Moderné odrody kapusty boli zozbierané z voľne žijúcich druhov. Niektoré druhy tejto kapusty sú veľmi užitočné a veľmi obľúbené.

Medzi nimi sú tieto druhy listovej kapusty:

 • Calais je červená;
 • Reflex f1;
 • Calais sú zelené;
 • Redbor f1 a ďalšie.

Zelné perie

Listová kapusta sa môže pestovať v rôznych klimatických podmienkach. Je veľmi dobre znášaný aj pri silnom mrazu, až do -15 ° C. Existujú odrody listovej kapusty, ktoré perfektne znášajú horúce počasie. Preto v regiónoch s rôznymi klimatickými podmienkami sú populárne rôzne druhy kapusty listov.

Ale napriek nenáročnému klimatickým podmienkam existuje jedna nevyhnutná požiadavka, ktorá opúšťa kapustu na miesto rastu. Táto požiadavka je plodná a dobre odvodnená zemina s priemerným obsahom dusíka.

Listová kapusta nie je náchylná k metóde výsadby – môžete použiť sadenice, a môžete zasiať semená. Okrem toho, ak je zasadený skoro na jar, môže byť zber zbierať v lete. Ak potrebujete jesť na jeseň alebo bližšie ku zime, je lepšie zaraďovať kapustu na konci jari.

Listová kapusta má rozdielnu výšku, v závislosti od odrody. Nízka rastú nie viac ako 30-40 cm. Vysoké stupne dosiahnu pôsobivú výšku 90 cm. Tiež rôzne odrody sa líšia vo forme listov: ploché, kučeravé alebo s dvojitými okrajmi.

Charakteristiky červeného listu kapusty kapusty

Kale list červenýKale list červená – ročná rastlina zeleniny. Má krajkové listy s fialovou farbou. Kochan v tejto odrody kapusty chýba. Niektoré rastú túto kapustu na dekoratívne účely alebo ako kŕmna plodina. Obsahuje mnoho užitočných prvkov a vitamínov, čo z neho robí nevyhnutný produkt pre stravu. To prispieva k popularite medzi ľuďmi, ktorí chcú viesť zdravý životný štýl. Medzi nimi sú tieto prvky:

 • Vitamíny K, C a A;
 • antioxidanty;
 • vápnik;
 • Mikroelementy horčíka.

Kale list červený kale má strednú zrelosť. S jej pomocou kuchári v reštauráciách zdobia svoje jedlá. Má výšku 60-80cm. Odoláva mrazom až do -15 ° С.

Metódy pestovania výkalov červené

Bush kapusta listy výkal červenáTento druh kapusty sa zvyčajne pestuje sadením, ale metóda bez semien je tiež veľmi bežná. Semená sa zasielajú v pôde skoro na jar, ak to dovolí počasie. Pri použití metódy sadenia by sa výsadba mala robiť koncom apríla alebo začiatkom mája. Výber lôžok a jeho príprava sa musí začať na jeseň. Aby ste to urobili, musíte si vybrať dobre slnečnú krajinu s úrodnou pôdou. Pred vysadením musíte dodatočne oplodniť túto oblasť humusom a komplexnými hnojivami. Rastliny by mali byť vysadené vo vzdialenosti 45 cm od seba vo vzdialenosti 45-55 cm medzi radmi. A na tomto mieste by nemala byť krížová rastlina.

Semená červenej kapusty zelie dokonale klíčia pri teplotách od + 4 ° C do + 6 ° C. Ak chcete zlepšiť rast tejto odrody kapusty, môžete zakryť jeho otvory so sklom alebo iným priehľadným materiálom. Po približne 5 dňoch sa objavia prvé snímky. Potom je potrebné odstrániť krycí materiál a odstrániť slabé rastliny.

Na zvýšenie výnosu by sa buriny mali pravidelne odstraňovať, pôda by mala byť kŕmená a sadenice by mali byť napojené včas. Môžete rezať listy počas leta. Ak zachraňujete výsadbu v zime, potom na začiatku jari môžete získať nové plodiny kapusty. Mimochodom, po mrazoch prešiel, listy kapusty získať bohatú fialovú farbu. Kvalita chuti sa zlepšuje aj po mrazoch – kapusta sa stáva šťavnatou a sladšou.

