broskyňa v záhrade pri chateJednou z povinných metód starostlivosti o strom je prerezávanie broskýň na jar, leto a jeseň. Strom potrebuje maximálne osvetlenie, ale intenzívne zvyšuje pozemnú časť. V dôsledku toho je koruna zahustená vetvami bez zberu, nie je dostatok svetla. Prerezávanie reguluje tvar stromu a odstraňuje tučného adolescenta. Sily stromu smerujú k tvorbe plodiny.

Čo určuje výber tvaru koruny

tvar pivonky korunyPeach je strom, ktorý je termofilný. S pomocou úspechov chovu sa získali odrody, ktoré sa dostali do stredného pásu Ruska a Trans-Uralu. Avšak, aby odolal stabilným mrazom bez prístrešku, strom nemôže – vetvy sú zmrazené, korene sú ovplyvnené. Ak je strom chránený skoro, kôra je postavená. Vo chvíľach zimného rozmrazovania môžeme spustiť mokrý tok v zime.

Z klimatických prvkov závisí na tom, ako správne rezať broskýň, ktorý tvar koruny si vybrať:

  1. Korunka s dlhými vlasmi v tvare pohára sa používa v oblastiach s teplým podnebím a miernymi zimami.
  2. Vytvorenie “ovocnej väzby” vytvára plutvový ston dvoch skeletových konárov, ktoré nesú ovocie striedavo. Výsadba je zahustená, nazývaná “lúčna záhrada” iným spôsobom, používa sa v chladnom prostredí pre prístrešok.
  3. Forma krovu predstavuje niektoré z najrozvinutejších výhonkov zo zeme, ktoré sú vyrezané po ich zozbieraní. Táto forma broskyne sa často používa na predmestiach.

Klimatické podmienky regiónu závisia od načasovania prerezávania broskýň na jar. V chladných zimách, keď tu hrozilo omrznutie, prvé prerezávanie z jari je prenesené na chvíľu, keď listy kvitnú – je jasné, koľko rezu postihnutých konárov.

Úlohy na vytvorenie stromu

veľké ovocie po správnom prerezaníPrerezávanie sa uskutočňuje s cieľom zvýšiť výnos stromu a predĺžiť produktívny život. Živiny, extrahované koreňmi z pôdy, sú rovnomerne rozmiestnené pozdĺž kmeňa. V tomto prípade ramená bez ovocia rastú rýchlejšie, zahušťujú korunu. Strom vo vnútri je holý a plodina sa ukáže ako minimálna. Ak mladé vetvičky nevyrastú, ovocie sa zastaví.

Related  Najlepšie druhy uhoriek pre Sibír

Prerezávanie sa vykonáva s cieľom:

  • zlepšiť osvetlenie a vetranie stromu;
  • uľahčiť zber;
  • stimulovať tvorbu plodných výhonkov;
  • odstrániť staré vetvy, omladzovať strom;
  • aby vznikol požadovaný tvar koruny.

Existuje niekoľko typov orezávania, z ktorých každá sa vykonáva v určitej dobe. Pozemská časť sa skladá z niekoľkých typov rastu: rastových a ročných buketových vetví. Zmiešané a vrcholy sú tiež vetvy, ale nemôžu čakať na zber.

Prerezávanie broskýň na jar tvorí stopu požadovaného tvaru od semenáka, až do začiatku plodu av nasledujúcich rokoch. V priebehu vegetačného obdobia sa vykonáva sanitárne prerezávanie – odstránenie mrazuvzdorných alebo zlomených konárov. Tento druh zahŕňa decimáciu broskyne, odstraňovanie mastných vetví. Jarné prerezávanie tvorí korunu mladého stromu a skracuje časť ovocných nosníc tak, aby sa na nich vyvíjali nové výhonky. Takáto starostlivosť sa nazýva tvarovanie prerezávania.

Prerezávanie broskýň na jar pre začiatočníkov záhradníkov – najkritickejšie obdobie. Nemôžeš byť neskoro, s silným tokom, operácia nie je hotová. Na vytvorenie stromu potrebujete schému, ktorá sa zužuje, ale necháva ovocné výhonky s púčikmi. Samozrejme, mali by ste odstrániť zvislé vetvy, ktoré rastú na kmeňových vetiev vo vzdialenosti 1 meter od kmeňa stromu. Niekedy, s hrozne riedkou nižšou úrovňou, takéto vetvy sú postupne odrezané vonkajším špendlíkom. Efekt je doplnený vyťahovaním vetvy nadol pomocou lana.

