Sláčikové bôby vynikajúce ovocieMedzi rastlinnými produktmi zaujímajú strukoviny osobitné miesto. Rastlinné bielkoviny z fazule sú cenným náhradcom zvieraťa a vitamínové a minerálne prípravky robia túto zeleninu veľmi užitočnou. Medzi početnými rastlinnými druhmi je zvláštne miesto obsadené zelenými fazuľkami, zelenými fazuľkami alebo špargľou a má veľa mien.

Historické pozadie

Fazuľa rôznych odrôdOd doby zhromaždenia medzi starými kmeňmi boli strukoviny hlavnou kultúrou v strave. Hrach a fazuľa sa pestovali vo veľkom množstve. Obilniny boli zahrnuté neskôr. Fazuľa v pôvodnej podobe používali obyvatelia amerického kontinentu. Títo ľudia taktiež skrotivali túto kultúru, naučili sa pestovať a prinášať nové druhy. Rozdelili kultúru na fazuľa, struky a limu.

Obilniny a semená fazule doplňujú sadu aminokyselín, čím vytvárajú proteín, ktorý je nevyhnutný pre existenciu života. Pre ľudí je taký rastlinný proteín cenným náhradcom zvieraťa.

Fazuľa, rovnako ako ostatné strukoviny, je populárna vo svete, je to integrálny produkt vo výžive a zaberá veľké plochy plodín po celom svete. Ak pred fazule pestovaných iba v oblastiach s teplým podnebím, tam sú teraz dozrievanie odrody je možné získať zeleninu na osobné usadlostí na Sibíri. Častejšie sa uprednostňujú chlebové špargle.

Rastúce fazuľa

Fazuľa s rastúcimi vláknamiZ mnohých druhov nám podnebie našej krajiny umožňuje kultivovať fazuľa. Aspické bôby zahŕňajú aj špargľu. Rozlišuje sa v dĺžke podstavca, ktorý môže dosiahnuť meter a absenciu pevného vystužovacieho vlákna v lôžku. Teplo-milujúca rastlina sa pestuje v priemyselnom meradle v južnom regióne. Avšak, vzácny krajina sprisahanie robí bez Bush fazuľa. Rozlišujte Bush a kučeravé formy zelených fazulí.

Okrem toho, že kultúra je teplomilná, môže účinne rásť len vtedy, ak sú splnené podmienky:

  • správny výber miesta výsevu a prípravy pôdy;
  • zalievanie a vrchný obväz rastlín;
  • uplatňovanie regionálnych odrôd semien;
  • kontrola chorôb a burín;
  • včasného zberu.

Ako pestovať fazuľa v prímestskej oblasti?

Príprava lôžok na pestovanie bôbovPôda by mala byť ľahká, piesočnatá, hlboká s hlbokou podzemnou vodou. Nie je dobré očakávať dobrý výsledok na ťažkých vlhkých miestach. Pripravené miesto by malo byť odstránené z trvácnych burín, chránené pred severným vetrom a nachádza sa v oblasti slnka.

Kvitnúce formy môžu byť použité na záhradnícke úpravy krajiny alebo rastú pozdĺž plotov alebo so špeciálnymi podperami. Bush je zasadený do radov na zvýšených posteliach. Na takých výškach sa pôda zahreje rýchlejšie a fazuľové klíčky sa pohybujú v rozmedzí od 20 do 25 rokov .

Fazuľa RisePri výseve semien v teplej zemi v júni sa výhonky objavia po 2-3 týždňoch za predpokladu konštantnej vlhkosti pôdy. Semená namočené pred výsadbou, sa naočkujú v hĺbke 2-5 cm, vzdialenosť medzi kríkmi asi 10 cm a uličky 25-40 cm, v závislosti od zvoleného výkonu odrody Bush. Ako pestovať fazuľa na vytvorenie zeleného živého plotu a úrody? Pri výseve semien okamžite nastavte vertikálne podpery na južnej strane budovy a zasadzujte semená v jednom rade. Po klíčení je v jamke ponechaná najsilnejšia rastlina, zvyšok je rozdelený tak, aby nedošlo k poškodeniu koreňov zostávajúcej sadby.

