Rozrastať koriandro domaKoriandra (Coriandrum sativum alebo koriander, čínska petržlen, kuzbara, shlondra, kalyandra) – je každoročná nenáročný rýchlo rastúce pikantné bylina z čeľade Umbelliferae (zeler). Jeho semená a mladé greeny sú jedlé ako pikantné korenie, ako aj použitie vo farmaceutickom a parfumy priemysle.

Rodisko koriandra sa nachádza na pobreží Stredozemného mora. Už pred 5000 rokmi bola táto tráva v rukopisoch spomenutá starými Egypťanmi, o niečo neskôr Židmi – v Starom zákone. Odvtedy sa koriander rozšíril takmer po celom svete a tu a tam sa rozrástol aj ako burina. Dnes je koriander jedným z najbežnejších korenín na svete. Mladé greeny sa používajú v nádobách väčšinou čerstvých. Semená Cilantro sa používajú ako voňavý prášok.Zelení a semená koriandra

Hoci je oficiálnym názvom koriandru coriandrum sativum coriander, v Rusku sa zvyčajne nazývajú sušené semená tejto rastliny a koriander je jeho zelená časť.

Okrem gastronomických výhod má koriander výrazné liečivé vlastnosti. Použitie je v potravinách normalizuje tráviaci trakt a obličky, pomáha očistiť telo toxínov, parazitov, posilňuje kardiovaskulárny a nervový systém ľudského tela, ošetrenie rán a kožných ochorení. Koriander je kontraindikovaný iba v tromboflebitída, postinfarktom a post-mŕtvica syndrómov počas tehotenstva a dojčenia.

Keď poznáme užitočné vlastnosti tejto nádhernej rastliny, okamžite sa pýtame: ako pestovať koriander? Rastlina je pomerne jednoduchá pri výseve a ošetrovaní. Môže sa pestovať po celý rok: v lete v záhrade av zime – v hrnci na parapete.

Cilantro: výsadba a starostlivosť

Cilantro na záhradeKinza patrí medzi rastliny odolné voči chladu. Je schopný vydržať mrazy až do teploty -5 ° С. Preto je možné začať siatie skoro na jar, keď je pôda rozmrazená. Výsev v skleníku vám umožní získať ešte skorší zber. Môžete stráviť a podzimnie plodín, takže s prvými jarnými dňami mať na stole čerstvé zelené vitamíny.

Miesto na pestovanie koriandra by malo byť slnečné počas dňa. Táto rastlina nemá rád odtieň. Keď sú kríky stínované, koriander stárne slabý, nie je veľmi listnatý, rýchlo vyzdvihnú kvetinové stonky. Plody sú roztavené a ich dozrievanie je predĺžené.

Výsev sa robí suchými semenami a rozloží 2-3 semená vo vzdialenosti 8 – 10 cm do pozdĺžnych drážok v lôžku. Ak sa semená vysádzajú častejšie, rastliny budú slabo získať zelenú hmotu a rýchlo kvitnú. Chrániče by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 10 – 15 cm od seba, aby rastliny poskytovali maximálne osvetlenie. Semená koriandra sú dostatočne veľké, takže sú uzavreté do hĺbky 1-2 cm. Po zasiatí by sa mala polievať hojne.

Semená koriandra relatívne rýchlo strácajú klíčenie. Pre zasiatím je preto potrebné odobrať semená nie staršie ako dva roky, hoci ako korenie je možné ich skladovať oveľa dlhšie.

