Na obrázku brusselové klíčkyRodák z Belgicka, odkiaľ sa táto rastlina rozšírila do Holandska, Nemecka a Francúzska, ako aj do iných krajín západnej Európy.

Tento druh kapusty je bohatý na živiny a dobrú chuť. Na príprave prvej a druhej kuchyne sa používajú husté malé hlavy ružičkového kelu, ktoré sa môžu na zimu marinovať.

Odrody ružičkového kelu

Všetky odrody ružičkového kelu sú rozdelené na skoré, stredné dozrievanie a oneskorené dozrievanie.

Stredne zrieďujúce odrody ružičkového kelu:

  • Rosella – dobrý výnos (z jedného stonky zbierať až 50 kochanchikov);
  • Cassio – charakterizuje vysoký výnos (až 60 kochanchikov).

Neskoré dozrievanie odrôd:

  • Herkules 1342 – odolný voči chorobám, je najčastejšie mrazuvzdorný;
  • Dallik – vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči kýlu;
  • Curl – druh domáceho výberu, mrazuvzdorný.

Predčasné odrody:

  • Franklin F1 je obdobie dozrievania 130 dní;
  • Dolmik F1 je najlepšou odrodou, berúc do úvahy zvláštnosti pestovania ružičkového kelu na Sibíri a Uraloch.

Kapusta stonky dosahuje 40-60 cm, v závislosti od odrody. Kochanchiki klíčky zelenožltá, môže dosiahnuť až 20 g hmotnosti, a z jednej inštancie pre zber 0,5 kg (výťažok závisí na odrode).

Zvláštnosti pestovania ružičkového kelu

S cieľom získať dobrú úrody kochanchikov, pestovanie ružičkového kelu by sa malo vykonávať s ohľadom na náročnú kultúru na pôdu a miesto rastu. Sadenice kapusty sa vysádzajú v úrodných hlbinách s neutrálnym alebo nízkym pH. Na pestovanie ružičkového kelu je odobraté dobre osvetlené miesto, pretože kvôli nedostatku svetla nebudú mať hlavy na stonke čas na formovanie a získavanie hmotnosti.

Tento druh kapusty by sa mal vysádzať po koreňovej zelenine, fazuli, raných paradajkách a tekvicových plodinách. Aby sa zabránilo mnohým chorobám a najmä kyla, neodporúča sa ružičkový kel na výsadbu po krížovej kapusty.

Zvláštnosti pestovania ružičkového kelu na Sibíri a Urale

Vegetačné obdobie pre ružičkový kel trvá 160-180 dní, takže v stredných zemepisných šírkach táto kultúra pestuje iba sadenice.

Na klíčenie semien, dostatok 3 stupňov tepla a so zvyšovaním až na 20 stupňov výhonov sa objaví na 4. deň.

V sadeníc sa pridá pôdna zmes pozostávajúca z rašeliny a zeminy s pridaním popola z dreva a zložitého minerálneho hnojiva. Záhradná pôda na pestovanie klíčkov ružičkového kelu sa nepoužíva na minimalizáciu rizika infekcie škodcami a veľrybami. Semená sú položené do otvorov do hĺbky 2 cm. Kapusta sa môže vysievať na sadenice od druhej dekády apríla. Ak nie je miesto v skleníku, semená pre sadenice sa môžu vysievať pod filmom na mieste, ktoré je ohrievané slnkom.

Related  Červená kapusta – pestovanie a starostlivosť

Posypejte výhonky ružičkového kelu, keď sa v krabici vysychá pôda. Je dôležité, aby sa naliať, inak sa zmení sadenice. Keď rastlina produkuje 4 až 7 pravých listov, sadenice sú pripravené na transplantáciu do otvorenej zeme.

Vylodenie výhonkov ružičkového kapusty sa uskutočňuje s prihliadnutím na poveternostné podmienky (od 15. mája) a pre regióny Sibír a Urals sa načasovanie presunie na začiatok júna.

Ideálne pre pestovanie ružičkového kelu bude hrebeň, ktorý vlani vyrastal uhorky, rajčiaky alebo fazuľové rodinné kultúry. Počas transplantácie kapustových sadeníc do otvoru nie je potrebné pridávať hnojivá, pretože hreben je pripravený už od jesene. Ak nedošlo k jesennému dopĺňaniu paliva, 2 týždne pred vylodením, humus vedierko, pol litra kriedy alebo popola, 100 gr. nitrofosfátového. Pôda s hnojivami sa vykopá, vyrovnáva a rozliava sa dodatočne roztokom manganistanu draselného (1,5 g látky sa odoberie na vodu). Ide o dobrú prevenciu zubného kazu a iných krížových ochorení.

Fotografia ukazuje, ako správne transplantovať klíčky ružičkového keluKlíčky z ružičkového kelu sú starostlivo odstránené z krabice, čím sa zachováva hmota zeme.

Pristátie vykonané riadky, udržiavať vzdialenosť medzi rastlinami 60 cm. Pôda sa zhutňuje okolo stopky na veterné elektrárne nie je naklonená. Sadenice kapusty pestované kazetou alebo keramikou sa najlepšie hodia, pretože pri prekládke si zachováva tvar hrudníka.

Vzhľadom k tomu, ružičkový kel rastie dosť dlho (asi šesť mesiacov), postele s touto kultúrou môžu byť použité efektívnejšie výsadbou v uličke uhorky, paradajky, hlávkový šalát začiatku a inej zeleniny a byliniek.

starostlivosť

v foto vzdialenosti medzi ružičkový kelPo výsadbe sadeníc musíte zabezpečiť správnu starostlivosť o ružičkový kel. Je to prakticky rovnaké ako u karfiolu, ale nie je potrebné ho znečisťovať.

zalievanie. Počas celého obdobia pestovania klíčkov napojená 10krát, spotrebujúce 10 metrov štvorcových vyložené množstvá 400 litrov vody za vzniku kochanchiki na stopke, a 450 litrov – pri svojom raste.

Related  Výber chemických látok, ktoré ničia zemiakový chrobák v Colorade, ale sú pre ľudí bezpečné

Ďalšie hnojenie. Počas sezóny sa sadenice dvakrát kŕmia minerálnymi hnojivami. Ekologické potraviny sa nepoužívajú na tento druh kapusty.

  1. Prvýkrát sa ružičkový kel napája týždeň po pristátí na otvorenom teréne. Na 2 otvory strávite čajovú lyžičku nitroammofoski.
  2. Druhé hnojenie sa vykonáva už pestované rastliny, kedy sa stonky začínajú objavovať základy policajtov. Ako horný obväzový roztok sa používa: v 10 litroch vody sa rozpustí 25 gramov nitroamfofosky, síranu draselného a superfosfátu. Pred vrchným obväzkom sa pôda rozleje vodou a potom sa použije ďalšie hnojenie. Pre druhé kŕmenie môžete použiť nasledujúce zloženie hnojív: 30 gramov chloridu draselného, ​​40 gramov superfosfátu, 2 gramy močoviny.

prischipka. V septembri, keď žatva trvala 3-4 týždne, klíčky v Bruseli vyrazili na vrchol, odrezali listy rozety. Ide o metódu dekapitácie, ktorá prispieva k rastu kochanchikov.

úrodu. Skutočnosť, že kapustové klíčky ružičkového kapusty sú pripravené na zber, budú vyvolané sfarbením prvých listov v kapustách. Zhnednú, potom sa rozpadajú. Ovocie samotné má charakteristický voskový lesk.

Rastlinné výhonky – video