lôžko kvitnúceho koriandraČerstvá zeleň na stole je chuť, potešenie a dobré. Kultivácia koriandra zo semien nevyžaduje veľa času a úsilia. Táto pikantná tráva diverzifikuje každodennú stravu, pridáva pikantné tóny a jedinečnú arómu k jedlám. Kultúra je k dispozícii na pestovanie v otvorenom teréne, skleníku a doma – v hrnci. Potrebuje minimálnu pozornosť a starostlivosť. Zelené korenie sa používa priamo z postele – v čerstvej forme a zozbierané pre budúce použitie – sušené, drvené a skladované. Semená sa používajú na ďalšiu reprodukciu av potravinách – ako korenie.

Kultúra koriandra – popis a vlastnosti

koriander rastúci zo semienKoriandra je tráva s dávnou históriou kultivácie. To bolo známe v Číne a Afrike, v Stredomorí a Indii, na Kaukaze av Grécku. Používa sa v Európe a Taliansku, Rumunsku a Československu. Mnoho chalupárov zaujímalo orientálne korenie pre ich vynikajúcu chuť, rýchly rast, nepríjemnosť a jednoduchosť kultivácie. Na záhrade je najľahšie pestovať koriander zo semien.

Ďalším názvom pre koriandru je koriander, táto lahodná bylina je obdarená masou zdravotných schopností. Má príjemnú vôňu a originálnu chuť, má éterické oleje, vlákninu a vitamíny. Koriander zlepšuje chuť do jedla a blahobyt, uzdravuje a predlžuje život!

kvety koriandraKoriandra sa vzťahuje na bylinné rastliny, jednoročné deti. Aromatická tráva dosahuje výšku 30 až 50 cm a má dva typy listov – jednoduché a špičaté. Kvitnutie začína 3 mesiace po zasiatí, biele alebo ružové kvety v strede letného tvaru dáždnikov. Zrenie semien končí do polovice septembra.

Výsev a pestovanie pikantnej trávy

Koriander alebo koriandro je tráva dlhého dňa svetla, takže je vysadená v otvorenej časti záhrady, kde je veľa vzduchu a svetla. Množstvo tieňa spomaľuje rast rastliny a výrazne ju oslabuje. Koriandra je rovná a rozvetvená, horné listy sú predĺžené a pripevnené priamo k nej. Spodné listy majú stopky, s ktorými sú pripevnené k stonke. Kvety sa zhromažďujú v dáždnikoch, ktoré končí drieku rastliny.

Ako pestovať koriander:

  1. Čas roka. Vysiať koriandru na konci jari – od konca apríla do začiatku mája. Frost pre neho nepriaznivý, teplo trpí zle.
  2. Pôda. Vzduch a úrodná pôda je ideálnou základňou pre kultúru. S cieľom zlepšiť pôdu možno zmiešať s pieskom, pridať trochu humus a popol z dreva.
  3. Príprava miesta. Najlepším miestom na pestovanie korenistých trávnikov je slnečné územie alebo poloostrov. Tráve sa nepáči nadbytočný odtieň.
  4. Výsadba. Výsev koriandra sa uskutočňuje vo vlhkom rozprašovaní alebo v radoch. Medzi semená by mala zostať od 10 do 15 cm, dĺžka riadku by mala byť asi 25-30 cm, a optimálna hĺbka výsevu – až 2 cm.

Related  Výsadba a starostlivosť o reďkev v chatkách chaty

sadenice zo semien koriandraVýťažok koriandra závisí od klíčenia a kvality semien, plodnosti a zvlhčovania pôdy, buriny plevelov a množstva denného svetla. Nadbytočné výhonky sa lepšie čistia, pretože tráva roste rozetami a susediace rastliny môžu interferovať.

Starostlivosť o jedáleň podľa kultúry

bujné koriandrové kríkyVýsadba a starostlivosť o koriander v otvorenom teréne má zabrániť jeho nadmernému rastu. Prvé výhonky sú zriedené, takže zostanú silnejšie a odolnejšie rastliny. V potravinách použité mladé výhonky, dosiahli výšku 10-15 cm, staré vetvy môžu byť horké. Koriandrové postele sa napojia podľa potreby, bez buriny a uvoľňujú pôdu. V boji proti burinám pomáha korekcia mulčovania. Minerálny obväzu sa zavádza pred výsadbou, v procese rastu je možné oplodniť koriandrové vrstvy draslíkom a superfosfátom.

Ak chcete mať k dispozícii zeleň koriandra počas leta, je potrebné pestovať plodiny v dávkach – každé 2-3 týždne.

Kedy pestovať koriander na otvorenom teréne:

  • od tretieho desaťročia marca do druhého desaťročia mája;
  • počas letnej sezóny s frekvenciou niekoľkých týždňov.

Kinza nenáročná a za studena odolná rastlina, miluje dostatočné množstvo vlhkosti a slnka. Prvé výhonky sa objavia 28-40 dní po výsadbe. Počas náboru zelenej trávy sa vyžaduje systematické zavlažovanie – dvakrát týždenne. Koriandra je kultúra suchého podnebia, preto nadmerná vlhkosť ovplyvňuje ju negatívne.

Zber a zber

zber koriandrových semienAk vyrezáte viac ako tretinu rastliny naraz, nebude už rásť. S cieľom zabezpečiť rast a vývoj rastlín v dvoch alebo troch cykloch za sebou, je nutné odstrániť iba hornej listy, pričom spodná výhonky. V procese kvitnutia tráva prestane dať výhonky vhodné na výživu. Koncom augusta – začiatkom septembra, semená nakoniec dozrievajú, ktoré sa používajú pri konzervovaní a varení. Suchá semená koriandra možno použiť záhradníkov, ktorí vedia, ako zasiať v otvorenom teréne koriandra, pre pestovanie zelene v budúcej sezóne. V prípade, že zrelé semená koriandra dostane do krajiny, bude klíčiť na jar a na jeseň poskytne stabilný výnos.

Ak chcete pestovať koriander na zelenom a semená, je lepšie odkloniť dve časti. Starostlivosť o výsadbu je rovnaká, ale zber sa bude robiť v rôznych časoch.

Vedieť, ako pestovať semená koriandra na otvorenom priestranstve, riadne sa oň starať a kompetentne zbierať, môžete si po celý rok poskytnúť užitočné a chutné zelene. Cilantro ako korenie sa používa v národných kuchyniach a jedlách rôznych národov sveta. Agrotechnika kultivácie kultúry je jednoduchá a zrozumiteľná, prístupná každému obyvateľovi bez výnimky.

Related  “Zanitari” pre záhradu – lacewings

Video o výsadbe koriandra