Začiatok kvitnutia zemiakovMnoho problémov týkajúcich sa pestovania zeleniny vyplýva z nedostatočného pochopenia ich podstaty. Medzi nimi je problém reprodukcie zemiakov, ktorý je v našej krajine veľmi dôležitý. Vediac, že ​​táto koreňová plodina sa môže reprodukovať dvomi spôsobmi, a to: s pomocou semien a vegetácie, farmári nákladných vozidiel často čelia téme kvitnúcich zemiakov. Prečo teda zemiaky nekvitnú, a to môže ovplyvniť tvorbu hľúz?

Kvitnúce zemiakySchopnosť vegetatívnej reprodukcie a reprodukcie osiva je neodmysliteľnou súčasťou tejto rastliny. Porovnanie týchto dvoch metód rozmnožovania človeka štúdia na vyučovacích hodinách v biológii. Zahradníci si dobre uvedomujú tento aspekt Solanaceae. Iba tu dacha, výsadba zemiakov rôznych odrôd a zrelosti na svojich stránkach, vždy ignorovať tieto poznatky.

Absencia zemiakového kvetu: problém alebo vzor

Kvitnutie zemiakov závisí od mnohých faktorov a iba niekoľko z nich priamo ovplyvňuje proces tvorby hľúz. Zvážte príčiny nedostatku kvitnutia na zemiakovom poli podrobnejšie:

  • Mladé zemiaky bez kvetovBush bude kvitnúť alebo nie? Aby sa vytvorili hľuzy s plnou hodnotou, zemiak nemusí nutne kvitnúť. V niektorých príručkách pre zemiaky nájdete odporúčania týkajúce sa zámerného odstránenia kvetov a púčikov. Po vykonaní niekoľkých štúdií na túto tému agronómovia dospeli k záveru, že poškodenie vaječníkov a kvetov má negatívne dôsledky, ale vôbec nie kvôli absencii samotných kvetov. Počas vaječníkov sa začínajú tvoriť mnohé odrody a hľuzy. Teraz musíte urobiť silné hnojenie a posilniť zalievanie. Existujú odrody zemiakov, v ktorých sa cykly kvitnutia a tvorby hľúz nezhodujú. V našich zemepisných šírkach je obvyklé pestovať zemiaky s rannou zrelosťou, menovite ich hľuzy sa tvoria počas kvitnutia.

Dôležitým bodom – prelomenie stopiek, letní obyvatelia pošliapávajú riadky a rozkladajú zeleň vrcholov, čo vedie k poklesu výnosu!

  • Zemiakové lôžkaJe odroda dôležitá pre tvorbu stopiek? Existuje zemiak, ktorý patrí k ultra-ranným odrôdam. Ich korene sú vytvorené tak rýchlo, že obišiel všetky známe choroby, dozrievajú až do leta Colorado chrobákov, ale rozhodne nemajú čas prosperovať. Napríklad odrody “Roco”, “Timo” alebo “Mariella”. Hojnosť úrody je zlá, ale pestovanie zemiakov, ako spôsob zárobku z predaja jeho ranej, ranej dospelosti je veľmi dôležité. V každom prípade sa tieto zemiaky môžu byť zasadené v záhrade v malom množstve, len pre vlastnú potrebu a rýchlo získať nové zemiaky na stole. Ak hovoríme o tom, či kvetu zemiaka, mali by ste vedieť, že odrody sú rozdelené do tých, ktoré sa darí v hojnosti, tie s priemernou kvetu, rovnako ako redkotsvetnye druhy a odrody nie sú Bloom. Napríklad odrody zemiakov “jarný” v suchých rokoch, odmieta kvitnúť, a to za normálne vlhkosti miznú tak rýchlo, že tentoraz mnoho ľudí jednoducho nevšimol.
  • Colorado zemiakový chrobák poškodzuje kmeňové stonky zemiakovDo Coloridae jesť Colorado broukov? Ako vonkajší tento škodca vyzerá – každý, kto niekedy pestoval zemiaky na jeho pozemku vie. Okrem chrobáka z Colorada môžu iný hmyz, ktorý nie je tak široko známy, tiež poškodiť zemiaky. Z väčšej časti tieto bytosti nespôsobujú veľké škody, ale nemajú žiadnu výhodu. Medzi takýmito hmyzmi sú mleté ​​repy a zemiakové lienky. Keď kvitnú zemiaky, dospelé exempláre týchto broukov sa začnú kŕmiť svojimi stopkami. Ak sa na kvete našlo veľa čiernych a malých broukov, potom sa tento škodca objavil práve tak. Veľké koncentrácie chrobákov veľmi rýchlo kŕmia kvety a samotný kvitnúci proces zostáva mimo dohľadu.

Related  Čo vieme o druhoch repy a odrodách?

Je otázka kvitnutia dôležitá pri pestovaní zemiakov?

Skutočnosť, či zemiaky kvitnú v tejto sezóne alebo nie, neovplyvnia materskú rastlinu akýmkoľvek spôsobom. Navyše kvety zemiakov absolútne neovplyvňujú tvorbu zelenej hmoty púšte alebo jej schopnosť tvoriť hľuzy.

Všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v samotnom kvete – sú dôležité iba a výhradne pre ovocie zemiakov, to znamená bobule, ktoré sa tvoria po kvitnutí.

Kvitnutie zemiakov nemá vplyv na výnosHľuzy sa vytvárajú bez účasti týchto procesov, pre ktoré jednoducho nemajú žiadnu hodnotu. Nepotrebujú oplodnenie. Samotná hľuzovka nie je rastlinným semienkom v bežnom slova zmysle, je to len jeho vegetatívna časť.

Preto v odpovedi na vašu otázku – prečo nie kvitli zemiakov, si uvedomiť, že tvorba stoniek neovplyvní výnos, než začnete panikáriť. Úplná neprítomnosť alebo vädnutie kvety môžu signalizovať letnému obyvateľstvu, že existuje určitý presvedčivý dôvod tohto javu. Či ide o rastlinnú odrodu, hmyz, vysoké teploty, nízku vlhkosť alebo chudobnú pôdu. V prípade poklesu výnosu by sa príčina nemala vyskytnúť pri absencii kvitnutia.

Zemiaky v období kvitnutia – video