cherry ripensČerešne priťahujú nielen ľudí, ktorí sú ospravedlnení jediac zrelé plody, ale aj hmyz. Aké sú trosky čerešní a boj proti nim? Fotografie a popisy pomôžu lepšie študovať nepriateľov rastlín a nájsť spôsob, ako ich zničiť.

Ovocné stromy v našich záhradách sa stávajú predmetom hlbokej pozornosti hmyzu, ktorý postihuje takmer všetky časti plantáží. Od škodcov trpia listy a vaječníky, kvetnatky a už zrelé plody, malé a veľké vetvy. S masívnou infekciou vošiek, húsenice rôznych druhov, listy-kliešte môžu spôsobiť vážne škody na záhrade, oslabiť alebo dokonca zničiť.

Čo sú nepozvaní hostia najnebezpečnejší? Ako zaobchádzať s čerešňou proti škodcom a kedy je lepšie robiť takúto prácu?

Cherry weevil

cherry weevilMalé, zlato-načervenalé brouky s dĺžkou až 5 mm od ranej žily kŕmia púčikmi čerešní, mladých lístia a kvetov. Takéto poškodenie hovorí o vážnom nebezpečenstve škodcov, ale nosorožec nepozerá a vylieva ovocie, jesť otvory do samotnej kosti. Tu čerešňové škodcovia kladú vajcia a výsledné larvy naďalej spôsobujú poškodenie a ničia jadro osiva. Rozbité plody padajú a larvy sa pohybujú na zem, kde úspešne kuknú a čakajú na jar.

burinu poškodené čerešneNa začiatku jari, keď klesol sneh, ale púčiky sa ešte prebudili, čerešňové čmeláky môžu byť ručne pretrepané na materiály rozložené pod stromami, zbierané a spálené. Táto metóda je vhodná, ak rastú v peklo nízko rastúce odrody, ale je úplne nevhodné, ak hrozí veľké stromy s výškou 5-7 metrov.

Z tohto dôvodu je vhodnejšou a dlhodobejšou metódou zachytenie pásov. Zachránia výsadbu nielen žilou, ale aj počas väčšiny leta.

Pri útočení na nosorožec používajú chemickú ochranu, ako aj ľudové metódy. Ako striekať čerešne proti škodcom v tomto prípade? Od chrobákov pomáhajú moderné insekticídy, ktoré zavlažujú korunky, stonky a kmeňové kmeňové bunky. Ošetrenie sa vykonáva v rannej žilke, po kvete a na jeseň, na listovom poli.

Okrem toho môžu byť čerešne ošetrené dennou infúziou harmančeky alebo farmácie. Kbelík s horúcou vodou bude vyžadovať 100 gramov rastlinných surovín a polovice tyčinky na pranie.

Sliznice a iné druhy píl

sliznica vidliceAk sa larvy objavia na listoch a súčasne pripomínajú slimáky a húsenice, čerešňa na mieste je ohrozená sliznicou. Škůdce čerešne a boj proti nej musia byť pod zvláštnou kontrolou záhradkárky.

Hladké zelené a čierne larvy v dĺžke nepresahujú 4 – 6 mm a objavujú sa na mladých listoch. Aplikujúc na hornú stranu listu listu, píla pije svoju šťavnatú časť bez toho, aby sa dotkla žíl a spodnej časti. Výsledkom tejto expozície je, že poškodené tkanivo rýchlo vyschne a listy na stromoch sú pokryté škvrnami podobnými horľavosti. Hromadná infekcia vedie k predčasnému úbytku rastlín, oslabeniu rastlín a zlej zimovaniu. Na jeseň larvy vstupujú do pôdy a na jar letia von a stávajú sa dospelými pripravenými na pokračovanie rodu hmyzu.

Nie menej nebezpečné pre čerešne a blízkych príbuzných opísaných škodcov: žltá slivka a bledohnedá čerešňa. Tiež poškodzujú listy a vaječníky a bližšie k jesennému pohybu sa na zem a bezpečne v nízkej hĺbke v zime.

dospelý hmyzNa kontrolu piloty sa používajú insekticídy, ak to nepoškodí zrelú plodinu. Pri minimálnom zamorení sa larvy ručne odtrhli alebo sa premyli prúdom vody na fóliu alebo látku rozloženú pod stromom.

Namiesto chemických prípravkov na ošetrovanie čerešní od škodcov odporúčajú skúsení záhradníci silnú infúziu tabaku na fajčenie.

Čučoriedka

čerešňové vošky a mravceNa vrcholoch mladých pobočiek sa v prvom mesiaci v lete objavuje čerešňa alebo čierna múčka. Rýchlo chovné hmyz škodcovia čerešní v niekoľkých dňoch pokrytie hustej zamotanie šťavnaté časti výhonkov. Kŕmenie rastlinných štiav, vošiek vedie k deformácii postihnutých listov a stoniek. V dôsledku toho záhrada trpí, výnosy pokles:

 1. Rast stromov sa zastaví alebo pozastaví.
 2. Rastliny sa oslabujú a hubové infekcie sa ľahko rozvinú na poškodených oblastiach vošiek.
 3. Znížili šance na získanie plodiny v budúcom roku.

