Motoblok na hádzanie zemiakovHovädzanie zemiakov je jedným z najproblémovejších procesov, najmä pokiaľ ide o veľké plochy. Manipulácia sa dá robiť manuálne (pomocou motyčiek, motyčiek atď.) A automaticky (pomocou kultivátora alebo motobloku). V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako správne vyberať zemiaky. Než začneme príbeh, budeme sa zaoberať samotným procesom hillingu

Ako správne zdokonaľovať zemiaky?

Spracované pole zemiakovHovädzanie zemiakov je povinnou činnosťou. Jej podstatou spočíva v postreku stoniek kríkov s uvoľnenou pôdou. To sa robí s cieľom získať viac kyslíka na koreňových plodinách. Navyše, hilling umožňuje do istej miery zbaviť buriny, chrániť rastlinu pred náhlymi mrazmi a urýchliť jej vývoj.

V priebehu sezóny možno budete musieť stráviť tri kopce. Hovorme o každom z nich podrobnejšie:

  • Prvé zahustenie zemiakov by sa malo začať, keď rastlina dosiahne výšku 15 cm. Toto obdobie sa zvyčajne vyskytuje v druhom alebo treťom desaťročí mája.

Počas prvého hluku je potrebné pamätať na to, že vrstva kropenej pôdy by nemala presiahnuť 10 cm. Ak sa toto pravidlo nedodrží, výhonky budú veľmi ťažké.

  • Druhé vyvrhnutie zemiakov by malo byť vykonané, keď kroviny dosiahnu výšku 20-25 cm, spravidla sa tento okamih vyskytuje 1-2 týždne po prvom hluku.
  • Tretie a posledné hilling nie sú vykonané všetkými záhradníkmi, ale odporúčame, aby ste tento krok nepreskočili. Podstata procesu je rovnaká, tentoraz by však stonky mali byť pokropené zemou čo najvyššie.

Počas hluku je potrebné venovať pozornosť stavu pôdy. Nemal by byť príliš suchý alebo mokrý. Ideálna možnosť – mierne navlhčená zem.

Chov zemiakov s blokom motora

Motýľ s motorovým blokomMotorový blok 10-krát zjednodušuje proces zahusťovania zemiakov. Napríklad pole niekoľkých desiatok hektárov ručne bude okuchit najlepšie denne. Ak sa uchýlíte k použitiu bloku motora, môžete to urobiť len za niekoľko hodín. Pozrime sa teda na to, ako správne kosiť zemiaky s motorovým blokom.

Related  Ako pestovať a pestovať jahody zo semien?

Skôr než začneme hovoriť o samotnom procese hárania zemiakov, poďme sa rozprávať o špeciálnych štruktúrach, ktorými dochádza k uvoľňovaniu pôdy. Ak niekto niekedy videl motoblok, už hádal, že teraz bude o pečení a chovateľov.

Samozvaný kopírovací stroj pre motoblokPrvky sú pomerne primitívne, niektorí skúsení záhradníci sa dokonca podarí vytvoriť zemiakové kopce pre zemiaky s vlastnými rukami. Všeobecne sa uznáva rozlišovanie dvoch typov húfnic: pluhového tvaru a disku. Každý z nich sa v niektorých charakteristikách navzájom líši. Teraz o nich budeme hovoriť.

Hradenie zemiakov s blokom motorov s pluhom

Motoblok s pluhovým žľabomAk chcete pracovať s pluhom, treba dbať na to, aby ste upravili uhol nárazu a hĺbku, v ktorej sa bude potápať. Keď sa to stane, môžete začať pracovať.

K tomu je potrebné prehĺbiť koleso na zem. V tejto pozícii by malo byť celé počas celého hillingu. Ak je štruktúra počas spracovania zemiakov nad zemou, musí sa nevyhnutne znížiť. Stojan je naklonený späť. Ak nastane reverzný jav, kopca je silne ponorená do zeme, potom musí byť stojan vychýlený dopredu.

Hradenie zemiakov s motorizovaným blokom s kopírovacím zariadením

Motoblok s diskamiAk chcete pracovať s typom disku na svahu, musíte nastaviť dva parametre. Ide predovšetkým o vzdialenosť medzi diskami. To priamo závisí od rozmanitosti zemiakov a je v podstate 40-70 cm.

Potom musíte pamätať na nastavenie uhla útoku (rotácie). Mal by to byť rovnaký pre oba disky.

Proces hilling: ako sa to deje

Proces vylovenia zemiakovTakže je čas brať zemiaky. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vložiť do štruktúry niekoľko práškov na pečenie. Na zadnej strane bude hill, diskutované vyššie. Po vykonaní všetkých potrebných manipulácií môžete začať spracovávať. K tomu je motoblok umiestnený presne uprostred medzi radmi zemiakov a je aktivovaná minimálna rýchlosť. Proces sa spustí.

Správne vysádzanie zemiakovZemiaky sú spánkované na koniec hrebeňa, potom sa blok motora opatrne rozvinie a nasledujúce rady radov sa spracujú v rovnakom poradí. Podľa mnohých odborníkov v oblasti záhradníctva je možné zemiaky brať motorovým blokom len raz. Počas druhého spracovania kríkov existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia samotných hľúz.

Ak sa zemiaky rozhodnú kosiť s blokom motorov, je potrebné dbať na “správne” vysadenie osiva vopred. Spracovanie s touto technikou je možné len vtedy, ak je vzdialenosť medzi radmi rastlín približne 65-70 cm.

Ako môžete vidieť trhanie zemiakov s blokom motorov je veľmi jednoduché. Ak zvládnete princíp práce a začnete ju uplatňovať v praxi, ušetrený čas sa môže použiť na iné dôležité záležitosti.

Related  Je veľmi dôležité vedieť, kedy pestovať fazuľa na otvorenom teréne v rôznych klimatických zónach

Zabíjanie zemiakov motorovým blokom – video