Zemiakové plodinyZemiaky sú zeleninovou kultúrou, bez ktorej nemožno predstaviť život ruskej osoby. Korene tejto rastliny obsahujú veľa živín (škrob, bielkoviny …), preto sa nazývajú aj “druhý chlieb”. V záhradníctve je táto kultúra obľúbená, pod ňou spravidla väčšina záhrady odvezená. Mnohí veria, že ak chcete získať dobrú úrodu, nemusíte vynaložiť absolútne žiadne úsilie – zemiaky rastú samé a nepotrebujú veľa starostlivosti. Toto je ďaleko od prípadu. Táto kultúra, rovnako ako mnohé iné, potrebuje pozornosť v určitých fázach vývoja. Čo presne – tento článok povie.

Čítajte: kedy kosiť zemiaky prvýkrát!

Výsadba zemiakov: určená podmienkami

Dátumy výsadby zemiakovZemiaky sa vysádzajú, keď sa pôda dobre zohreje. Toto obdobie sa vyskytuje v rôznych šírkach v rôznych časoch.

  • Južné oblasti Ruska (napríklad Krasnodarské územie). Tu je možné sadiť zemiaky v poslednom desaťročí marca. Je to pravda, že sa to týka iba skorých odrôd. Vysádzanie stredného dozrievania sa objaví o niečo neskôr – začiatkom apríla.
  • Stredná skupina Ruska (napríklad región Moskva). Obdobie výsadby pre toto územie je koncom apríla.
  • Ural a Sibír. V týchto regiónoch sa teplo dostáva najneskôr, takže sadenie zemiakov sa vyskytuje až začiatkom mája.

Na to, aby sa pestovali zemiaky, je nevyhnutné pri prísnom pridelení na tento účel. Ak sa dostanete pred časom a zemiaky rastlín v nevykurovanej pôde, pravdepodobnosť je vysoká, že hľuzy sa vyvíjajú zle – pomaly klíčiť. Musíte tiež venovať pozornosť vlhkosti v pôde. Ak je ukazovateľ pomerne vysoký, koreň sa môže ohýbať a dlho zostať chorý.

Ako sadiť zemiaky: schéma, čas vylodenia

 Schéma výsadby zemiakovSystém pristátia. Zemiaky sú vysadené v radoch. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť približne 70 cm a 50 cm – údaj, ktorý by mal byť medzi krúžkami. Ak sú koreňové plodiny bližšie k sebe, zemiak nebude mať dostatok priestoru na vývoj a bude príliš malý.

Related  Najlepšie odrody čerešní pre moskovskú oblasť

Čas pristátia. Zemiaky je možné kedykoľvek vysadiť. Jediná správna možnosť nie je. Zvyčajne záhradníci robia pristátia ráno. Môžete to však urobiť večer.

Hlavné štádiá starostlivosti o zemiaky: vrchný obväz, hluk, zalievanie

Kŕmenie zemiakov sa uskutočňuje v troch etapách:

  1. Prvý obliekanie zemiakovPrvá je okolo polovice mája (keď kroviny rastú o 15 cm nad zemou). Ako hnojivo sa používajú prísady dusíka, napríklad močovina. Granule sa zriedia vo vode (1 polievková lyžica na 10 litrov) a napojia sa na výsledný výsadbový roztok. Takéto vrchné obväzy umožňujú urýchliť vývoj vrcholov, čo je dôvod, prečo sa používa v počiatočnom štádiu.
  2. Druhé ošetrenie počas kvitnutiaDruhé hnojenie by sa malo vykonať počas obdobia kvitnutia. K tomu môžu byť použité draselné hnojivá: síran draselný (1 lyžica) a popol z dreva (3 lyžice). Tieto zložky musia byť zriedené v 10-litrovom vedre a napojené. Takýto vrchný obväz je potrebný na urýchlenie rýchlosti kvitnutia zemiakov.
  3. Tretie ošetrenie na konci kvitnutiaPosledné, tretie kŕmenie sa zvyčajne vykonáva počas začiatku tvorby koreňových plodín (po kvitnutí). K tomu použite superfosfát (2 polievkové lyžice) a pohár kuracieho hnoja. Všetky zložky sa zriedia v 10 litroch vody a používajú sa na zavlažovanie. Jeden liter zemiakov sa naleje do pol litra pripraveného roztoku.

