Ľahké listy viničaVinič, ako každá iná rastlina, vyžaduje slnečné svetlo, teplo, vodu a živiny, ktoré dostáva z pôdy pre plnú vegetáciu. Pri nedostatku týchto zložiek má rastlina všetky choroby. Hovorme o takom častom jave, ako je rozjasnenie listov hrozna.

Prečo hrozno rozjasní listy

Na kríve z hrozna karbonát chlorózaFenomén rýchleho, počas týždňa, objasnenie listov sa nazýva chloróza. S chlórou v hrozne listy najprv blednú a potom žltnú. To je spôsobené tým, že listy nie sú schopné produkovať chlorofyl. V listoch sa kyselina uhličitá a sírovodík akumulujú v prebytku, ktoré rastliny nie sú schopné spracovať.

Dôvody pre chlorózu hrozna sú mnohé:

 • Nedostatok mikroelementov v pôde.
 • Prebytok v pôde vápna.
 • Soľnosť pôdy.
 • Hubové choroby koreňov.
 • Poveternostné podmienky.
 • Infekčné choroby.

Studené a daždivé počasie prispieva k rozvoju chlorózy viac ako suché a horúce. Pri náraste množstva vody v pôde sa jej prevzdušnenie znižuje. Rastliny trpia nedostatkom kyslíka, metabolické procesy sú v nich narušené, prestávajú sa rozvetvovať a hniť.

Okrem toho, rozpustením vápna v pôde, vode môžu spôsobiť alkalickú reakciu, pri ktorej sa potrebné minerály hrozno odovzdávať na nerozpustné zlúčeniny a dochádza uhličitan rastlín chloróza. Je možné kompenzovať prebytok vápna zavádza amónny rýchlosť síranov 3 kg účinnej látky na 1 kríkov viniča.

Nie je potrebné zavádzať do pôdy hnojivá spôsobujúce alkalickú reakciu:

 • Čerstvý hnoj (najmä vták).
 • Zlúčeniny kyseliny dusičnej sodíka a vápnika.
 • Veľké časti superfosfátu.

V oblastiach s vysokým obsahom soli, alebo uhličitanu zloženie pôdy, možno použiť sadenice vínnej révy naštepený na podnože, ktoré sú rezistentné k týmto nepriaznivým faktorom.

Nedostatok minerálov

Hrozno má nedostatok dusíkaKvôli rastu a vývoju hrozna potrebuje až 70 mikroelementov. Nedostatok niektorých prvkov a prebytok iných môže viesť k vážnym zdravotným problémom v hroznových kríkoch a následkom toho aj strate plodín a dokonca aj smrti rastlín.

Svetlozelená farba listov hrozna je často spôsobená nedostatkom minerálov. Vysvetlenie listov môže spôsobiť nedostatok dusíka, mangánu, bóru, zinku, molybdénu, železa v pôde.

Dusík je prvkom rastu. Je životne dôležité pre rastliny, stimulujúce ich rast a vstup do zloženia bielkovín. Dusík je v pôde v nerozpustných zlúčeninách a preto je pre korene rastlín nedostupný. Prijímajú aktívny dusík, najmä z organického humusu, kde tento prvok je spracovaný baktériami pôdy do rozpustnej formy. Ak dusík v pôde nestačí, rastliny okamžite menia vzhľad. Púčiky sa otvárajú pomaly, výhonky sú slabé, bez vaječníkov. Na hroznoch sa spodné listy stávajú svetlozelenými a ich stopky sú červené. Takéto listy čoskoro umierajú a spadajú. Zábery sú tenké, s častými medzerami. Listy a bobule sú malé.

Na zabezpečenie požiadaviek hrozna v dusíku by na jar malo byť distribúcia močoviny v kŕmnej zóne krídiel alebo komplexného minerálneho hnojiva obsahujúceho dusík.

