Raspberry PhotoAby sme v lete mohli jesť sladkú a zrelú malinka, je potrebné porozumieť pravidlám výsadby a starostlivosti o bobule. Výsadba malín si vyžaduje starostlivé dodržiavanie všetkých pravidiel a starostlivosť o maliny musí byť gramotná a systematická.

Rozmanitosť a druhy na pestovanie malín

Pred začiatkom pestovania malín musí každý záhradník rozhodnúť o odrode a druhu bobúľ, ktoré rastú na záhrade.

K dnešnému dňu existujú tri druhy malín:

 1. Tradičné maliny. Tento druh sa považuje za najodolnejší a schopný sa prispôsobiť za akýchkoľvek podmienok. Tiež malín tohto druhu zaručuje stabilný výnos s náležitou starostlivosťou.
 2. Sklonená. Tento druh toleruje zimu veľmi dobre a má vysoké výnosy. Najdôležitejším pravidlom pre starostlivosť o maliny tohto druhu je prerezávanie do koreňa po ukončení plodu. Táto starostlivosť zaručuje najlepšie ukazovatele výnosov na jeseň.
 3. Veľmi plodú malina. Tento druh sa odlišuje od bežného a náplasťového maliny nielen zvýšením výnosu, ale aj výraznými rozdielmi v chuti a vonkajších vlastnostiach. Na chuť sú tieto bobule sladšie a oveľa väčšie.

Odrody malín sú tiež výrazné v ich odrode a takmer všetci zaručujú vynikajúci výnos a schopnosť prežiť aj v najťažších klimatických podmienkach.

 • Marhuľa. Táto odroda patrí k typu opravy a vyznačuje sa jej kompaktnosťou. Nie je šírenie ovocných plodov Bush až 7 gramov jemnej žltej farby. Odroda je dobre znášaná mrazom.
  Na fotografii triedy maliny - Marhule
 • Malakhovka. Ide o tradičné maliny s priemerným výnosom. Chuť bobúľ je veľmi dobrá, sladké a jemné bobule majú výraznú malinovú príchuť. Na zimu by mala byť rastlina znížená. Tiež by sa kríky mali chrániť pred šedivou hnilobou.
  Rozmanitosť maliny Malakhovka
 • Hojné. Názov odrody hovorí sám o sebe, s odkazom na veľkoplodé druhy, bobule sú veľmi sladké a bohaté na chuť a až 10 gramov. Odroda je veľmi odolná voči všetkým bežným chorobám a tiež dobre znáša zimovanie.
  Raspberry variety
 • Gusar. Podľa množstva zozbieranej plodiny dosiahne táto trieda tri kilogramy. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou voči suchu, mrazu a chorobám.
  Raspberry odroda Hussar
 • Zlatý gigant. Táto odroda má chuť lesných malín a jemnú chuť. S dobrou starostlivosťou o maliny z jedného krbu môžete zbierať až osem kilogramov. Nová odroda maliny, ktorá má zlatožltú farbu s prístreškom a ohýbaním dobre znáša mráz.
  na fotografii triedy maliny zlatý obra

Related  Hrozno skorej splatnosti

Najpriaznivejšie miesto a čas na výsadbu malín

schéma výsadby malín na otvorenom teréne fotografieKedykoľvek, kedy sa vysadí výsadba, je potrebné určiť najlepšie miesto. Aby sme pochopili, kde najlepšie zasadiť maliny, treba pripomenúť, že tieto kríky pomerne rýchlo množiť a produkovať potomstvo, takže je potrebné zasadiť kríky pozdĺž chodníka alebo plota sa správal malina kríky nie sú v rozpore s ostatnými rastlinami.

Najlepšie dátumy na pestovanie malín sú určené len na základe vlastných možností a dostupnosti materiálov a priestoru. Bez ohľadu na to, čo je v prítomnosti kroví alebo koreňovými odrezkami, výsadba je na jeseň môže byť v septembri alebo začiatkom októbra, na jar – koniec apríla, to je najbližší termín potom, čo roztopí sneh.
V lete je najlepšie pestovať maliny na konci mája alebo začiatkom júna. V tomto prípade musia byť sadenice dobre napojené, takže suché počasie ich nevyschne.

Výsadba malín: sezónnosť a spôsoby

Po výbere druhov a druhu bobúľ môžete pokračovať v výsadbe malín a starostlivosť o ne. Najlepšie je pestovať bobule v neutrálnych alebo mierne kyslých pôdach. Výsadba malín by sa mala vykonávať na slnečnom mieste, ale pri súčasnej izolácii od vetra. V zime by tu mal byť dobrý sneh.

Rastliny jabĺk na jar, jeseň a leto. Výsadba malín na jar sa vykonáva v pôde, pripravený mesiac pred výsadbou. Najlepším spôsobom na pestovanie malín počas tohto obdobia je metóda výkopu.

K tomu je potrebné kopať dlhý a zároveň hlboký výkop. Na jeho dne sa najskôr kompostujú vrstvy, potom nasleduje superfosfátové hnojivo a biohumus. Aby sa výhonky pevne ukotvili v zemi, je potrebné, aby boli vysadené v blízkosti kolíkov pripravených vopred s káblom natiahnutým nad nimi. Záhradné kríky v pároch, tak znižuje možnosť zmrazenia a degenerácie výhonkov.

