sadenice jahôd zo semienZvyčajne sa záhradné jahody šíria fúziami alebo rozdeľovaním kríkov. Ale príde čas, kedy sa tieto metódy stanú neúčinnými, pretože spolu s vegetatívnym sadivovým materiálom sa prenášajú všetky nahromadené choroby. Najlepší spôsob, ako obnoviť odrodový fond a zbaviť sa chorôb, bude vysadenie jahôd na sadeniciach. V roku 2018 to nie je príliš neskoro, a za pomoci podrobných inštrukcií dostanete za niekoľko mesiacov úrodu veľkých voňavých bobúľ.

Kde získať semená

jahodové semenáSemená sa najlepšie vyberajú v špecializovanom obchode, preferujú sa tie, ktorých skladovateľnosť je dlhšia ako 1 rok. Medzi záhradkárov populárne remontant jahody, plodnosť mráz – Alpine, Ali Baba, barón Solimacher. Tieto odrody nedávajú vône a následne sa ľahko množia vydelením kefa.

Medzi veľkoplodé druhy budú zákazníkom poradiť tieto odrody:

 • Kráľovná Alžbeta;
 • piknik;
 • Moskva debut;
 • Alexandria.

Veľkoplodé jahody sa rozmnožujú rozdelením kríkov a kníry. Okrem bežnej starostlivosti bude záhradník pravidelne odstraňovať nepotrebné vrstvy.

Pestovať jahody zo semien doma môže byť ďalším spôsobom – aby zrelé bobule zo zdravých kríkov a ostrý nôž na rezanie hornej tenkej vrstvy buničiny. Rezaná buničina so semenami je položená na obrúsky a ponechaná niekoľko dní na suchom teplom mieste. Počas tejto doby sa semená vyschnú a ľahko sa odlupujú šupky, ktoré si medzi prstami tretia. Sušené semená sú umiestnené na papierových vreciach, podpísané odrody a čas zberu a skladovať na suchom a chladnom mieste.

Bobule jahôd sú v skutočnosti veľmi zarastené kolotolozhe a semená sú orechy.

Dátumy výsadby v roku 2018

mesačný kalendárAk chcete získať silnú sadenicu, záhradníci idú na rôzne triky. Mnohí z nich veria, že výsadba jahôd so semenami sa musí robiť podľa lunárneho kalendára. V roku 2018 sú najlepšie dni:

 • 27., 28. a 29. januára;
 • od 21. do 28. februára;
 • od 21. do 26. marca.

V uvedených dňoch rastúci mesiac prechádza konštantami Blížencov, Raka, Býka a Lva. Táto doba sa považuje za najvýhodnejšiu na výsev semien na sadenice.

Odpadové sadenice jahôd, ktoré sa pestujú zo semien v roku 2018, by sa mali zaoberať:

 • od 10 do 12 a od 20. do 26. marca;
 • od 17 do 22 a od 25. do 28. apríla.

Zasadzujte sadenice na lôžkach v nasledujúcich číslach:

 • od 18 do 22 a od 25. do 28. apríla;
 • od 17 do 19, 22, od 25. do 27. mája;
 • 15, od 20. do 24. júna;
 • od 18 do 22 a od 25. do 26. júla.

Načasovanie výsadby jahôd pre sadenice závisí od vašej oblasti. V južnom Rusku sa sadenice vysádzajú v druhej a tretej dekáde mája v severných oblastiach na začiatku júna. Sadenice v tejto dobe by mali mať vyvinutý koreňový systém a niekoľko listov. Také veľké jahodové kríky dosahujú obyčajne 3 mesiace.

Vo dňoch úplného mesiaca, nový mesiac, rovnako ako 2 dni pred a po zasiatí semien, nedoporučujeme robiť. Je lepšie venovať tento čas výberu semien, príprave zeme, napájaniu alebo uvoľneniu vysadených sadeníc.

Akú pôdu potrebujú jahody?

zmes pôdy na pestovanie jahôdZloženie pôdnej zmesi na výsadbu jahôd so semenami pre sadenice je potrebné starostlivo ošetriť, pretože semená v tejto kultúre sú malé a dlhé. Odborníci navrhujú niekoľko pôdnych zmesí:

 • vrchná rašelina, biohumus a piesok v pomere 3: 1: 1;
 • zemina alebo listová pôda, rašelina a piesok – 2: 1: 1;
 • zrelý kompost a piesok – 5: 3.

Niektorí záhradníci nahrádzajú zložené pôdy s rašelinovými tabletami alebo používajú špeciálne navrhnuté na pestovanie sadeníc bobuľovín. Neexistujú jednotné požiadavky na jeho zloženie, ale pri výbere by sa malo pamätať na to, že pôda musí byť ľahká, priedušná, ale výživná.

Pred vysadením jahôd so semenami na sadeniciach musí byť pôda dekontaminovaná. Vykonajte to jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • rozprašujte na plechu a zohrejte v mikrovlnnej rúre pri teplote 40-45 ° C počas 1-2 hodín;
 • rozliať zem 1% (jasne ružový) roztok manganistanu draselného;
 • sú zmrazené v vreciach alebo v kockách celú zimu na ulici.

Druhá možnosť je vhodná pre obyvateľov severných regiónov s dlhými mrazivými zimami.