Koriandrové semenáV závislosti od odrody, trvanlivosti semien a poveternostných podmienok sa sadenice objavujú 5 až 20 dní. Po výsadbe koriandra starostlivosti o ňu je jednoduché:

  • Stenčovanie. Aby sa predišlo tomu, že rastliny súťažia o miesto pod slnkom a kŕmnou zónou na zemi, malo by zostať len jedno, najsilnejšie, z niekoľkých rastlín, ktoré sa zdvihli do jedného hniezda.
  • Pleťou. Cilantro netoleruje zahusťovanie. V opačnom prípade sa namiesto šťavnatých zelených výhonkov na náplasti rýchlo rozšíria dáždniky stopiek.
  • Pravidelné zavlažovanie. Po zasiatí a pred výskytom prvých výhonkov by sa mala polievať hojne, aby sa na semená koriandra nedostali jedlo a vlhkosť. Keď sa prvé zelené pôžičky objavia nad zemou, zalievanie by sa malo znížiť. Zatiaľ čo klíčky získajú pevnosť, stačí len udržať lôžko vo vlhkom stave. So začiatkom aktívneho súboru zelenej hmoty je potrebné začať zalievať výsadby čoraz častejšie, aby mladé rastliny neskončili farbou pred časom. Ale v štádiu dozrievania plodov by sa zavlažovanie malo znížiť na minimum.
  • Veslovanie medzi riadkami. Na hustých chudobných pôdach koriander dáva trochu zelených a rýchlo zhromažďuje kvetenstvo.

Pôda pre koriander by mala byť s mierne zásaditou alebo neutrálnou reakciou, voľná, výživná a dobre vodivá vlhkosť. Môže to byť hlina a piesčitá hlina, správne naplnená organickými a minerálnymi komplexnými hnojivami.

Cilantro sa počas aktívneho rastu nepodáva! Všetky živiny pod touto látkou by sa mali vyplácať vopred. Na jeseň sa do pôdy pridávajú potašové a fosforové hnojivá, ako aj kompost. Na jar pred zasiatím sa používa hnojenie dusíkom.

Zber zeleného koriandraZelená hmotnosť z rastlín sa pri ich pestovaní znižuje. Zhromažďovanie zelených by malo byť pred uvoľnením kvetinových košov. Keď sa stopky pohybujú do rastu, zelená hmotnosť rastlín sa zrýchľuje a znižuje. Pri dodržiavaní pravidiel agrotechniky môžu byť zelené z každej rastliny zozbierané až trikrát za sezónu.

Cilantro na parapete

Cilantro v bankeObľúbený koriander sa môže pochváliť svojou jasnou chuťou po celý rok. Pestovanie koriandra doma nie je ťažké. K tomu budete potrebovať:

  • Slnečné miesto v apartmáne je na balkóne, na parapete. Čím viac slnka môžete dodávať tomuto kučeravému južanovi, tým štedrejším vám bude poďakovať s lahodnými zeleňami. Najlepšie je pestovať koriandro na parapete na južnej strane.
  • Záhradné nádrže. Mali by byť vybrané v závislosti od množstva zelene, ktorú získate. Pre malú partiu zeleného koriandra môžete používať bežný kvetináč s veľkými otvormi na dne. Je žiaduce, aby hrniec bol keramický, bez glazúry – vzduchová priepustnosť takýchto hrncov je omnoho lepšia ako priepustnosť plastov. Ak plánujete pestovať pikantné greeny viac, potom je lepšie použiť semenáčiky. Lepšie je to, ak ide o drevenú škatuľu – z rovnakých úvah o priepustnosti vzduchu. V plastových kontajneroch môžete tiež úspešne pestovať koriander, ale to si bude vyžadovať opatrnejšie uvoľnenie pôdy. Na dne nádrží by mala byť položená drenáž na odvodnenie prebytočnej vlhkosti.
  • Pôda na sadenie semien. Pôda musí byť voľná, výživná a priepustná pre vlhkosť. Môžete využiť záhradnú pôdu a preosievať ju od dážďoviek. Môžete použiť hotový univerzálny základný náter zakúpený v obchode. Ako vrchný obväz môže byť pred výsadbou pridané malé množstvo dusíkatého hnojiva, napríklad močoviny.
  • Čerstvé semená. Čím čerstvejšie sú semená, tým silnejšie a priateľské výhonky, ktoré dajú.