Nedostatok zinkuZinok ovplyvňuje priebeh oxidačne-redukčných reakcií v organizme rastlín, podieľa sa na transformácii sacharidov. Okrem toho je pri výmene dusíka mimoriadne dôležitý zinok. Pri nedostatku zinku v tkanivách hrozna sa nahromadí dusík, čo narušuje syntézu proteínov. V tomto prípade listy hrozna stratia svoju symetriu, stávajú sa zubaté, krehké, sú pokryté jasnými škvrnami s kovovým odtokom. Rast výhonkov a kefiek sa oslabuje. Nedostatok zinku v pôde je častým výskytom. Aby ste túto situáciu napravili, pomôže vám listová úprava hrozna roztokom zinočnatého. Menej účinné je zavedenie chelátu zinku do pôdy.

Nedostatok bóruMikroelementový bór je zodpovedný za reprodukčnú funkciu rastlín. Pri nedostatku bóru sú listy hrozna odfarbené v mozaikovom vzore: v intervaloch medzi žilami, listy tkaniva listov, potom sa stáva hnedá a zomrie. Okraje listov sa ohýbajú smerom von. Kartáče na hrozno buď nie sú vôbec viazané, alebo sú zviazané voľne a na začiatku kvitnutia padajú, bod rastu zomrie. Korene sú oslabené, čo vedie k zimnému zmrazeniu. Na odstránenie deficitu bóru sa uskutočňuje lístková úprava s prípravkami obsahujúcimi bór.

Veľmi zriedkavo hrozno nemusí byť dostatok molybdénu. Tento nedostatok spôsobuje, že jeho listy sú bledé a nudné, v listoch zmizne turgor. Molybdén sa podieľa na metabolizme vody a dusíka, ovplyvňuje obsah cukru v hrozne, jeho schopnosť koreňa a hojenie rán. Kompenzovať nedostatok molybdénu je možné zaviesť do pôdy hnojív pomocou tohto prvku, napríklad superfosfátu molybdénu.

Nedostatok mangánuNevýhoda mangánu sa prejavuje analogicky ako nedostatok mikroelementu bóru. Listy hrozna sa najprv spatria: sú pokryté malými svetlo zelenými bodkami. V budúcnosti sa svetlá plocha zväčšuje, spája, žltne a zomiera. Mangán je zodpovedný za regeneráciu rastlinných tkanív, podieľa sa na fotosyntéze a tvorbe hroznovej šťavy, ovplyvňuje stráviteľnosť živín. Nedostatok sa doplňuje listovou úpravou síranom manganatým.

Choroby hrozna a jeho ošetrenie

Infekčná chlorózaVysvetlenie listov hrozna môže nastať aj v dôsledku infekčnej choroby. Chloróza je spôsobená vírusom žltej (mozaikovej) mozaiky, ktorá je prenášaná v pôde háďatkami. Vírus môže byť prítomný aj na nekvalitnom sadivovom materiáli.

Hlavným znakom infekčnej chlórzy je žltnutie žíl a až potom listová tkanivá. Na listových listoch sa objavujú buď jednotlivé žlté škvrny, alebo sa začne šíriť žlč zo žíl. V priebehu času sa listy stávajú hnedé, krútia sa a vyschnú. Výhonky sú krátkymi uzlinami – uzly sú veľmi často navzájom, z nich roste veľa krokodíkov s malými listami.

Ak je hrozno infikovaný vírusom objavil uhrovitú mozaiky, je nutné ju okamžite vykorenenia a zničiť, inak hrozí riziko nakazenia iných rastlín (nielen víno). Pôda na svojom mieste by mala byť dôkladne dezinfikovaná proti háďatikom. Odborníci odporúčajú, aby dezinfikovať do 6 rokov vyrastať v tomto mieste kultúry, ktorí nemajú jesť hlísty, ako sú obilniny.

V žiadnom prípade nemôžete brať reprodukčné odrezky z rastlín infikovaných žltej mozaiky! Obnova odrody je možná iba pomocou zdravého sadivového materiálu.

