stojan so sadenicami na parapeteDlho pred príchodom tepla a začiatkom práce na pevnine mnohí letní obyvatelia už otvárajú sezónu a začínajú pestovať sadenice na parapetoch mestských apartmánov. Vzhľadom k tomu, že budúca úroda závisí od kvality rastlín vypestovaných v najnepriaznivejších podmienkach rastlín, proces nevyžaduje spěch, ale vážna príprava na to je jednoducho nevyhnutná.

Ako pestovať sadenice na parapete?

Často letní obyvatelia začínajú zasievať takmer uprostred zimy, motivujúc ich túžbou získať veľké a silné sadenice, pripravené bez ďalších problémov aklimatizácie, aby pokračovali v raste a začali prinášať ovocie. Namiesto toho však na jar mnohí obyvatelia letnej sezóny musia vyradiť zarastené, doslova plíživé rastliny s svetlo zelenými listami as zamotaným koreňovým systémom.

Aby ste tomu zabránili, môžete postupovať podľa jednej z dvoch stratégií:

 1. Prvým nie je spěch s výsevom a sadenice vytvárajú najpriaznivejšie podmienky pre rast;
 2. Druhý – v počiatočných fázach výsevu, všetkým možným spôsobom spomaliť rast sadeníc, aby sa neutralizovali negatívne dôsledky nedostatku svetla a dlhodobej kultivácie.

výsev v nádobeJe zrejmé, že prvá metóda je výhodnejšia. Po prvé, na jar sa prirodzene pridáva svetlý deň, a preto sú sadenice menej pravdepodobné, že budú pretiahnuté a krehké, na druhej strane nebude potrebné zabraňovať rastu rastlín, znižovať zavlažovanie a teplotu.

A osvetlenie sadeníc na okenných parapetach dnes nie je problém. Je možné použiť obidve fytosanitári a na osvetlenie pristátia vytvoriť ekonomické luminiscenčné alebo svetelné diódy.

Ak sú zároveň zaistené sadenice a iné optimálne podmienky: výživa, napájanie, vlhkosť a teplota, potom rastliny budú reagovať priateľským rastom, budú silné a pripravené poskytnúť dobrú úrodu.

Čas na výsev

Podľa tejto stratégie môžete pestovať sadenice na parapete v čo najkratšom čase.

 • Rajčiaky so stredným a neskorým dozrievaním od sejby až po výsadbu v pôde sa vyžadujú od 55 do 60 dní, skoré odrody a hybridy rastú o 10 až 15 dní rýchlejšie.
 • Sladká paprika rastie 65 – 75 dní. Táto kultúra nie je taká citlivá na rozťahovanie pri pestovaní sadeníc na parapete. Sadenice korenia môžu byť vysadené a púčiky, aj keď, zatiaľ čo kvety sú lepšie odstrániť.
 • Všetky druhy zeleru sa vysielajú 70 až 80 dní pred transplantáciou do zeme.
 • Baklažán potrebuje 60 dní.
 • Hlava hlávkového šalátu je asi 40 dní.
 • Uhorky, tekvica, cuketa, ako aj sladké melóny: melóny a vodné melóny sú pripravené na zasadenie do jedného mesiaca. A tieto plodiny s takým rýchlym rastom je lepšie ihneď zasiate do jednotlivých nádob.
 • Včasné dozrievanie bieleho a karfiolu je pripravené na transplantáciu do lôžok za 45 dní a stredne zrelé alebo neskoré odrody za štyridsať dní.
 • Všetky druhy lukov zasiate v tretej dekáde marca alebo o niečo skôr.

Pokiaľ ide o druhú pojmu, pestovanie sadeníc na parapete začína veľmi skoro, a aby naťahovanie, znížiť teplotu v miestnosti. Sadenice napríklad kapusta, po pipping by mala byť udržiavaná na 6 – 10 °, že v podmienkach bytov realizovať riešenia, a teda znížiť zálievku a dáva vlhkosť na rastliny, keď iba začnú vädnúť.

Je zrejmé, že táto metóda nie je najlepšia.

Čo bude potrebné na pestovanie sadeníc na parapete?

V každom prípade je však dôležité dôkladne sa pripraviť na túto dôležitú záležitosť. Ide o:

 • Vypočítajte, koľko sadeníc sa vyžaduje;
 • Pripravte pôdu a hnojivá;
 • Zásobujte so sadenicami;
 • Zvážte správnu úroveň vlhkosti a teploty;
 • Pripravte osivo slušnej kvality a dezinfikujte ju pred zasiatím.

Potrebné vybavenie

Minimálna sada vybavenia potrebná pre dacha na získanie zdravých sadeníc na parochni zahŕňa:

 1. Ďalšie poličky alebo stojany na sadenice upevnené na okne;
 2. Systém osvetlenia na fytosanitárne, svetelné diódy alebo žiarivkové svetelné zdroje;
 3. Časovač nastavujúci trvanie umelého osvetlenia;
 4. Zásobníky na výsev a kontajnery na výsadbu po vychystaní;
 5. Rohože na vykurovanie podvozkov;
 6. Žiarivky;
 7. Reťaze alebo šnúry na nastavenie výšky závesu svietidla.

Problém osvetlenia sadeníc na parapete

klíčky klíčkySemená, ktoré rastú zo semien, nemajú veľkú silu na rast. A ak dostanú minerálne látky z pôdy, musí sa počas fotosyntézy vytvoriť organická hmota, pre ktorú je potrebné svetlo. Iba týždeň alebo dva po vzídení sa sadenice sú pripravené na zber, avšak v prípade nedostatku svetla sa rastliny ukážu ako chorobné a náchylnejšie k hnilobe koreňov.

