chryzantémaV kvetináčoch sa pestujú dva druhy chryzantémy – čínske a keramické. Na rozdiel od druhov záhrad, starostlivosť o chryzantémy v kvetináčoch je zložitejšia.

Hlavné a najdôležitejšie pravidlo pestovania – kvetina by mala byť umiestnená v chladnej miestnosti s čerstvým vzduchom. Chryzantémum nemá rád priame slnečné svetlo a dobre rastú len pri teplote vzduchu nepresahujúcej 18 stupňov. Najoptimálnejšia teplota je 10-15 stupňov. Teplo je veľmi zle tolerované kvety, takže ak vaša izba chryzantémy miestnosť znížila listy a prestala kvitnúť, mal by byť vzatý do chladnej miestnosti.

Chryzantémová miestnosť – starostlivosť a podmienky pestovania

Ak chcete získať bujon kvitnúcej chryzantémy, musíte vytvoriť určité podmienky pre to.

Mnohí pestovatelia považujú túto rastlinu za nenáročné a napriek tomu je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá starostlivosti o chryzantémiu doma:

  • osvetlenie. Hrniec s chryzantémiou nemôže byť umiestnený pod priamym slnečným žiarením. Optimálne miesto pre neho bude dobre osvetlený okenný parapet a v horúcej sezóne bude dyha tieňovať.
  • Vlhkosť vzduchu. Zariadenie nevyžaduje pravidelný postrek zo striekacou pištoľou, ale pravidelne sa to musí robiť. Takáto ľahká kvetinová sprcha je usporiadaná ráno alebo večer. Na listoch chryzantémy by nemal byť žiadny prach.
  • zalievanie. Hojné zavlažovanie je nevyhnutné pre chryzantém, ale pôda by nemala byť vlhká. Počas aktívneho rastu rastliny by sa mala polievať dvakrát týždenne, takže pôda je stále vlhká.
  • pôda. Na uľahčenie starostlivosti o domáce chryzantémy, najprv na výsadbu, je potrebné vytvoriť správnu pôdu. Za týmto účelom premiešajte zem zem, humus a piesok v pomere 2: 1: 1. Chryzantémum nemá rád kyslá pôda.

Starostlivosť o chryzantémy v kvetináčoch: transplantácia a reprodukcia

domáce chryzantémy v bankeMladá chryzantémia musí byť každoročne transplantovaná do väčšej nádoby. Prekládka dospelých rastlín sa vykonáva každé dva roky. Pôdna pôda by mala byť rovnaká ako v predchádzajúcom hrnci. Ak chcete získať bohaté kvitnúce rastliny, môžete do pôdy pridať trochu vtáčích výkalov. Uistite sa, že pôda nie je kyslá, inak chryzantém nebude dobre rásť a nebude kvitnúť. Na prevenciu ochorení môže byť pôda vyliata vriacou vodou a vysušená.

Mnohí považujú chryzantéma za jednoročnú rastlinu a po jej kvitnutí sa vyhodia. Márne. Chryzantém môžete zachrániť a dokonca ho množiť.

Ako sa starať o miestnosť chryzantéma po kvete?
Nie je tu nič zložité – stonky je potrebné odrezať a položiť hrniec na chladnom a tmavom mieste. V čase prerezávania môže rastlina dať mladé výhonky, sú ponechané v hrnci. V suteréne sa umiestni hrniec s chryzantémiou a pravidelne ju zalieva. Na jar môžete začať chryzantéma.

Môžete zriediť chryzantéma miestnosti, ktorú chcete, pomocou odrezkov alebo rozdeľovaním kríkov. A posledná metóda je najvýhodnejšia z dôvodu spoľahlivosti a úspechu udalosti.

chryzantéma bushV období intenzívneho rastu výhonkov je možné začať reprodukciu kvetu. Jeden kúsok miestnej chryzantémy je schopný vzdať až 6 mladých výhonkov. Vopred pripravené hrnce na pestovanie, naplnené pôdou. Jemne oddeľuje koreňový systém mladých výhonkov, je zasadený do hrnca a hojne napojený. Ak sa dodržia pravidlá starostlivosti o vnútorné chryzantémy, rastlina bude kvitnúť už v prvom roku po výsadbe.