Výsadba malín v zákopu

Po tom, čo boli puzdrá pevne pripevnené a vytvorili jeden dlhý rad, musia byť pokryté zeminou tak, aby horná oblička zostala nad zemou. Je potrebné mať na pamäti, že pri výsadbe malín na jar musí byť príkope naplnená vodou. Takéto opatrenia umožnia, aby sa puzdrá pred prvým mrazom uvoľnili. Keď začnú, výhonky by mali byť pokryté suchými listami, vetvami, pilinami alebo ihlami. Takže môžete zachovať kríky a získať dobrý zber v lete.

Aby ste určili, ako správne na jar vybudovať maliny, mali by ste nájsť dobré miesto, ktoré je spoľahlivo chránené pred vetrom a dobre osvetlené slnkom. Na tomto mieste by ste mali kopať zákop zo severu na juh. Nádoby sú vykopané rovnakým smerom. Toto usporiadanie umožní počas dňa rovnomerne padať na kríky na slnečné svetlo.

Výsadba malín na jeseň prakticky neodlišuje od výsadby na jar. Môžete pestovať maliny dvoma spôsobmi v jame a v zákopu. Výber metódy závisí od osobných preferencií a možností.

Pre kríkov jahodových zasadených do otvoru, musí mať hĺbku asi 35 až 40 cm a šírku 50 cm. Parametre sa zakladaním zákopovej musia byť rovnaké, len priekopa vykopaná na dĺžku.

Jesenné výsadba malín na otvorenom teréne

Existuje tiež ďalší spôsob, ako pestovať maliny, pre ktoré je najlepší čas na jeseň. To je spôsob, ako pestovať maliny na otvorenom teréne. Koná sa koncom septembra začiatkom októbra. Na miestach určených na pestovanie malín by ste mali držať sneh.

Schéma výsadby malín v otvorenom teréne môže byť dvoma spôsobmi – páska a Bush. Najlepším spôsobom je páska.

Vzdialenosť medzi radmi by mala byť približne 1,5-2 metra a medzi rastlinami pol metra. Na požadovanom mieste a ťažné šnúry kopať hĺbku drážky 20 cm. Ešte hnojené pôdy by mali byť pripravené a vykonať potrebné hnojivá a miešať s pôdou.

Related  Študovali sme z rôznych fotografií a popisu hrušky Severyanka

Výsadbu malín do drážok je potrebné urobiť opatrne, aby nedošlo k poškodeniu obličiek. Korene kríkov pred výsadbou by mali byť ponorené do hlinenej chatovej schránky. Po výsadbe malinovú v otvorenom teréne rastlín by mali byť napojená v pomere 1 vedro na rastlinné a mulčovaciu krovia humusu, pôdy alebo kompostu. Tieto pravidlá pre pestovanie malín na otvorenom priestranstve sa musia dodržiavať, aby sa dosiahla dobrá úroda.

Hlavné zameranie starostlivosti o maliny

Každý záhradkár vie, že vedomosti o výsadbe malín a kvalite týchto procesov nestačia. Aby sa zabezpečilo, že výťažok malín bol na najvyššej úrovni a samotná rastlina sa nezmrazila a nezhoršila, je potrebné poskytnúť starostlivosť o maliny. Napriek tomu, že maliny nie sú veľmi náladové rastliny, starostlivosť oň by sa mala robiť opatrne a so všetkými pravidlami.

Malo by sa pamätať na to, že starostlivosť o maliny začína zalievaním, pretože táto rastlina má veľmi rád vodu. Nemal by sa však naliať, aby koreňový systém nebol prehnaný nadmerným príjmom vody. Na jar a v lete, maliny potrebujú väčšie množstvo vody, a na jeseň, je lepšie odrezať zalievanie, pretože veľké množstvo dažďov.

Pravidlá pre prerezávanie malín na obrázkochĎalším pravidlom je prerezávanie. Rez maliny potrebujú skrátiť ovocné výhonky a nadmerné koreňové výhonky. Po výsadbe sa výhonky na jar rozrežú na 20 cm, v druhom roku sa výhonky prerezávajú každý rok alebo po zbere. Prvý obrázok ukazuje, ako správne odrezať výhonky, a druhý – nie.

Aby nedošlo k vykopaniu pôdy, je lepšie mulčovať riadok medzi radmi vopred, a to položiť slamu alebo rašelinu, alebo dokonca na zem. S cieľom chrániť bobule z mrazov niektoré odrody sú ohnuté na zimu. Aby ste to dosiahli, musíte si navzájom sklopiť kríky a spojiť ich.

Podväzok malinovej schémyV období, keď kríky začínajú prinášať ovocie, hlavným pravidlom pre starostlivosť o maliny je ich podväzok, takže vetvy sa neporovnávajú pod hmotnosťou ovocia. Najbežnejšou metódou podväzku je ventilátor. Preto medzi krúžkami je potrebné riadiť kolíky a viazať ich vetvy na nich v rôznych výškach. Koberec je vhodný pre výkopovú metódu výsadby malín.

Related  Prečo čerešňa suší po kvete a ako zachrániť strom

Ďalším pravidlom starostlivosti o maliny je jeho hnojivo. Na jeseň sa kríky oplodňujú minerálnymi, organickými hnojivami a popolčekom.

Výsadba malín na jeseň – video