Keď sa objaví škodca višne zobrazená na fotografii, boj proti nemu musí spočívať nielen v spracovaní chemických prípravkov, ale aj pri dodržiavaní poľnohospodárskych postupov.

čierna voškaJe dôležité, aby sa:

 • znížiť populáciu záhradných mravcov, šíriť vošky na kultivovaných rastlinách;
 • vykonávať kompetentné pravidelné prerezávanie chorých a živých výhonkov;
 • Nenechajte sa uniesť pomocou nadmerného množstva dusíkatých hnojív, ktoré spôsobujú tvorbu mladých listov;
 • vyčistiť stonku zo starej kôry a vyčistiť kmene.

Okrem spracovania čerešní od škodcov s použitím insekticídov sú lovecké pásy účinné pri potláčaní vošiek, ako aj pri ošetrovaní výsadby s roztokom popola a múky a infúziou horčičného prášku.

Cherry fly

cherry flyNemenej škodu môže priniesť neškodné mušky. Napríklad čerešňová muška je nebezpečná vračka čerešňa, kvôli ktorému môžete stratiť takmer celý plod. Odložené larvy hmyzu sa kŕmia ovocím a zkazia ich. Keď čerešňa klesne na zem, rastúci hmyz na zimovanie listov v povrchovej vrstve pôdy.

larva múkyNemenej menej nebezpečné ťažká baníci. Zistite škodcov čerešní pozdĺž listov v listoch. Skrúcanie tunelov vo vnútri listových dosiek hovorí, že kladené vajcia sa zmenili na larvy, pripravené ísť von a na jar sa stali novou generáciou dospelého hmyzu. S masívnou infekciou, listy trpia toľko, že strom sa nemôže riadne pripraviť na zimu, čo vedie k zmrznutiu, chorobe a menej úrody.posunie larvy

Butterfly hawthorn, zlatoguzka a ďalších čerešňových škodcov

Od začiatku jari nielen včelí vír nad třešňovým sadom, ale aj rôzne druhy motýľov. Nie všetci hľadajú nektár. Podobne ako kapustovité motýle, zlaté nohy, čerešňové mory sú jasnými predstaviteľmi čerešňových škodcov.

húsenica čerešňaHúsenice týchto druhov aktívne konzumujú púčiky a lístie, preto je dôležité čo najskôr rozpoznať nepriateľa a začať s ním bojovať. V štádiu húseníc sa hmyz zhromažďuje ručne alebo postrieka chemikáliami. Čo spracovať čerešňu od škodcov, rozhodne sám záhradník. Ale pri výbere insekticídu je dôležité, aby chemická látka poskytovala dlhú ochranu a nepoškodila plodinu.

Vzhľadom k tomu, v sezóne mnoho motýľov má čas dať dve alebo tri generácie, ošetrenie sa vykonáva nielen na začiatku jari, ale vzhľad listov, ale aj na konci leta.

Kontrola opatrení na kontrolu a prevenciu škodcov

kontrola škodcovBez ohľadu na to, ako rýchle a účinné sú moderné prostriedky boja proti hmyzu, spracovanie čerešní od škodcov neprinesie správny výsledok, ak neexistuje kompetentná prevencia.

V priebehu sezóny sú padlé listy pravidelne vyplienené a zničené. Tak isto urobte s mumifikovanými, nezodpovedanými plodmi.

Bojové škodcovia z čerešne, ako na fotografii, by mali byť zavlažovať rastliny chemikáliami. Ale to nie je hlavná etapa. Veľké práce sa vykonávajú na jeseň a zahŕňajú:

 • prerezávanie pacientov, suché a poškodené vetvy;
 • rezy, ako aj praskliny v kôre a poškodené oblasti s gumou so záhradnou gázou;
 • padlé listy, vetvy a zvyšné plody sú starostlivo olúpané a spálené;
 • pôda pod stromami je uvoľnená a úhľadne vykopaná;
 • s nástupom prvého chladného počasia sa záhrada postrieka 5% roztokom močoviny.

Na jar sa znova kontroluje stav stromov a komplexné spracovanie sa vykonáva z hmyzu a chorôb ovocných plodín. Najčastejšie tento účel využívajú systémové nástroje účinné proti celému radu nebezpečenstiev. Zavlažovanie je dôležité nielen pre samotné stromy, ale aj pre pôdu pod nimi. Opakované postrekovanie je potrebné po kvete. Ďalšia liečba sa môže uskutočniť v lete.

Spracovanie záhrady z čerešňového muchu – video