sadenicePestovanie zeleniny v sadeníkoch, je potrebné použiť hnojivá pre sadenice. Kŕmenie má obrovský vplyv na rast rastliny, ale pridanie ďalších živín vyžaduje určité poznatky od pestovateľa zeleniny.

Pestovanie zeleniny v sadení spôsobom je veľmi dôležité vybrať nielen kvalitné osivo a pôdu, ale tiež aby sa potrebné hnojivá pre sadenice v procese vývoja. Skúsení pestovatelia vedia, že kŕmenie má obrovský vplyv na rast rastlín. Tento proces si však vyžaduje súlad. Preto, pred hnojením sadeníc, musíte zvoliť typ, tvar a zloženie zmesi živín.

Minerálne hnojivá pre sadenice zeleniny

Najlepšie obväzy tohto typu pozostávajú z anorganických zlúčenín, najmä minerálnych solí. V závislosti od typu náplne sú hnojivá pre sadenice jednoduché s jednou stopou alebo komplexom obsahujúcim niekoľko minerálov.

Hlavné minerály, ktoré sú potrebné pre úplný rozvoj závodu:

  • dusík: dusičnan amónny (35% dusík), močovina (46% dusík), síran amónny (20% dusík), amoniak (20 až 25% dusík).
  • fosfor: superfosfát (20% fosfor) alebo dvojnásobný superfosfát (40-50% fosforu).
  • draslík: chlorid draselný (50 až 60% oxid draselný), draselná soľ (30 až 40% K20), síran draselný (45 až 50% K20).

Pri nedostatku minerálov sa rast sadeníc výrazne spomalí. Jeho listy majú zelenú farbu, stávajú sa plytké a začínajú spadnúť. Pri nadmernom príjme minerálnych hnojív sa rastlina môže spáliť a zomrieť. Preto pred oplodnením sadeníc je potrebné starostlivo preštudovať pokyny a v súlade s uvedenými normami použiť hnojenie.

Organické hnojivá na sadenice zeleniny

sadenice v hrnciZloženie tohto typu hnojív zahŕňa organické látky. Hlavnou výhodou vrchného obväzu je to, že obsahuje nielen jeden druh minerálov, ale prakticky všetky potrebné živiny. Takéto organické hnojivo nemožno pripísať žiadnemu druhu, pretože základné minerálne prvky sú už v ňom prítomné. Okrem toho obsahujú v rôznych pomeroch ďalšie minerály: kobalt, bór, meď, mangán atď.

Related  Štúdium chorôb hrozna fotografovaním a popisom

Organické hnojivá pre sadenice zeleniny:

  • hnoj. Výhodou použitia hnoja je kompletný súbor všetkých potrebných látok. Okrem toho sa po jej pridávaní zlepšia biologické a fyzikálne vlastnosti pôdy. V tom sa začne hojne uvoľňovať oxid uhličitý, ktorý je potrebný na výživu uhlíka v rastline.
  • Kuracie trus. Jeho charakteristickým znakom je obrovská produktivita. Zahŕňa množstvo dusíka, fosforečného draslíka.
  • kompost. Tento typ hnojiva sa ľahko pripravuje v prímestskej oblasti. Na jeho prípravu použite listy, slamu, trávu z buriny, zemiakov, rôzne kuchynské odpadky atď.

Zavedenie organických hnojív pre sadenice prináša dobré výsledky, no pre začínajúcich je ťažké určiť potrebné rozmery. Pred kŕmením je preto lepšie získať ďalšie rady od špecialistu.

Hnojivo pre sadenice kapusty

Ak chcete získať dobrú sadenicu kapusty, oplodnenie začína po objavení 1-2 letákov. Pri prvom hnojení sa odporúča používať močovinu. Za týmto účelom sa 30 g látky rozpustí v 10 litroch vody. Výsledný roztok bude postačujúci na spracovanie 2-3 m². Pred aplikáciou hnojiva na klíčenku musí byť pôda napojená.

Druhá doba hnojenia sa zavádza dva týždne pred pristátie mladých sadeníc na otvorenom teréne. K tomu sa zriedi 15 až 25 gramov síranu draselného a chloridu draselného v nádobe s vodou (10 litrov). Môžete tiež pridať močovinu v tejto výške. Výsledná živná zmes v teplej forme sa aplikuje na každú rastlinu v pomere 1 liter na 5 rastlín.

Minerálne hnojivo pre sadenice kapusty možno nahradiť organickými hnojivami. Dobrý rast zaznamenali sadenice kapusty po zavedení výkalov vtákov.

Jedna časť vrhu je naplnená 2-3 časťami teplej vody a nechá sa niekoľko dní na infúziu. Výsledný roztok sa zriedi 1:10 vodou a oplodí sa.

Hnojivo pre sadenice uhoriek

Dokonca aj vtedy, ak sa výsev osiva uskutočnil v dobre pripravenej pôde, v rastovom procese rastlina stále potrebuje ďalšie potraviny. Počas celého obdobia kultivácie sadeníc uhoriek sa aplikácia hnojenia uskutočňuje približne dvakrát.

Maximálna stráviteľnosť rastlinných živín sa dá dosiahnuť, ak sa hnojivo na sadenice uhoriek robí skoro ráno v teplom, slnečnom dni.

Sadenice uhoriekS príchodom prvých skutočných listov sa začína vykonávať prvé hnojenie. Pri veľmi malých sadeniciach uhoriek je lepšie používať hnojivá v kvapalnej forme. Za týmto účelom zrieďte roztok vločky vodou (1: 8) a potom mladé výhonky vylejte výživnou zmesou izbovej teploty. Ak sa ako hnojivo používa ako zdroj hnojív na sadenice, potom sa zriedi vodou v pomere 1:10.

Related  Foto koriandra a zaujímavé fakty o rastline

Druhé kŕmenie sa vykonáva niekoľko dní pred vysadením mladých rastlín na otvorenom teréne. V tomto prípade je potrebné pripraviť roztok živnej zmesi pozostávajúcej z 10 litrov kvapaliny, 10 až 15 g močoviny, 15 až 20 g chloridu alebo síranu draselného a 35 až 40 g superfosfátu (návod na použitie na záhrade).

Hnojivá pre sadenice paradajok

V procese pestovania sadeníc paradajok sa niekoľkokrát aplikuje výživný vrchný obväz. Prvýkrát sa hnojivá pre sadenice paradajok používajú po vychytení až po 10 dňoch. Odporúča sa pestovať rastliny organickými hnojivami, čo zvýši rast slabých miest. Princíp prípravy výživového prípravku od firmy Mullein alebo vtáčieho trusu je opísaný vyššie.

Rovnako ako hnojivo pre domáce sadenice rajčiakov je dobre zavedený stromový popol, ktorý obsahuje veľké množstvo rôznych stopových prvkov.

sadenice paradajokNa 2 až 3 m2 zasiateho priestoru sa bude vyžadovať 8 až 10 litrov kvapaliny, 70 až 80 g popola a 15 až 25 mg dusičnanu amónneho. Táto živná zmes sa môže používať 10 až 13 dní po prvom použití hnojiva.

Každé hnojenie ktorejkoľvek rastliny by malo byť ukončené zavlažovaním teplou vodou. Pri aplikácii hnojív by ste sa mali vyhýbať hnojeniu listovej hmoty. Aby sa zabránilo popáleninám na listoch po zalievaní, odporúčame všetkým rastlinám posypať vodou.

Videá: hnojivá pre sadenice alebo prečo listy sú žlté