Kvitnúce zemiakyV rozľahlosti internetu sa často objavuje otázka – potrebujete odtrhnúť kvety z zemiakov? Otázka je kontroverzná. Ogorodniki amatérov a profesionálni agronomovia sa stále nedokážu dohodnúť na názore. Niektorí sa obhajujú včasným odstránením kvetenstva. Hlavným argumentom je, že zemiaky vynakladajú príliš veľa energie na farbu a tvorbu semien, kvôli ktorým hľuzy nemajú čas na to, aby sa rozrástli na plnú veľkosť. Iní sa domnievajú, že kvitnutie zemiakov nemožno prerušiť, pretože každá rastlina má určitý rozvojový cyklus.

Ak máte v pláne zberať semená z zemiakov na ďalšie pestovanie hľúz, potom by ste nemali pritlačiť vrcholy rastliny, a tiež odtrhnúť kvetenstvo. V prípade, že sa zemiaky pestujú iba na účely získania plodín na osobnú spotrebu, potom môžu byť kvety odrezané na samom začiatku ich vaječníkov.

Vedecký experiment

Zemiaky pred vedeckým experimentomNehľadiac na otázku – či odtrhnúť kvety z zemiakov, zástupcovia vedeckej obce sa rozhodli uskutočniť experiment. Na to boli zasadené tri rady zemiakov jedného druhu. Prvá pristátie zostala taká, ako je. Kvety a púčiky sa neporušili, čo umožnilo zemiakovi prechádzať celý cyklus plného vývoja. Na druhom rade vrcholov rastlín trochu štipka, tretí úplne odstránil všetky kvety a pupeny.

Odrezanie zemiakových kvetovNa konci vegetačného obdobia zemiakov, keď bol čas zberu, získali vedci tieto experimentálne výsledky:

  • Na prvom lôžku, kde zemiaky prešli v plnom štádiu vývoja, bol na kríkoch zaznamenaný malý počet hľúz. Avšak, všetky z nich mali jasnú podobu, rovnako ako veľkú veľkosť.
  • Na lôžku, kde boli kvetenstvo úplne odstránené, sa pozorovalo veľké množstvo malých hľúz zemiakov. Veľké hľuzy boli nájdené v ojedinelých prípadoch.

Veľké zemiakové hľuzyNa záver experimentu dospeli agronomov k logickým záverom:

  1. Veľkosť a počet hľúz priamo závisí od odstránenia kvetenstva a tiež od strhnutia hrotov.
  2. Trauma zemiakov, ktorá sa pozoruje pri rozbití kvety, zvyšuje zrenie hľúz. To je spôsobené tým, že rastlina vynaloží obrovské úsilie na obnovu poranených stoniek.
  3. Fytophora vrcholovZemiaky, ktoré boli odrezané kvety a pichané špičky, sú najviac náchylné k ochoreniu. Najnebezpečnejšie ochorenie sa považuje za neskorú hnilobu, ktorá môže zničiť až 70% celej plodiny.

Related  Sadenice v plášti vajec – jednoduché, praktické a výhodné riešenie

Rady pre záhradníkov

Pred rozhodnutím o tom, či sa majú odstrániť kvety zemiakov, je potrebné zvážiť niekoľko základných odporúčaní:

  • Po prvé, osobitná pozornosť by sa mala venovať klimatickým podmienkam, v ktorých sa rastlina vyvíja. Predpokladá sa, že v oblastiach so suchým a veterným podnebím väčšina kvetov je sterilná. Inými slovami, tvorba semien sa nevyskytuje na konci vegetačného obdobia zemiakov. Energia na dozrievanie sa nestráca. Preto by traumatizácia závodu v takom prípade predstavovala neodôvodnené riziko.
  • sklizenPo druhé, nezabudnite na bezpečnosť rastlín a karanténne opatrenia. Rezanie kvetov zemiakov, osoba ide medzi číslami. To spôsobuje pošmyknutie pôdy. Kvôli veľkej veľkosti kríkov nie je možné postieľky poskočiť. Pevné horniny inhibujú vývoj hľúz, čo ovplyvní výťažok zemiakov.
  • Po tretie, človek je nosičom hubových a bakteriálnych ochorení. Odstránenie kvetenstva, od Bush po Bush šíri patogény, vírusy a baktérie. Nakoniec to môže spôsobiť smrť plodiny.

Ak je rozhodnutie o tom, či je potrebné roztrhnúť kvety z zemiakov, je pozitívne, potom by sa malo pamätať na to, že tento proces by sa mal vykonať predtým, než sa puky vyzdvihnú farbu. Ak sa stratil čas, kvetenstvo by malo zostať až do dozrievania semien.

Existuje naozaj korelácia medzi výnosom a zemiakovými kvetmi?

Kvety a zemiakové hľuzyAby sme konečne umiestnili všetky body uvedené vyššie, je potrebné vyhodnotiť vzťah medzi tvorbou semien a dozrievaním hľúz. Organické látky, ktoré sa tvoria v stonke a listoch zemiakov, sa redistribuujú v primeranom pomere medzi všetkými orgánmi rastliny. Vrátane väčšiny živín ide na kvetenstvo, kde sa tvoria semená.

Predpokladá sa, že približne 25% pochádza z kvetov, 24 – 25% z listov a stoniek. Zvyšné látky sa odošlú do hľúz. Inými slovami, ak sú v zemiakoch kvety kvôli vývoju hľúz, odoberajú sa menej organických látok. Znižuje množstvo škrobu. Hľuzy sú malé, bizarné tvary. Ak použijete hľuzy na pestovanie v nasledujúcom roku, výnos bude klesať dvakrát.

Related  Vysádzanie a starostlivosť o čierne reďkovky v krajine

Preto výnos zemiakov skutočne závisí od prítomnosti kvetov v rastline. Avšak, rozhodnúť o úplnom odstránení kvetov zemiakov. Koniec koncov, tento dvojitý meč, ktorý bol potvrdený vedeckým experimentom.

Video: “Musím odstrániť kvety a puky zo zemiakov?”