Zdravé hroznoČasto pestovatelia hrozna podobných chorôb spôsobených rôznymi hubami sa nazývajú hniloba bez toho, aby sa dostali do detailov. Existuje šedá, biela, čierna, kyslá, koreňová hniloba.
Z rôznych chorôb hrozna, s cieľom bojovať proti nim na videu (na konci článku), je zobrazená liečba z postranného postrekovača. Autor spracováva tankovú zmes niekoľkých liekov, čo je ekonomicky výhodné a šetrí prácu. Počas sezóny sa vykonáva niekoľko procedúr – v závislosti od počasia, stavu plantáží, prítomnosti chorôb alebo škodcov.

Šedá hniloba na hrozno

Porážka so sivou hnilobouHuby Botrytis cinerea Pers, okrem hrozna, ovplyvňujú iné dreviny a bylinné rastliny. Prežíva spánku na ľubovoľných častiach rastliny – v kôre a padlých listoch, bobule, často – hrebene. Na jar sa aktivuje, ovplyvňuje všetky časti rastliny. Je ľahšie preniknúť mechanickým poškodením rastlinných tkanív a nestabilných tkanív, napríklad v dôsledku jednostranného dodávania dusíka. Možnosť infekcie priamo závisí od hrúbky kože hostiteľa, odrodových charakteristík. Pomaly klíčí aj pri mierne pozitívnej teplote.

Sivá hniloba na listoch hrozna sa prejavuje vo forme hnedých škvŕn, ktoré sú pokryté sivým povlakom konídioforov.

Šedá hniloba na plodyV teple postihnutá časť zomrie. Na drevených častiach rastliny sú škvrny biele alebo svetložlté, bobule sú hnedé. Keď sú hroby zväzkov poškodené, stávajú sa zelenkastou, rastú a rozpadajú. Vedie k pádu zväzkov. Na všetkých miestach v čase sa vyskytuje šedý kvet, ktorý sa dotýka prachom: huba sa znásobí.

Nebezpečenstvo šedej hniloby hrozna pri chove kríkov, pretože Botrytis sa ľahko usadzuje na miestach očkovania a nevedie k vzniku kalusu.

Porážka bielych odrôd v horúcich, suchých dňoch počas neskorých štádií dozrievania bobule môže zlepšiť obsah cukru a kvalitu získaného vína. Ďalšou škodou na červených odrodách je zničenie pigmentu hubou.
Šedá hniloba na hrozno, ako bojovať? Mali by ste vedieť, že lieky obsahujúce meď nie sú dostatočne účinné. Prípravky zo skupiny benzimidazolov (benomyl, tserkobin, Demar DeRozan) sú dobré, ale sú kmene rezistentné k nim. Jedno spracovanie nie je možné zničiť. Liečba 0,1% roztokom rinilanu a 0,075% poškodeného pomáha. Prvá liečba je výhodnejšia pri vykonávaní tých prípravkov proti plesniam, ktoré súčasne ovplyvňujú Botrytis. Je lepšie liečiť rôznymi prípravkami, čo zabraňuje vzniku odolnosti proti škodcom a poskytuje najlepší účinok.

Nie je to zlé, pomáha ľudovej metóde – liečba roztokom jódu. Na vedro – 30-50 kvapiek, kým nevznikne svetlo žltý odtieň a slabý jódový zápach. Postupujte raz za desať rokov alebo po daždi.

Veľmi dôležitá je vhodná agrotechnika, prevencia zahustenia kríkov, včasná implementácia zelených operácií, správne horné obväzy. Pri suchom, horúcom počasí je choroba vždy menej postihnutá.

Biela hniloba hrozna

Biela hniloba hroznaPod názvom huba Coniothyrium diplodiella Sacc. Rastliny sú postihnuté v horúcom počasí, často na konci dozrievania bobúľ. Bobule kvitnú, vyschnú, získajú varený vzhľad, farba fialová, sústredná. Listy vyschnú, sú znečistené-zelené, nespadajú. Na výhonky šedo-biele dlhé škvrny, často zvonenie výhonky. Všade kde sú viditeľné kopce pycnidia, na konci sa farba postihnutých plodov stáva špinavou bielou. Zrající pycnidia zdvihne pokožku bobuľovitých plodov, medzi nimi a mäsom preniká vzduch. Bobule sa preto zdajú byť biele, kôra sa ľahko odstráni vreckom.
Ohnisko ochoreniaOhniská ochorenia sa pozorujú po krupobitiu, na spálených bobuľkách, so zahustenými kríkmi. Potreba liečby oddelene od bielej hniloby je zriedkavá. Je to práve po krupobitie, používanie liekov obsahujúcich meď alebo iných.

