Chren na záhradeKřen je tradičná ruská zelenina, ktorá je bohatá na esenciálne oleje. Po mnoho storočí je známa ako jedna z liečivých rastlín, ktorá je “vždy po ruke” – čo je ruská záhrada bez kurva!

Z hľadiska biológie je trvalé s absolútnou zimnou odolnosťou. Zahradníci a výrobcovia nákladných vozidiel nemajú radi, že dobre zakorenená rastlina začne rásť tak, že sa rýchlo zmení na otravnú burinu, ktorú je ťažké odstrániť.

Avšak rastúci chren v záhrade, môžete urobiť pre zimu užitočné a chutné korenie. Rast robí obzvlášť rýchlo na bohatom humusu a horúcej pôde, potreba živín je splnená zavedením kompostu alebo plného minerálneho hnojiva.

V jednoročnej kultúre bez akýchkoľvek ťažkostí môžete získať hladký a rovný, dobre tvarovaný koreň. Na výsadbu je potrebné použiť tzv. “Rezanie” – koreň dlhý asi 30 cm, ktorý je vyrastený na jeseň a skladovaný v piesku na chladnom mieste.

Pristátie sa uskutočňuje v apríli. Pred vysadením musí byť táto stopka v strednej časti utretej vlhkou handrou, čím sa odstráni čerstvé obličky a tým sa zabráni rozvetveniu. Potom by mali byť pripravené korene vysadené vo vzdialenosti 50 cm od seba. Pristátie sa vykonáva šikmo, zatiaľ čo prehĺbenie hornej časti o 5 cm a spodná časť, z ktorej budú rastú nové korene – o 10 cm.

Keď sa objavia mladé rastliny, musia sa skontrolovať, aby zostali len to najlepšie. Aby ste to dosiahli, odporúča sa, aby korene boli starostlivo vyčistené v júli, zdvihnuté a odstránené z hornej časti koreňa (až 25 cm) postranných koreňov. Po tomto postupe je potrebné položiť korene na pôvodné miesto. A aby sa tento postup nepoškodil, je potrebné vyplniť korene so zemou, stlačiť a dobre vylievať.

Keď listy zomrú, je čas zberať chren. Na jeseň, pred uvedením koreňov na chladné miesto pre skladovanie, musíte znova odstrániť všetky korene. Tie, ktoré sú husté aspoň s ceruzkou, je možné použiť na zasadenie chrenu na jar.

Video o pestovaní chrenu v prímestskej oblasti