Pleseň na pleseHubové patogény môžu tiež spôsobiť ochorenia hrozna. Jeho liečbou je včasná liečba rastlín antifungálnymi látkami. Keď choroba múčnatke (Oidium) a plesni (múčnatke) Listy vínnej révy sú pokryté a popolavý žltej škvrny, ako sú plesne, rozkvitne. Pod povlakom na listoch sú jasné škvrny. Ohniská múčnatky sú podporované teplým mokrým počasím v zime a na jar. Tieto ochorenia môžu úplne zničiť zber.

Preto počas starostlivosti o hrozno v júni je potrebné vykonať trojnásobné ošetrenie kríkov s antifungálnymi liekmi – v druhej, tretej a štvrtej dekáde mesiaca. Súčasne môžete liečiť kríky a proti parazitom. Najlepšie je robiť liečbu večer, keď slnko nie je tak horúce. Listy musia byť pokryté roztokom na oboch stranách. Po daždi má zmysel spracovať hrozno znovu.

Každý rok je potrebné meniť prípravky na fungicídnu liečbu tak, aby sa proti nim nedochádzalo k rezistencii voči patogénom.

Ako rozstrekovanie hrozna? Fungukidy (antifungálne činidlá) sa môžu vyrábať nezávisle a používať priemyselné roztoky.

Samostatne môžete pripraviť nasledovné prípravy:

 • Bordeaux kvapalina. Zmes sa pripraví bezprostredne pred postrekom. Na získanie 1% roztoku sa naleje 100 g práškového síranu meďnatého do 5 litrov horúcej vody. Na zvýšenie koncentrácie roztoku na každých 1% sa pridá 100 g síranu meďnatého. Na každých 100 g síranu meďnatého zoberte 75 g nehaseného vápna a rozložte ho v 5 litroch studenej vody. Potom sa vápno dobre premieša a prefiltruje z suspenzie. Pokračujte v miešaní, jemne nalejte roztok vitriolu. Reakcia roztoku musí byť mierne alkalická alebo neutrálna. Ak je kyslosť vysoká, pridá sa vápno. Pred spracovaním môže byť prípravok zmiešaný so sírou.
 • Kalifornia kvapalina (kalcium-síra). 17 častí vody odoberá 1 časť nehaseného vápna a 2 diely síry. Síra sa miesi ako cesta a vápno sa rozloží v zvyšku vody. Potom sa premiešajú a varia 1 hodinu.

Nevdychujte výpary horúcej drogy, čo môže poškodiť dýchací systém! Výsledkom je kvapalina tmavo červenej farby. Pred ošetrením sa roztok zriedi vodou.

 • Vodné roztoky koloidnej síry a síranu železa.

Pomerne široká škála priemyselných a prípravkov: Ridomil, mankozeb, Acrobat MC, Ditan M-24, Rapid Gold, Atsidan, Kuprikol, Ordan, Tsihom, topás, leštenie, Alirin-B Planriz, Fundazol.

Najlepšie obloženie hrozna s popolom z drevaVeľmi efektívne hnojenie hroznového popola. Môže sa aplikovať na pôdu aj na úpravu listov. Popol je dobrým zdrojom draslíka a fosforu a má antifungálne vlastnosti.

Bush potrebuje naliehavú liečbuPre lístky na listy by mal byť jeden liter popela namočený do 2 litrov vody a trval na 3 dni. Potom pridajte ďalších 4 litre vody, po ktorých bude zmes pripravená na použitie. Keď popolajete v pôde, musíte ho vykopať do drážok okolo pazúrov. Na jeseň je možné nalievať kríky s roztokom popola (200 gramov na kôšku vody), pred vyliatím 3 kbelíky vody pod každým kríkom.

Aby ste zaistili, že vaša vinica je zdravá a že ste potešili vynikajúcu úrodu, nemali by ste tolerovať žiadne choroby, najmä infekčné. A prvý výkrik o pomoc môže byť presne svetlo zelená farba listov hrozna.

Prečo žlté listy hrozna – video