Hilling zemiakovNajdôležitejšou etapou kultivácie tejto plodiny je možno háranie zemiakov. Podstatou tohto procesu je prehrať pôdu na zemiakový kef. Hilling sa odporúča vykonávať dvakrát ročne. Prvá úprava nastane, keď rastlina dosiahne výšku 5-10 cm. Tento postup sa môže vykonať vo večerných hodinách aj v dopoludňajších hodinách. Avšak, veľa záhradníkov poznamenal, že je najlepšie hibernávať zemiaky po daždi. Druhý stupeň sa vyskytuje počas tvorby púčikov. Toto obdobie sa obvykle vyskytuje na konci mája (v závislosti od regiónu). Hilling umožňuje zvýšenie úrody aspoň o 30 percent. Stáva sa to preto, že stonky kríkov, kvôli pridaniu pôdy, sú povolené nové výhonky, ktoré neskôr tvoria ďalšie hľuzy.

Related  Vlastnosti rastúcich sadeníc zeleninových rastlín a kvetov v rašelinových hrncoch

Zalievanie zemiakovNesmieme zabudnúť na napájanie zemiakov. Je veľmi ťažké pestovať túto poľnohospodársku plodinu bez nej. Konkrétne južné regióny Ruska (napríklad Krym) sú najťažšie. Vďaka horúcemu podnebiu by sa zemiaky mali aspoň raz týždenne napojiť. Ak hovoríme o strednom a severnom regióne Ruskej federácie, koreňové plodiny nemajú spravidla atmosférické zrážky. To však neznamená, že stojí za to úplne vzdať zavlažovanie. Napriek tomu v sezóne bude voda potrebná pre rastliny trikrát: keď sú výhonky, púčiky a kvitnutie začne.

Ako sa vysporiadať s Colorado broukom

Škodka zo zemiakov Bramborový zemiakNiekedy sa dostať do zvukových plodín zemiakov škodcov zasahovať. Hlavným nepriateľom je Colorado chrobák. Tento hmyz žije v zemi a ovplyvňuje koreňové plodiny zvnútra. Ak neprijmete žiadne opatrenia, potom podľa výpočtov výskumníkov môže zničiť až 2 hektáre vykládok za sezónu. Existuje niekoľko spôsobov, ako zahradníci používajú na boj proti tomuto škodcu:

  1. Chemical. Názov znamená používanie špeciálnych chemikálií. Medzi najbežnejšie patria: Decis, Fastak, Ratibor, Arrivo, Bancol. Všetky tieto lieky vykazujú dobré výsledky. Často sa však nepoužívajú napriek všetkým zárukám výrobcov.
  2. Ľudové metódy. Nie sú tak účinné, ale sú 100% bezpečné. Rozšírené medzi záhradníci listy listnatých (sušené). Posypať (listy musia byť mleté) na vrchole celého kefa zemiakov. Predpokladá sa, že táto metóda má odstrašujúci účinok. Je pravda, že je účinný proti mladým jedincom (larvám).

Posledná chemická úprava zemiakov by sa mala vykonať najmenej 20 dní pred zberom. V opačnom prípade sa môžete ľahko otráviť.

Pestovanie zemiakov doma alebo na záhrade nie je vôbec ťažké. Najdôležitejšou vecou je vedieť, za akých podmienok stráviť hluk a nezabudnite si z času na čas vodiť krovia rastliny.

Praktické rady pre pestovanie zemiakov – video