Koriandra na parapeteV jednom hrnci môžete pestovať až 5 rastlín (5 hniezd). Za účelom zahustenia plodín to nestojí za to, aby nedošlo k roztiahnutiu výhonkov. Ak použijete sadenku, potom musíte koriandru zasiať líniami, pričom medzi rastlinami necháte 4-5 cm a medzi líniami 10 cm. Semená sa uzavrú v 2-3 kusoch v jednotlivých jamkách do hĺbky 1-2 cm.

Koriandrová rastlina má priamy koreň kmeňa so zle vyvinutými koreňmi príslušenstva. Akékoľvek, aj malé poškodenie hlavného koreňa vedie k úmrtiu rastliny. Preto koriander nemôže byť transplantovaný, ale je potrebné okamžite zasiať na trvalé miesto.

Po zasiatí semien sa odporúča pokryť hrniec so sklom alebo filmom na vrchole, položte do hornej nádoby vrecko na celofán. Tento postup pri pestovaní koriandra doma pomôže udržiavať konštantnú úroveň vlhkosti a teploty, čo je nevyhnutné pre klíčenie semien. Keď sa semená stúpajú, skleník sa musí odstrániť.

Vo fáze 1-2 týchto letákov je potrebné odstrániť rastliny, odstrániť tie slabé a nechať najsilnejšie a najsilnejšie v každom hniezde. Potrebujete pravidelne vodiť výhonky, ale postupne, aby bol hlinený v banke mierne vlhký. Prebytočná voda z panvice by mala byť vypúšťaná. V zime, ak sú rastliny natiahnuté, je potrebné ďalšie osvetlenie.

Husté výhonky koriandraJe možné zasiať koriandro v malom kontajneri, aby sa pestoval v jednorazovom zväzku. Ale že takáto partia bola veľká a šťavnatá jednoznačne vyžaduje dodatočné osvetlenie. Zbierajte prvý zelený koriandr z okenného parapetu za mesiac. Na rozdiel od vyberania záhrad, koriander, pestovaný doma, by sa nemal rezať na koreň. Z nej len musíte odtrhnúť listy a použiť ich na jedlo. Keď sa objavia stopky, musia byť ihneď ošklbané, aby rastlina naďalej rástla zelene.

Skladovanie koriandra

Skladovanie koriandraKeďže používame nielen čerstvé bylinky, ale aj suché semená, mali by sme povedať niekoľko slov o skladovaní koriandra. Zelená farba koriandra, keď je vysušená, stráca takmer všetku svoju chuť. Z tohto dôvodu nie je zmysluplné obstarávať ho na budúce použitie týmto spôsobom. Ale semená koriandra, naopak, zachovávajú svoju jasnú arómu už mnoho rokov, ak vytvárajú vhodné podmienky pre skladovanie.

Na skladovanie sa semená dôkladne vysušia. Úplná absencia vlhkosti je hlavnou zárukou dlhodobého skladovania koriandra. Vysušené semená sú umiestnené v hustých nádobách a zapečatené. Na tento účel sú vhodné polyetylénové vrecká v 2-3 vrstvách, sklenené alebo plastové poháre s viečkami. V tejto forme sa koriandrové semená môžu skladovať veľmi dlho bez straty ich chuti a hojivých vlastností. Skvelé ženy v domácnosti vždy nájdu využitie pre túto úžasnú rastlinu a jej voňavé ovocie.

Aby sa koriandrové semená rozmiešali na prášok, mali by sa okamžite pred ich použitím a pridať do riadu tesne pred koncom tepelného spracovania. To umožňuje korením, aby najjasnejšie odhalili svoju vôňu. Pri dlhodobom tepelnom ošetrení koriandrové semená úplne strácajú svoju chuť. To isté sa stane, ak skladíte korenie v drvenej forme, nie celé plody.

Používanie koriandra v každodennej strave výrazne obohacuje jeho chuť a pomáha predchádzať mnohým chorobám. Preto, keď viete, ako pestovať koriandra, stojí za to dať tejto úžasnej rastline trochu času a starostlivosti, pretože ju umiestnila doma.

Ako pestovať zeleninu – video