Nový bush hrozna zo zeleného strihuVýhonky hrozna sú jedným z najbežnejších a najdôležitejších spôsobov reprodukcie. Existuje niekoľko jeho typov, ktoré budú popísané neskôr v článku.

Reprodukcia pomocou zelených odrezkov

Príprava odrezkov na reprodukciuTento typ chovu je ideálny pre zavádzanie zriedkavých odrôd hrozna do výroby, pretože časti rastlín sa používajú ako výsadbový materiál, ktorý sa odstraňuje pri procese rozrušenia zelených výhonkov. To by sa malo robiť koncom jari, začiatkom leta vo večerných hodinách. Počas procesu sa vyberú najlepšie z nich na šírenie. Striekačky sa dajú do nádoby, postrieka vodou a pokryjú vlhkou handričkou. Potom do noci v suteréne.

Rezané hrozno

Na rozmnožovanie hrozna so zelenými odrezkami je potrebné pripraviť krabicu o pol metra hlbokú, ktorá je pokrytá filmom alebo sklom.

Rezy v plechovkeSpodok boxu je pokrytý desať centimetrovou vrstvou úrodnej pôdy. Približne päť centimetrov čistého piesku sa naleje zhora. Potom všetko napojené veľkým množstvom vody. Ak existuje veľa sadeníc, používa sa na ich šírenie skleník.

Schéma výsadby rukoväte

Odrezky používané na reprodukciu sa majú odoberať iba zo spodnej alebo strednej časti viniča. Ak ich vezmete zhora, hnijú.

Ďalej sú tieto rozbité časti narezané na odrezky s dvoma listami. Okrem toho sa spodná fólia úplne prerezá a z horného listu sa odreže iba polovica. Prerezávanie rezu by malo byť vykonané nasledovne: spodný rez musí byť bezprostredne pod dolným uzlom a nad ním by mala byť časť dĺžky viniča od 1 do 1,5 centimetra.

Reprodukcia hrozna zelenými odrezkamiPo nakrájaní rezy čo najrýchlejšie vložte do vody a potom vložte do piesku do hĺbky 3 centimetrov a vo vzdialenosti 10 centimetrov od seba. Odrezky odrezkov sú posypané vodou a pokrývajte škatuľu s filmom alebo sklom, ak nie je posedenie v skleníku. Potom je potrebné ich striekať z postrekovacej pištole alebo pomocou plechovky s jemným sitom 4-5 krát denne. Voda sa používa v rozmedzí teplôt od 20 ° C do 25 ° C. Po 12 dňoch sa koreň koreňového systému objaví v spodnej časti odrezkov. Potom sa množstvo postreku zníži na tri za deň.

Related  Hlavným faktorom plodnosti rôznych typov pôdy je humus

Pestovanie odrezkov v skleníku

Zakorenenie odrezkov v skleníkuO mesiac neskôr, keď je koreňový systém takmer úplne vytvorený, je možné začať temperovať odrezky. Ak chcete to urobiť, niekoľko dní vo večerných hodinách, otvorte box alebo skleník 10-15 minút, postupne zvyšujte čas, kým ho necháte otvorený po celý deň.

Ak v budúcnosti rezy zostanú v skleníku, ale zasadené do školáka alebo už na trvalom mieste rastu, malo by to byť podľa schémy 10×5 centimetrov. V budúcnosti je starostlivosť o odrezky v normálnom režime.

Technológia zrýchlenej reprodukcie hrozna z krátkych odrezkov

Výsadba s krátkymi odrezkamiReprodukcia hrozna odrezkami, skrátená, umožňuje zaviesť do produkcie nové odrody zberu sladkých bobúľ. Na začiatok je potrebné pripraviť dobre zrelý vinič s dĺžkou 1 až 1,5 metra so zdravými očami. Rezy odrežte dva dni pred výsadbou. Z tyče o dĺžke 1,2 metra je potrebné získať sedem krátkych rezov. Dĺžka každej z nich je približne 16 cm, priemer silne rastúcich odrôd hrozna je od 7 do 12 mm a stredných odrôd od 5 do 9 mm.

V štádiu výberu a prípravy najvhodnejších odrezkov bude stratifikácia najoptimálnejším riešením. Vysádzací materiál sa najprv namočí na dva dni. Potom premiestnite do polyetylénových vreciek a umiestnite ich na chladné tmavé miesto. Každých päť dní je potrebné ich navlhčiť vodou, aby nedošlo k vyschnutiu. Štádium stratifikácie v tomto prípade bude trvať dva týždne.

Výsadba hrozna s krátkymi odrezkami sa vykonáva podľa schémy:

  1. Príprava a oplodnenie miesta;
  2. Rozdelenie miest. Pomocou motúzov v skleníku vytvorte stredový pás (šírka 130 cm) a bočný (160 cm). Medzi pásmami je potrebné nechať vzdialenosť asi pol metra. To budú stopy. Potom pomocou špeciálnej šablóny sa vykoná značkovanie. Vzdialenosť medzi odrezkami v jednom rade je 10 cm a medzi radmi 30 cm;
  3. Výsadba sadivového materiálu. Zariadenie položte zvisle (je povolený mierny sklon). Ponorte stopku do zeme do horného oka.
  4. Po výsadbe sú všetky odrezky dobre napojené.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zavlažovaniu. Dobrý prívod vody pomôže urýchliť rast výhonkov a prispeje k tvorbe sadeníc plnej hodnoty.

Príprava a výsadba lignifikovaných odrezkov

Výber hrozna na chovMožno, ako šíriť hrozno s rezancami v lignifikácii, každý záhradník-milovník vie. O prípravu materiálu sa bude musieť postarať o pád. Ideálny výsadbový materiál je stredná časť ovocnej šípky alebo výhonky, rozrezaná na uzol substitúcie. Príprava odrezkov nastane nasledovne:

  • Z vetvy sú odstránené všetky nevize, listy, antény, výhonky a nezrelé vrcholy.
  • Rezy sú rezané, každý musí obsahovať štyri obličky.
  • Predvalky sú triedené podľa druhu.
  • Takto získané zväzky sa namočia po dobu 24 hodín v čistej vode.
  • Po celodennom výseve je potrebné vyleptať 5% síranom meďnatým a vysušiť.
  • Svazky zabalené v plastových vreciach a uložené v pivnici.

Niekoľko týždňov pred výsadbou v plastových šálkach alebo fľašiach je potrebné skontrolovať čerstvosť odrezkov. V tomto štádiu sa odstránia zhnité a vysušené odrezky.

Zakorenenie lignifikovaných odrezkovNa klíčenie výsadby je najväčší plastový pohár, na ktorého spodku je potrebné vytvoriť štetku s tromi otvormi. Potom sa sklo naplní zmesou zeminy, piesku a humusu. Voda sazenice každé dva dni s teplou vodou.

Related  Neporovnateľná odroda hrušky Veles

Pre podrobnejšie porozumenie tohto procesu na internete môžete nájsť video o rozmnožovaní hrozna pomocou zelených odrezkov.

Video o sadeniciach zo zelených odrezkov