Zber mrkvy v krajineSladké a chutné, šťavnaté a chrumkavé – to všetko ona, miluje mnoho mrkvy. Výsev mrkvy nie je najjednoduchšia vec, ale môže prilákať záhradníka a priniesť mu nádherné ovocie svojej práce.

Príprava pôdy

Príprava pôdyTakmer všetky odrody mrkvy sú v agrotechnických požiadavkách podobné. Pôda pre mrkvu je potrebná voľná, typ piesčitého hliny alebo pôdy. Ak je pôda na stavbe ťažká, pak potom odrezky rastú veľmi zle v hĺbke a korene sa môžu ukázať ako veľmi krátke a škaredé. V hlinených pôdach sa semená nemôžu vyvinúť a zomrieť.

Plodnosť pôdy je ďalším dôležitým faktorom. Nasýpte pôdu potrebnými živinami za rok pred zasiatím. K tomu je žiaduce kopať lokalitu na jeseň a súčasne vyrábať organické hnojivá. Na jar stačí len obracať pôdu a vyrovnať ju s hrebeňmi.

Ak neboli na jeseň zavedené hnojivá, mali by sa to urobiť pri výsadbe. Najvhodnejšie na tieto účely je humus, ktorý sa musí pridávať v množstve až 4 kg na 1 m2. Môžete pridať malé množstvo fosforu a draselných hnojív. Ak je pôda príliš kyslá, potom je nadbytočné pridať vápno, popol alebo mletú kostnú múčku, ako aj vaječné škrupiny.

Doba výsevu

Doba výsevu mrkvaAk sa záhradkár pýta na otázku, kedy sa má pestovať mrkva v regióne Leningrad, najlepšou odpoveďou môže byť len počasie. Priemerná teplota na ulici by mala dosiahnuť 8 stupňov. Mimochodom, mrkva sú považované za studené kalené rastliny, a preto môže vydržať aj 4-stupňové chlad, ale má strach z nočných mrazov. V regióne Leningrad sa toto obdobie zvyčajne vyskytuje v polovici apríla. Neskoršie výsadba má svoje nevýhody, z ktorých hlavným je zníženie množstva vlhkosti v pôde. Okrem toho skoré výsadba zachráni rastliny pred poškodením parazitmi, hlavne mrkvovými muchami, ktoré veľmi milujú jedenie semien.

Príprava osív

Príprava osívJe veľmi dôležité naučiť sa ako pripraviť semená mrkvy na pestovanie. V žiadnom prípade nemôžete nalievať nepripravené semená priamo na záhrade, pretože takýmto spôsobom takmer úplne prekonávajú všetky snahy záhradníka. Takže semená musia byť namočené vo vode pri izbovej teplote asi tri dni. Samotné semená mrkvy sú pomerne malé, ale po niekoľkých dňoch vo vode sa napučiavajú a pripravujú sa na výsadbu na otvorenom teréne. Potom by mali byť semená mierne sušené niekoľko hodín.

Ako správne sadiť mrkvové semená

Výsadba mrkvyTakže miesto je už plne pripravené. Na to je potrebné vytvoriť drážky. Hĺbka drážky závisí od typu pôdy a počas počas výsevu. V suchom počasí je dostatočná hĺbka 3-4 cm na ľahkej pôde, ale v daždi a dokonca aj na ťažkej pôde by mali byť drážky menej hlboké, a teda 1,5-2 cm je dostatočné na normálne klíčenie semien. Vzdialenosť medzi drážkami by mala byť od 15 do 20 cm.

Semená mrkvy sú v týchto drážkach tesne a husto pokryté. Teraz musia byť drážky zatvorené a mierne zhutnené. Ihneď po výsadbe je potrebné celé vodné lôžko napojiť stojatou vodou. Môžete pokryť lôžka akýmkoľvek krycím materiálom a potom sa prvé výhonky nezobrazia za dva týždne, ale o niečo skôr.

Stenčovanie. podmienky

Riedenie a zalievanie mrkvyMožno je to hlavná požiadavka na správne pestovanie mrkvy. Tenké mrkvy sú potrebné dvakrát za sezónu.

  1. Prvé riedenie sa vykonáva, keď sa v mrkve objavia tri alebo štyri listy. Potrebujeme odstrániť najslabšie rastliny, pričom vzdialenosť medzi zostávajúcimi 3 cm uličiek musí byť nevyhnutne uvoľnená, aby umožnila rozvoj koreňového systému rastliny vo všetkých smeroch.
  2. Druhé riedenie by sa malo vykonať po uplynutí 14 dní. Teraz by vzdialenosť medzi rastlinami mala byť od 4 do 6 cm. Nebojte sa roztrhnúť sadenice mrkvy, inak bude zberu malé, škaredé a slabé.

Výsadba mrkvy stuhou

Sadenie mrkvy na páskeSkúsení záhradníci vedia, ako pestovať mrkvu v krajine bez väčších problémov. V tomto prípade používajú špeciálne navíjacie pásky zakúpené v obchodoch. Semená mrkvy sú už nalepené na pásku po určitej vzdialenosti. Pod vplyvom vlhkosti sa páska úplne rozpustí v pôde a semená mrkvy rastú v normálnej hustote. V tomto prípade nebude potrebné riedenie mrkvy.

Dodatočná starostlivosť

Správne zalievanieMrkva by mala byť napojená pravidelne, ale nie príliš často. Počas niekoľkých týždňov pred plánovaným zberom by malo byť napájanie úplne zastavené. Niekoľkokrát počas sezóny je tiež potrebné pestovať mrkvu. Tento postup podporuje stínanie koreňov a tým zabraňuje spáleniu tepla. Doplnok mrkvy je prípustný len vo forme slabých roztokov minerálnych hnojív. Mimochodom, chuť a hustota koreňovej zeleniny vo veľkej miere závisí od prítomnosti draslíka, avšak dusíkaté hnojivá by sa nemali zaujímať. Posledný vrchný obväz by mal byť v polovici júla.

Video “Podrobné pokyny na vysádzanie mrkvy”