Ak staré vetvy dávajú malý nárast, odstránia sa pomocou omladzujúceho orezania. Je dôležité, omladenie sa vykonáva niekoľko rokov, postupne. Zároveň nemôže byť vyrezané veľa dreva, strom zahynie.

Sekvencia tvorby rôznych typov koruny

Prerezávanie sa vykonáva v suchom počasí. Súčasne je odstraňovaná koreňová snímka.

tvorba broskyňovej misySchéma prerezávanie broskyňovej misky je charakteristické pre dávať rozloženie tvaru, nastaviteľný vzostupný rast.

Pri výsadbe sadeníc odstráňte všetky vetvy na stonke 50 cm od zeme. Ponechajte 3-4 vetvy, ktoré budú skeletom pre nižšiu vrstvu. Horným miestom rastu je štipka. Na jar budú rastúce výhonky skrátené o tretinu, tvoriace na nich vetvy druhého rádu. V treťom roku na tejto vrstve sa odstránia všetky vetvičky, ktoré rastú hlboko alebo horizontálne.

Related  Potrebné ošetrenie egreše po zbere

Pri tvorbe rastu sa vytvorí druhá vrstva s 5 skeletálnymi ramenami, ale vrchol je natrvalo rezaný, aby obmedzil rast. Ale zostáva s 2 obličkami. Správne vytvorený strom po 5 rokoch má 2 druhy ovocia, vzácne vetvy a rast nie viac ako 3 metre.

Bush broskyňový kerPri vytváraní korunky s puzdrom chýba centrálny vodič. Dekorácia kroviny je zo 4 dolných konárov, akonáhle je sadenica umiestnená na mieste. Takéto pristátie zaručuje rýchle zotavenie, aj keď je niektoré z dreva zmrazené. Existuje dostatok svetla pre Bush, pretože nie je dostatok vetvičiek. V lete sa takéto vetvičky odtrhávajú o 30-40 cm, aby vytvorili novú vlnu rastu mladých výhonkov na ďalšiu plodinu.

vytvorenie háčkovanej korunyVytvorenie ovocnej väzby je tvar pary, vetvy môžu byť ľahko skryté pre zimu. Rastlinné broskyne husto – 2×0,5 m, takže z každého stromu získať viac ako 15 ovocia. V prvom roku sa broskyňa môže pestovať a získať silu. Na jar sa sadenice orezávajú a ponechajú dve pobočky blízko zeme. Jedna vetva bude vyťažená, druhá – bezpečná plodina. Každý rok sa menia.

V lete je jedna vetva pokrytá mladými ovocnými vetvami, ktoré sa budú produkovať. Druhá vetva je orezaná. Na každej vetve nechajte 2 pobočky v blízkosti kmeňa, aby ste pokračovali vo vývoji stromu. Po zbere je stará vetva odrezaná. Počas tejto doby narastali odvetvia substitúcie. Výsledkom je rastúci Bush.

Formovanie starostlivosti o broskyne v lete

letné prerezávanie broskýňLeto – obdobie, kedy týždenná starostlivosť s pretrhnutím, odtrhnutím alebo odstránením 10 cm výhonkov môže znížiť zranenie prerezávaním na jeseň a na jar.

Prerezávanie broskýň v lete je najľahšia operácia. Len v lete môžete zistiť, či na stromu existujú mrazivé vetvy. Musia byť odstránené, drevo už nie je schopné podporovať tok šťavy. V lete sú odstránené mladé výhonky, ktoré rastú vo vnútri koruny. Keď sa ovocie naleje do prierezu 1 cm, je potrebné odstrániť prebytok vaječníkov. Považuje sa za správne, ak dospelý strom má 80 plodných plodov alebo 200 malých. Menej na strome ovocia budú väčšie a sladšie. Letné prerezávanie reguluje plodinu, zabraňuje zahusteniu stromu.

Related  Na ruskom vidieku musí pestovať chren

Podzimné orezanie stromu

jesenné olúpanie sliviekPo zbere sa broskyňa začína pripravovať na mier. Do novembra strom postupne znižuje tok šťavy. Po zbere je potrebné odstrániť zlomené vetvy a skrátiť časť plodov. V tomto okamihu je šťava menej tečúca, rany sa nezmáčajú a strom nemá dostatok stresu.

Prerezávanie broskýň na jeseň sa uskutočňuje od septembra do 15. októbra. Nie je potrebné uťahovať, každé orezanie oslabuje strom. Musí odísť v zime silný.

Len starostlivosť o broskyne počas celej vegetačnej sezóny tvorí pravú korunu s najmenším stresom. Každé prerezávanie je chirurgická operácia spojená s unášaním do otvorenej rany chorôb.

Nový spôsob, ako broskyňa broskyňa v lete – video