Ideálne je, že výhonky v prvých dňoch vyžadujú nepretržité osvetlenie a potom by mali rastliny lepšie zabezpečiť 16-hodinové osvetlenie. Je zrejmé, že desať alebo apríl trinásť hodín nestačí. Preto je potrebné zabezpečiť prístup svetla k rastlinám vo všetkých smeroch.

Ako zariadiť zvýraznenie sadeníc na parapete?

V prírode rastliny žijú v podmienkach slnečného osvetlenia pozostávajúceho z rôznych dĺžok. Modré a fialové časti spektra sú určené na reguláciu rastu a pomáhajú klíčencom byť silnými. Červené spektrum ovplyvňuje klíčivosť.

Svietidlá na osvetlenie sadenícPreto je dôležité celé spektrum a je potrebné nielen maximálne využiť svetlo, ktoré vstupuje do miestnosti, ale aj to, aby boli sadenice efektívne osvetlené. Dáva zmysel inštalovať matnú obrazovku, ktorá rozptýli svetlo, a použiť napríklad reflexné štruktúry z fóliového izolačného materiálu.

Avšak bez zvláštneho umelého osvetlenia je nevyhnutné. V strednej zóne je dôležité, aby sa výsadba na sadenice na parapetoch bytových domov a bytov dôležitá až po transplantáciu sadeníc na miesto.

V tomto prípade sa obvykle s žiarovkami – je najhoršie voľba, dávajú iba malú časť prirodzeného spektra, ale viac než kompenzovať toto prebytočné teplo žiarenie spôsobuje sadenice natiahnuť.

Najefektívnejšie sú fytosvietidlá, luminiscenčné alebo LED zariadenia, ktoré sú okrem toho hospodárnejšie.

osvetľovací okruh

Ako umiestniť sadenice?

Je logické, že nie je vhodné pesto- vať sadenice na parapete umiestnenom na severnej stene budovy. Avšak zdravie sadeníc a budúcej úrody závisí od plochy pridelenej každému semenáku a od objemu nádoby, v ktorej sa vyvíja koreňový systém rastliny.

Na pomerne veľkej parapete s rozmermi 1 metra až 30 cm môžete usporiadať asi 40 kurietok z paradajok alebo papriky, ale potreby letných obyvateľov sú zvyčajne oveľa väčšie. Odchod z tejto situácie môže byť:

 • Rozšírenie okenného parapetu vďaka konzolovým konštrukciám;
 • Inštalácia ďalšej police asi v strede okenného rámu;
 • Hotové alebo domáce stojany na sadenice na parapete

Posledné dve možnosti sú uprednostňované, pretože všetky rastliny sú ľahko prístupné pre starostlivosť a napájanie, nezasahujú medzi sebou a neostrijú svetlom a nad regálmi je ľahké inštalovať osvetľovací systém.

regály na parapety na parapete

Kontajnery a sadenice

kapacitaKaždé objem nádoby na 0,2 litrov, ktoré sa často rastú semenáčiky sú nedostatočné pre vývoj kvalitatívnych koreňov, sú často vzájomne prepojené za vytvorenie hustej gule, ktoré pri presádzaní do pôdy vo väčšine umierajú. A preto sú sadenice ťažšie aklimatizovať a potom dať slabú úrodu.

Okrem dostatočnej kapacity sa kontajnerom na pestovanie sadeníc vyžaduje jednoducho:

 • Dostatočná a veľmi spoľahlivá drenáž, ktorá neumožňuje stagnovať vlhkosť;
 • Neprístupné steny chránia koreňový systém pred prehriatím a chladením a tiež pozitívne ovplyvňujú jeho rast;
 • Dostatočná tuhosť, zabezpečujúca spoľahlivú polohu rastlín pri pohybe alebo akékoľvek pohyby pôdy.

Zalievanie sadeníc

Pred nakrájaním výhonkov sa plodiny napájajú denne so slabým roztokom biologického koktailu alebo rastového stimulanta. V závislosti od teploty vzduchu a stavu pôdy v kontajneroch sa rastliny napájajú alebo postriekajú až trikrát týždenne.

Aby ste zabezpečili dostatočnú vlhkosť pre každú rastlinu po vychytení, môžete zariadiť určitý druh zavlažovacieho systému s paletou pomocou plastových fliaš a hrubého vlákna.

Vlhkosť vzduchu

Pri väčšine plodín je prijateľná vlhkosť približne 70%. Bohužiaľ, v žiadnej obytnej budove, najmä pri zapnutom vykurovaní, je táto úroveň ťažko dosiahnutá.

Z tohto dôvodu, vzhľadom k suchej vzduchu sadenice hromadia na parapet nadmerného množstva solí, pôdy salinizácia nastane a ktorá vyzerá ako hnedé patiny na povrchu a vyprovokovanie ochorení sadeníc, najmä kapusty.

Na zvýšenie vlhkosti je potrebné používať zvlhčovače pre domácnosť alebo nainštalovať pod batériu vodnú nádržku, do ktorej by mal byť hrubý uterák znížený o jeden okraj a druhý koniec je umiestnený na vykurovacom zariadení.

Kalenie sadeníc

Predtým, ako sa dostaneme na trvalé miesto, musia sa sadenice pestované na parapete nevyhnutne prejsť popúšťaním na lodžii, zasklený balkon alebo v podmienkach najjednoduchšieho skleníka.

Na tento účel sú kontajnery vystavené najmenej dva alebo tri dni niekoľko hodín v blízkosti prirodzených podmienok.

Video – rastúce sadenice korenia na parapete