Ošetrovanie vinohradov proti plesniam alebo oidium tiež ovplyvňuje pôvodcu bieleho hnilého hrozna.

Čierna hniloba hrozna, čierna ústa

Zrazené hroznomi čiernej hniloby
Príčinná látka Guignardia bidwellii vyžaduje na infekciu navlhčenie rastlín na chvíľu, inak huba neprenikne do hostiteľských buniek. Najčastejšie postihnuté sú výsadby pri nádržiach po mechanickom poškodení, najmä vo večerných hodinách – pokles rosy v noci prispieva k infekcii.
Banda kontaminovaná čiernym hnilobouNa plodoch sa objaví hnedá škvrna s bielym bodom v strede. Rastú, chytí celé bobule. Neskôr sa ovocie stáva čiernou, vysušuje. V daždivom počasí, vývoj hnilobe, suché – závesné bobule zvraštené, mumifikované, tmavo fialovej alebo modročierny. Držia sa na zväzky na chvíľu, padajú na jeseň. Slúžia ako mŕtve listy ako zdroj infekcie v budúcnosti.
Na listoch sa choroba prejavuje vo forme krémových škvŕn s tmavozeleným okrajom. Tkanina vo vnútri škvŕn je suchá, mŕtva. Na výhonky škvrny vo forme čiernych ťahov. Neskôr sa vytvoria vredy, kôra sa rozpadne. Vyzerá to ako múčnatka, ale s príchodom čiernych pektínov je nemožné zamieňať sa.
Problém s touto chorobou, podobne ako niektorí iní, spočíva v tom, že infekcia bobuľa je už dlho nepozorovateľná. A potom sa ochorenie vyvíja veľmi rýchlo a je príliš neskoro na liečbu … Preto je prevencia dôležitá, liečba začína pred vznikom príznakov ochorenia.

Je dôležité, aby sa zabránilo chorobe, odstráňte listy a plody, výhonky, raskorchevyvanie opustených viníc.

Koreňová hniloba hrozna

Koreňová hnilobaIde o skupinu chorôb zoskupených podľa vonkajších znakov. Kauzálnymi činidlami sú huby z rozdielnych rádov: nedokonalé, basidiálne, voskovité. Toto zahŕňa porážku psatireloy, dropsy, rosaline.
Je vždy ľahšie ovplyvňuje korene poškodených poveternostnými, mechanické, škodcov – .. phylloxera, háďatká, roztoče atď Spočiatku huby rozvíjať na odumretých koreňov, ale postupne sa nakazí a zdravé.
Choroba sa vyskytuje v ťažkých, bohatých na humus, plávajúcich pôdach. Na piesočnatých hlinkách, chudobných v organických pôdach, sa choroba nevyvíja. Spočiatku, huby rozvíjať ako saprofytov na mŕtvom dreve, potom prejsť na rozvojové hrozna koreňom a správajú sa ako parazity.

Kontrolné opatrenia

Chemikálie sú neúčinné, hlavne redukované na prevenciu chorôb a odstránenie postihnutých kríkov.

  • Rodené hroznové odrody európskeho hrozna by sa nemali vysádzať v ťažkej, slabo prevzdušnenej pôde alebo infikované hubami.
  • Použitie minerálnych hnojív namiesto organických.
  • Odstráňte zvyšky zeleniny z poľa.
  • Odstrániť a odstrániť mŕtve alebo poškodené kríky.
  • Dodržujte správne poľnohospodárske techniky. Uvoľnite pôdu na plávajúcich pôdach.

Kyslá hniloba hrozna

Kyslé hnilobyNázov nie je spojený s farbou (ako v mnohých iných hnilobách), ale s vôňou: postihnuté bobule majú acetický zápach. Vôňa vzniká z dôležitej činnosti mikroorganizmov, ktoré spracúvajú cukrovinky v octe. V blízkosti Drosophila, malé ovocné muchy, ich larvy – malé biele červy – sú vo vnútri bobule. Drosophila sa reprodukuje veľmi rýchlo, čo v dobe tak potešené genetici. Bohužiaľ, prinášajú významné škody, ktoré ovplyvňujú bobuľové hrozno a spôsobujú vznik mnohých chorôb. V poškodených bobulech sa ľahšie prelínajú muchy, na druhej strane prenášajú droždie a huby z bobúľ až po bobule.
Prepravca chorobyKeď sa ochorenie vyvíja, spracujeme a zmes fungicídov a insekticídov – z múch. Ak si nie ste istí, že prípravky môžu byť zmiešané (existujú špeciálne tabuľky, ale nie sú vždy po ruke), potom roztoky pripravte samostatne, zlúčte ich pred použitím.

Striekanie hrozna – video