Po dezinfekcii by mala byť pôda revitalizovaná – naplnená užitočnou mikroflórou. Za týmto účelom je biologická látka – Baikal 1M, Shining, Fitosporin prelievaná do mokrého stavu. Potom sa pôda ponechá niekoľko dní na teplom mieste, takže sa mikroorganizmy začnú rozvíjať. Súčasne zemná zmes vysuší do voľného stavu a bude pripravená na sadenie jahôd pre sadenice v roku 2018.

Príprava semien na siatie

podnosyPred zasadením sa jahodové semená musia uchovávať niekoľko hodín v ružovom roztoku manganistanu draselného, ​​potom sa dôkladne umyť a ošetriť stimulátorom rastu – “Epin”, “Kornevin”, “Energen”. Ďalej, semená musia byť tvrdené. Za týmto účelom sú umiestnené v niekoľkých vrstvách gázy nasiaknutých do stimulátora a naložené na spodnú časť chladničky na noc, pokrývajúce viečko alebo film. Odpoledne sa kontajnery so semenami prestavia na okenný parapet s teplotou 18-20 ° C. Kalenie sa vykonáva už 3 dni, pretože už môže začať klíčiť.

Kalenie sa môže nahradiť stratifikáciou. Po ňom sa semená dvakrát rýchlejšie. Najvhodnejšie je vykonať stratifikáciu jahôd po zasiatí. Krabice so zasiatými jahodami sa dajú na spodnú poličku chladničky na celé obdobie. Pravidelne sa kontajnery otvárajú na vetranie. Je potrebné monitorovať vlhkosť pôdy. V chladných oblastiach sú kontajnery ponechané na ulici pod snehom.

U jahôd s veľkými ovocnými plodinami by stratifikačná doba mala byť najmenej 2 až 2,5 mesiaca.

Na konci stratifikácie sa boxy prenesú do teplej miestnosti.

Ako správne vysadiť a starať sa o jahody

jesť jahodyNa dne sadeníc sa naleje vrstva drenáže, pripravená na zem a mierne rozdrvená rukami. Potom sa položí sneh na povrch zeme a semená sú položené na vrchu. Počas tavenia ich zasunie do požadovanej hĺbky. Zakrytie obalu so sklom alebo fóliou s otvormi na vetranie a nasadenie na prahu pri dodržaní teploty 18-20 ° C.

semená jahôdPrvé výhonky stratifikovaných semien sa objavujú na 5. – 6. deň, masívne začne za dva týždne. Po výskyte klíčky sa teplota vzduchu zníži na 15-17 ° C, takže sa neťahá. Úkryt z krabičiek sa odstráni po výskyte dvoch alebo troch letákov. Pôda je udržiavaná vo vlhkom, ale nie mokrom stave.

Aby nedošlo k naplneniu slabých výhonkov, veľmi opatrne do vody – do drážok medzi výhonkami pomocou pipety alebo injekčnej striekačky bez ihly. Zábery sa uchovávajú na dobre osvetlenom mieste, ale nie na priamom slnečnom svetle.

klíčenie sadenícDospelé semenáčky sa ponorí do fázy 3-4 listov. Ak sú sadenice silne natiahnuté, môže sa tento postup vykonať dvakrát. Pivovarka posilňuje koreňový systém a rast nadzemnej časti je trochu spomalený. Ponorte sa takto:

 • pôda je predvarená;
 • Sadenica sa starostlivo odstráni a stredná chrbtica sa prerazí;
 • Nové sklo je naplnené zeminou a vytvára depresiu uprostred;
 • opatrne spustite sadenice, narovnávajte korene a stláčajte ju po všetkých stranách zeminou.
 • po potápaní sadenice sú napojené.

Pri výsadbe jahôd musíte zabezpečiť, aby bol rastový bod nad úrovňou terénu.

Po vyberaní sú jahodové kríky kŕmené komplexnými hnojivami obsahujúcimi množstvo fosforu, draslíka a veľmi malého množstva dusíka. Kŕmenie sa vykonáva raz za štrnásť dní. Najvhodnejšie je použiť špeciálne sadenice, ktoré obsahujú potrebné stopové prvky.

Pravidlá pre výsadbu na otvorenom teréne

jahody pripravené na zasadenie na posteľDva týždne pred pristátím v otvorenom teréne sa sadenice zatvrdzujú. Aby ste to dosiahli, najskôr ich nechajte vychladnúť na 1-2 hodiny, potom sa čas zvýši. Pred vysadením sa sadenice ponechajú na balkóne alebo verande pri teplote do 10 ° C nepretržite.

Zasadzujte sadenice v zemi zahriate na teplotu 12 ° C a dbajte na to, aby rastový bod zostal nad úrovňou pôdy. Ak počas pristátia je jasné slnečné počasie, prvýkrát sa sadenice sú pritenyayut. Ďalšia starostlivosť spočíva v napájaní, uvoľňovaní a hnojení.

Semená jahody na sadenice v roku 2018 v najbližších niekoľkých rokoch, množia sa fúzy alebo delenie púšte. Potom, aby sa obnovil výsadbový materiál, je žiaduce opäť sadiť jahody so semenami.

Vysádzanie jahôd na videu

Ak máte akékoľvek otázky o pestovaní jahôd zo semien, pozrite sa na video, ktoré podrobne opisuje a zobrazuje celý proces od výberu semien a pred výsadbou sadeníc v zemi.