Ako pestovať fazuľa pre sezónu?

Sada kučeravých bôbovDospelé mladé rastliny vyžadujú uvoľnenie a hliadnutie. Počas celej sezóny je potrebné zbierať burinu, fazuľa sa s ostatnými rastlinami nelíši. Stanovuje výťažok lôžka v obsahu fosforečnej a draselnej soli. Organické dusíkové bôby sa nepáči, môžu sa chorý. Počas samotnej vegetácie obohacuje pôdu dusíkom, podobne ako iné strukoviny.

Ak chcete pestovať dobrú plodinu, potrebujete zalievanieJe dôležité, aby rastlina počas rastu poskytla bohatú vodu. Čím viac vlhkosti získava rastlina, tým silnejšia bude meaty krídelník. Rastliny slúžiace ako obývacia stena, štipka vo výške 2 m, takže šli do výplne, inak len kvety budú.

Počas rastu fazule bude zbytočné organizovať kŕmenie s popolom alebo popolčekom. Všetok vrchný obväz sa robí iba na mokrej pôde. Zber závisí od načasovania dozrievania. Vzhľadom k tomu, že zelené fazule sú často používané, sú postupne odstránené v niekoľkých krokoch, keď je vytvorený pod.

Pestujeme fazuľky rôznych periód dozrievaniaPovažuje sa za normálny vývoj, keď kvitnú fazuľa v 35-40 dňoch, za 2 týždne sa objavia vaječníky. Ale skoré odrody môžu poskytnúť za 45-60 dní, priemer v treťom mesiaci, a to môže byť zozbierané po 3,5-4 mesiacoch.

Škodcovia a choroby fazule

Hlavnými škodcami fazule sú slimáciMôžu byť ovplyvnené plodiny z fazule, ako aj iné strukoviny:

  • slimáci;
  • pavián roztoč;
  • hrachová múčka;
  • slimáky.

Pri správnej agrotechnike je škoda nevýznamná. Použitie chemických prípravkov v čase plnenia strukov sa nedá. Môžete použiť strašné ľudové opravné prostriedky. Sliz sa dá zhromažďovať v pasce.

Fazuľa AnthrapAby sa rastliny neublížili, je nevyhnutné odstrániť výsadbu, pretože antracózu vždy predchádza dlhotrvajúce nepriaznivé počasie a zahustenie rastlín. Ak sú na jednom kríčku choroby húb, je lepšie ju odstrániť, aby sa choroba nerozšírila do susedných kríkov. Aby sa zabránilo ochoreniu, sérový roztok sa môže použiť v zriedení s vodou v pomere 1: 5.

Ako zhromažďovať fazuľa a struky na uloženie úrody

Sušenie fazuleZhromaždiť struky a špargľu mnohokrát, čo neumožňuje prechod od zrelosti mlieka na vosk. Zrnité fazule sú hrubé, získavajú horkosť a stávajú sa vhodnými len na získanie semien.

Odtrhnutím mladých strukov sa rastlina stimuluje, aby vytvorila nové ovocie. Preto pri pravidelnom zberu je výťažok rastliny vyšší. Než budete môcť zbierať fazuľa, musíte premýšľať o spôsoboch, ako ju zachovať. Čerstvý produkt nie je vhodný na skladovanie, preto je potrebné organizovať zmrazenie zelene alebo ochranu.

Ak je fazuľa chrumkavá, nie je vhodná na použitie v strukoch, ale je príliš skoro na odseky semien. Preto je možné konečne odstrániť fazuľa z lôžka, keď sušienky vyschnú a chlopne sa otvoria. Termín úplného dozrievania závisí priamo od odrody bôbov. Aby sa zabezpečilo, že dážď nezačnieva fazuľa, rastliny sú vytiahnuté zo zeme, zviazané do metly a umiestnené vo vetranej miestnosti na sušenie. Neskôr sa koľina rozmrštila.

Video o pestovaní fazule na mreži