Vlastnosti zelenej listovej kapusty

výkaly zelenéPre kapustu kale zelená je rovnaká ako pre jej červeného príbuzného.

Jediný rozdiel je farba listov – vždy zostáva zelená, aj po zimnej.

Zvláštnosti pestovania listovej kapusty

Listová kapusta redboron f1 je hybridná odroda a označuje odrody zverovej kapusty. Rovnako ako mnohé dekoratívne druhy kapusty, je to dvojročná rastlina. Preto začína prinášať ovocie až v druhom roku. Vo väčšine ruských prímestských oblastí zohrávajú čisto dekoratívnu úlohu. Ale to je márne využitie územia, pretože v tejto forme kapusta surových bielkovín, cukru, vitamínu C a karoténu obsahuje oveľa viac ako v iných odrodách kapusty. Tento druh kapusty je veľmi chutný a nevyžaduje veľa tuku na varenie.

Listová kapusta červená f1Tento hybrid má veľmi krásny vzhľad. Dosiahne výšku 70-150 cm. Listy sú hnedé a majú tvar dlaň. Výška tejto závodu závisí od času jej pristátia. Ak chcete získať vysokú rastlinu, potom by sa semená mali vysievať koncom marca. Potom po 30 až 40 dňoch musia byť kapustové pasce transplantované na trvalé miesto rastu. Tento druh kapusty sa nebojí mrazov a cíti sa skvele, aj keď je pokrytý snehom. Pri posúvaní prvého mrazu sa listy tejto rastliny stávajú mäkšie a šťavnatejšie.

Vzhľad listovej kapusty Redding f1 závisí od množstva slnečného žiarenia, ktoré ovplyvňuje rastlinu. Veľmi dôležitá je pôdna vlhkosť. To platí najmä pre horúce obdobie. Pred zasadením tejto odrody kapusty je potrebné riadne oplodniť pozemok, na ktorom sa plánuje pestovať listovú kapustu redboron f1.

Zelený reflex f1

Dekoračný zrelý reflex f1Medzi profesionálnymi kapelníkmi je veľmi obľúbený list reflex f1. Táto nezvyčajná rastlina môže byť použitá ako dekoratívna záhradná ozdoba, ale predovšetkým tento druh kapusty je cenený pre svoje užitočné stravovacie vlastnosti.

Nie je potrebné okamžite odstrániť celú hlavu. Pri príprave užitočného šalátu stačí odtrhnúť niekoľko listov zo stredu rozetky. Zelený reflex f1 má vynikajúce chuťové vlastnosti. Nie je horká a je vynikajúcim doplnkom k mäsovým a rybím pokrmom. Pri pravidelnom používaní tohto druhu kapusty na jedlo môžete obohatiť svoje telo o nasledujúce užitočné látky:

 • vápnik;
 • Zlúčeniny dusíka;
 • Sírové síry;
 • fosforu;
 • draslíka;
 • Vitamíny skupiny B a tiež C, A P, K, U;
 • sacharidy;
 • vlákno:
 • Volatile výroby.

Zelený list reflex f1 je neodmysliteľnou zložkou potravy v strave každého milovníka zdravého výživy a ľudí, ktorí chcú odhodiť pár kilogramov. Jeho výhrevnosť je len 24 kcal na 100 gramov.

Tento druh listovej kapusty je stredne neskorý hybrid tmavozelenej farby. Zariadenie je odolné voči nízkym teplotám. Minimálny limit je -18 stupňov. Zásuvka je polo-vertikálna. Listy sú silne zvlnené. Vo výške môže rastlina dosiahnuť 80 cm. Hmotnosť reflexného listu kapusty je f1 300 – 1400 gramov. Pri výsadbe je potrebné dodržiavať optimálnu schému s veľkosťou 60 x 70 cm. Experti v žiadnom prípade neodporúčajú odrezávať spodné listy tejto pozoruhodnej rastliny, inak jednoducho zomrie.

Kvety karfiolu