sťažené dýchanie a bráni rastu.

Related  Foto a popis odrôd hrozna na výsadbu v prímestskej oblasti

masívny útok plakuNa rozdiel od pochvy s plochým čapom, falošný plot je skôr ako pologul. Súčasne sa nezlučuje s kôrou, to znamená, že sa dá mechanicky oddeliť a neuvoľňuje rosnú rosu.

Opatrenia na boj proti falošnému vyprážaniu na slivke sa veľmi líšia od tých, ktoré sa robia pri infikovaní šupinami. Hmyz by mal byť odstránený kefou a ošetrenie výhonkov roztokom na báze kerozínu a mydla na pranie alebo kvapaliny na mydlo a alkohol.

Ak sú veľké plochy pokryté škodcami a domáce metódy nepomáhajú, obráťte sa na zariadenia na chemickú ochranu vykonaním niekoľkých ošetrení z pochvy v týždennom intervale.

Vŕbová šupka

slivkaZivka zelená sa vzťahuje na sacie škodcov, oslabenie rastlín a spomalenie rastu stromov. Po prvé, hmyz žije na mladých lístie a nových, nie lignifikovaných výhonkoch, vytvára striebornozelenú ropnú vrstvu. Boj so šampiňónom, podobne ako na fotografii, komplikuje:

 • rýchla reprodukcia;
 • schopnosť žien lietať zo stromu na strom;
 • vyliahnutie vošiek mravcami.

Aby nedošlo k strate výťažku, vykonané na jar a na jeseň prerezávanie pravidelne odstrániť rast koreňov a výhonkov fatliquoring a inštaláciu remeňa zachytávanie a obielené kmene ovocných stromov.

Insekticídy zohrávajú dôležitú úlohu. Je však lepšie ošetriť slivky z vošiek po kvitnutí prírodnými prípravkami na báze tabakových alebo mydlových infúzií, horčicovej vody alebo odvaru listov paradajok.

Čierna a žltá plodová píla

smrekovitá pílaVšetky kultivované odrody slivky sú náchylné k porážke pomocou odstredivého pluhu. Škody spôsobujú larvy hmyzu, poškodzujú listové listy a vaječníky.

Čierna píla sa aktivuje počas fázy opuchu budov. V neotvorenom kvete dospelá samica položí vajíčka a zmení sa na larvy. V počiatočných štádiách vývoja sa škodca živí vajíčkom a potom zasiahne listy, doslova otáčajúc ich otrubami, zelenými kostlivcami.

Poškodenie slivka piliarkaŽltá slivka, okrem samotnej slivky, nepozoruje iné druhy plodín z kôstkového ovocia. Stopy hmyzu sú viditeľné na listoch a plodoch. Ak neprijmete naliehavé opatrenia a nezabezpečíte prevenciu, porážka bude obrovská.

Related  Prečo petržiava na posteli žltá?

Ako preventívne opatrenie sa používa uvoľňovanie pôdy okolo stonky pod celou stromovou korunou. Je obzvlášť dôležité, aby sa tento skorý jar a pred nástupom chladného počasia nezanedbal. Pred začiatkom kvitnutia, okrem nastriekania insekticídmi, pomôže mechanické odstránenie škodcov, ktoré sú pretrepané na roztiahnutej plátno alebo netkaný materiál. V lete je potrebné bezmocne odstrániť a zničiť postihnuté ovocie.