Vysádzanie trvaliek na kvetinovom lôžkuTrvalky okrasné rastliny sú správne milované mnohými majiteľmi domácich pozemkov a aktívne sa používajú v terénnych úpravách. Vzhľadom k tomu, tieto plodiny nemusia byť zasiate každoročne rast sadeníc a prenos do trvalé miesto, kvitnúce a okrasné listnaté trvalky výrazne ušetrí energiu a čas pestovateľov.

Všetky z nich sú rozdelené do dvoch veľkých skupín:

  • zima, to znamená tých, ktorí sa nebojí zimnej zimy a prežijú ich na záhon alebo alpskom kopci;
  • nie zimovanie, ktoré potrebujú ročné kopanie a skladovanie v špeciálnych podmienkach až do nasledujúcej vegetačnej sezóny.

Druhá skupina zahŕňa dahlia, gladiolus a ďalšie druhy, medzi ktorými väčšina je bulbous. Tieto kultúry potrebujú osobný prístup. Ale čo tí, ktorí nepotrebujú každoročnú ťažbu zo zeme a niekoľko rokov dobre rastú na jednom mieste?

Trvalky v dizajne krajinyŽiadna zelená rastlina nemôže robiť bez pozornosti vôbec. Aj tie najprestížnejšie trvalky nie sú výnimkou. Spočiatku rastliny sú potešené dobrým rastom a jemnou dekoráciou. Ale po chvíli si kvetinárka všimne, že:

  • trvalky sú menej kvitnúce;
  • raz svieži záclony v strede;
  • rastliny postupne uchopia susedné oblasti.

V tomto prípade vyžaduje viacnásobná kultúra transplantáciu a omladenie. Ako, kedy a s akou frekvenciou je lepšie vykonať tento postup?

Periodicita transplantácie trvalých okrasných plodín

Jasne kvitnúce kvetinové záhony trvaliekKaždá trvalka má svoj vlastný čas, keď je čas opustiť miesto, kde je obsadené.

Najkratšia doba medzi prevodmi z cirrus karafiáty, Coreopsis, pyretrum, niektoré druhy trvaliek fialiek a prvosienok (Primula celoročné výsadba a starostlivosť s fotografiami). To isté platí pre tymian a oregano často vysadené na kvetinové záhony a mixborders. Za 2-3 roky je potrebné tieto rastliny vysadiť. Dôvodom straty prvého výzdoby, že starnutie, korene rastliny začnú stúpať nad zemou, v stredu závese vytvoreného holé miesta z vlaňajších sušených koreňov a stoniek. Tento účinok vedie k zhoršeniu výživy živých častí trvalky, jeho vývoj je len na okraji a postupne sa stráca. Preto pravidelne zhluky dospelí kopať opatrne rozdelí, a výsledné časti sú zasadené, prisypaya hornej úrodnú pôdu.Trvalky lásky ľúbostné skoro všetko

Milovala mnoho pre luxusné vôňu a jemnú kvety bielych ľalií a ďalších odrôd okrasného ľalie a kosatca s plytkým koreňovým systémom je transplantovaný rok alebo dva menšie.

Pokiaľ toto nie je vykonané v 4-5 rokoch šupinaté cibule, ľalie a kosatce odnože sa tak prehĺbil v pôde, ktorý produkoval ich klíčky sú slabé a odmietnu kvitnúť.

Až 6-7 rokov na rovnakom mieste bez problémov pestovania hostiteľa, trávne pivonka, trvalka Phlox, ostrôžky a Astilbe, nenáročný Svetlé daylilies a ďalšie plodiny, ktoré našli pri kopaní silný podzemok, po mnoho rokov poskytujú rastline všetko potrebné pre rast a kvitnutie. Pri transplantácii veľkej vzorky je možné a potrebné ju rozobrať, aby sa získal mladý sadivový materiál.

Kedy je najlepšie transplantovať trvalky?

Čas a časový rozvrh transplantácie pre každú rastlinu sú odlišnéTransplantácia a násobenie rozdelením odrezkov sa vykonáva na jar alebo na jeseň:

  • V prvom prípade sa rastliny najlepšie tolerujú postupom vykonaným od druhej polovice apríla do prvého mája.
  • Po druhé, je možné prenášať trvalky na nové miesto od augusta do septembra.

Výber tejto alebo druhej možnosti závisí od vysadenej plodiny. Kvitnúce v neskorom lete rastlina je lepšie transplantácii s nástupom tepla, a naopak, s výskytom pukov na jar, po transplantácii odložiť až do jesene.

Mnohí pestovatelia dávajú prednosť starostlivosti o trvalky koncom leta a začiatkom jesene pre najjednoduchší a zrozumiteľnejší dôvod. Počas tohto obdobia majú viac voľného času na takú príjemnú, ale skôr náročnú prácu.

Pri jesennej transplantácii však skúsení pestovatelia spájajú vážne riziká. Ak ste trochu neskoro, trvalky, ktoré sa nerealizovali až do zimy, môžu trpieť zimou alebo zomrieť úplne. Preto je postup vždy v súlade s dlhodobou predpoveďou počasia vzhľadom na mrazuvzdornosť plodín a klimatické vlastnosti regiónu. Je lepšie, ak počas transplantácie bude suché počasie s teplotou vzduchu nie nižšou ako 12-15 stupňov.

Vlastnosti transplantovaných rastlín s rôznym osýpavým systémom

Kvetinové záhony vytrvalých kvetovVytrvalých rastlín s plytkým koreňovým systémom alebo s vláknité korene, nebude hlboko do zeme vykopať a transplantácie nie je nijako zložité. Dokonca aj strata nejakej časti v tomto prípade neublíži, pretože to je spôsob reprodukcie kultúry. Vyššie uvedené sa plne vzťahuje na fialky, a pyretrum sedmokráska, Rudbeckia a echinacea, mnoho druhov okrasných a koreninových rastlín, ktoré patria do rodiny yasnotkovyh, ako Monarda, oregano, Lofant, medovky a mäty.

Najlepšie je repot tieto rastliny na jeseň, keď sú jasne viditeľné, a vysušil antény časť možno rezať bez ľutuje, poškodené alebo zhnité korene odstránené. Veľké záclony sú rozdelené tak, že výsledné časti po výsadbe sú zakorenené a dané nové výhonky.

Podobne prichádzajú s kosatcami, pivonkami, liliemi údolia a badanmi. Korene týchto rastlín sa vonkajšie líšia vo vzhľade, ale za prítomnosti potenciálnych rastových bodov, linky čoskoro poskytujú nezávislé výhonky.

Väčšina trvaliek sa množia a transplantujú rozdelením koreňového systémuNajťažšie je transplantácia trvalých plodín s koreňovým systémom. Príkladom je perzskí a Dicentra maky, vlčí bôb, ostrôžky a Aquilegia, ktoré sú veľmi citlivé na poškodenie koreňov, ale tiež ani rast, rovnako ako ich náprotivky z vláknitých odnože. Preto taká kultúra je lepšie, aby bolo nutné, aby nerušil, ale len mierne samostatné dcérske rastliny, vytvorené na spodnej strane zásuvky.

Video o transplantácii trvalých kvetov