Related  Pikantná broskyňa – záhradný stromček pre teplé podnebie

Rezy chryzantémy vyžadujú viac času. Z rezaných rezov rezaných do drieku 10 cm, ktoré sú ošetrené heteroauxínom alebo koreňom kukurice a zasadené do hrnca.

Stonka je pochovaná na 1,5 cm a hrniec je pokrytý filmom. Sadenice sa uchovávajú v teplej miestnosti s teplotou približne 20 stupňov. Kvetináče musia byť pravidelne vetrané, aby sa zabránilo vzniku hubových chorôb. Keď chryzantém rastie na 15 cm, jeho vrchol by mal byť pritlačený, aby vytvoril kefu.

odrezky chryzantémy

Chryzantémový obväz

Nestačí len rastúť chryzantém v dobrej pôde a pravidelne ju umyť vodou. Ako každá rastlina, chryzantéma rýchlo vyberá živiny z pôdy. Preto ak máte miestnosť s chryzantémiou, starostlivosť musí nevyhnutne zahŕňať pravidelné vrchné obväzy.

Chryzantéma dobre reaguje na zavedenie minerálnych hnojív. Keď predčasné hnojenie fosforom a draselným chryzanténom kvitne neskôr ako zvyčajne. Aby sa tomu zabránilo, kvet sa napája roztokom monofosfátu draselného (1:10) alebo iným viaczložkovým hnojivom, pričom pomer dusíka, fosforu a draslíka bude 1: 3: 2.

Dospelá rastlina sa kŕmi každých 10 dní počas aktívneho rastu výhonkov, listov. Najlepšie je používať tekuté organické látky. Ak je pôda v hrnci ochudobnená, hnojenie sa uskutočňuje každých 4 dni (1: 10). Kŕmenie chryzantémom je nevyhnutné až do vzniku púčikov.

Boj proti chorobám

Izba chryzantém – chutný kvet pre škodcov a chorôb. Najmä často na kríkoch miestnych chryzantémov sa rozpadá pavúk. Ak počas starostlivosti o chryzantémy ste našli biele pavúk, musíte urobiť naliehavé opatrenia. Listy a stonky rastliny sa otrie špongiou nasiaknutou v mydlovom roztoku, po ktorom sa puzdro opláchne pod teplou sprchou. Ak chcete zbaviť pavúkov roztočov pomôže riešenie actella alebo pyrethrum.

Prášková plesňa je ďalším, najčastejším ochorením vnútorných chryzantémov. Šedá tabuľa sa vytvára na listoch a stopkách. Táto plesňová choroba sa vyskytuje v dôsledku vysokej vlhkosti. Ovplyvnená kvetina je ošetrená fungicídom a prenesená do suchej miestnosti.

Related  Reprodukcia hrozna zelenými odrezkami

Niekedy si pestovatelia kvetov všimnú v miestnosti chryzantémy nafúknutý popolový náter. Táto šedivá hniloba sa reprodukuje, čo spôsobí, že okraj listu chryzantémy sa zmení na hnedé a na nich sa objavia hnedé škvrny. Na ošetrenie je kvetina posypána základom a banka je vystavená slnečnému, dobre vetranému miestu.

Ak je miestnosť príliš suchá, červený pavúk sa môže usadiť na chryzantéme miestnosti. Hnedé škvrny so žltým pásom na listoch naznačujú porážku kvety s Septoriou. Riešenie chorôb pomôže pri ošetrovaní základov a zníži sa napájanie rastliny.

Pestovanie chryzantémy doma – video