begónieBegónia je považovaná za obľúbenú kvetinu, a to ako v predmestí, tak aj pre chov v interiéri. Je to krásne a úžasné všetko: a listy, kvety a tvar húf. Ale keď roste, takmer každý pestovateľ pravidelne naráža na rôzne ťažkosti. Najpálčivejším problémom pri pestovaní kvetu sú padajúce listy a sušenie listov. Aby sa zabránilo smrti, je potrebné zistiť, prečo begónia suší listy a aké faktory ovplyvňujú ich falloff.

Podobné problémy často vznikajú pri chybách v starostlivosti o rastlinu. Begóny suché a spadajúce listy z týchto dôvodov:

  • neprimerané podmienky zadržania;
  • nedostatok mikroelementov;
  • choroby.

Vyberáme podmienky pestovania

Jednou z charakteristík nesprávnej starostlivosti je drastická zmena podmienok. Silné kvetinové stresy sa môžu vyskytnúť, ak ich umiestnite na balkón. Vzhľadom k tomu, niektoré druhy begónie sú určené na pestovanie len v uzavretých priestoroch a dokonca za vhodných poveternostných podmienok, begónie suché listy a kvety. Čo robiť v tomto prípade?

Keď sa na kríži rastliny našlo veľa suchých listov, je potrebné vrátiť rastlinu do svojich predchádzajúcich podmienok. Poškodené listy by sa mali odstrániť, doplniť hnojivom a zdvihnúť miesto s maximálnym osvetlením a bez prievanu.

Ak sú begónie v zime suché listy, príčinou takéhoto problému je jeho vysoká citlivosť na suchosť. Preto je lepšie umiestniť hrnce s rastlinami mimo vykurovacích zariadení v zime. Ale ak to nie je možné, potom zvýšiť vlhkosť vedľa begónie môžete dať nádobu s vodou a denne postriekať kefu.

Tento problém je tiež charakteristický pre odrody ulíc. Dôvod, prečo begónia na ulici opustí suchu, najčastejšie nie je dostatočná vlhkosť v pôde a príliš suché počasie. Nedostatok zavlažovania je vidieť zo sušených hrotov listov, po ktorých sa stávajú hnedé. Riešením problému bude dostatočné napájanie a zvlhčovanie postrekovača vo večerných hodinách alebo skoro ráno pri listovej hmote. Je však potrebné pamätať na to, že korene rastlín nemajú radi stagnáciu vody, takže zalievanie by malo byť mierne, inak by listy začali klesať v begónii.

Related  Vaša záhrada skrášľuje krásu hrušky Talgar

Vyberáme hnojenie pre rastliny

Niekedy, aj keď sú dodržané všetky podmienky kultivácie, je možné pozorovať, ako listy a kvety suché s begóniami – čo môžete urobiť v tomto prípade? Pravidelné kŕmenie rastlín zabráni smrti listovej hmoty a pomôže rýchlejšie vybudovať nový.

V prípade begónií stačí, kým sa bude podávať trikrát mesačne. Tekuté komplexné hnojivá s minimálnym obsahom dusíka sú najlepšie na tento účel. Aj dusičnan draselný, ktorý sa aplikuje na rastlinu nie viac ako raz za dva týždne, bude robiť. Ak chcete udržiavať listy v horúcom horúčave, môžete použiť postrek s humátom, epitolom, zirkónom.

Zbavte sa chorôb

Listy begónie môžu vysušiť a spadnúť z chorôb a škodcov, ktoré vyplynuli z nesprávnej starostlivosti a nepriaznivých poveternostných podmienok.

Plesnivá plesňaPlesnivá plesňa. Toto ochorenie sa vyznačuje výskytom škvŕn s bielym povlakom. Ako sa patogénne baktérie šíria, škvrny sa spájajú a pokrývajú celý povrch listu. Postupne sa postihnuté listy stávajú hnedé a suché. Efektívne prostriedky boja v tomto prípade budú postrekované základom (0,05-0,1%) alebo seaworth (0,05%). Počas vegetačného obdobia môžu byť listy rastliny mierne poprášené mletou sírou alebo postrekované roztokom koloidnej soli (0,3 až 0,5%). Ako osvedčený nástroj používa mydlo-meď kvapalina, ktorá je pripravená z 1 liter kvapaliny, 2 gr. síranu meďnatého a 20 g. decht (zelené) mydlo.

Šedá hniloba na begóniiSivá hniloba. Sušenie a spadnutie listov v begónii môže byť tiež spôsobené porážkou šedej hniloby. Najpriaznivejšími faktormi pre vznik ochorenia môže byť teplé a vlhké počasie, počas ktorého sa tvoria mnohé spóry podobajúce sa prachu. Jeho pôvod je ľahko viditeľný vodnými škvrnami so sivým povlakom, ktorý sa objavuje na vrcholoch výhonkov a listov. Pri ďalšom rozširovaní ochorenia postihujú stonky rastliny, ktoré začínajú hniť a rozpadávať sa. Lístie, kvety a puky zmierňujú a zrútia. Účinným spôsobom boja proti šedému hnilobe je striekanie kvapalinou Bordeaux (1%) alebo zmesou mydla a medi, ktorej príprava je popísaná vyššie.

Related  Horčica – ako hnojivo pre pôdu

Na záver by som rád poznamenal. Nezaznie alarm, ak je begónia niekoľko sušených dolných lístia. S najväčšou pravdepodobnosťou existuje normálny proces vývoja rastlín, počas ktorého staré listy zomrú. Dávajte si pozor na nejaký čas a podľa potreby konať.

Video: Dobrá rada o výsadbe begónie