Koriander a koriander - dva v jednomZoznámenie sa s väčšinou korenistých bylín sa uskutočnilo v najstarších časoch. Coriandrum sativum sa vzťahuje na toto číslo, ale obyvatelia modernej Európy, krajiny Ázie a Ameriky, ktoré sa zaoberajú kultiváciou koriandra, môžu znamenať rôzne rastliny. A Rusi nie vždy vedia, že koriander a koriander sú rôzne názvy súvisiace s tou istou kultúrou.

Prezentované na foto koriandra – bylina, ktorá má priamy a rozvetvený driek, a celé tri laloky listovej ružice a pinnatisected na stopke, ktorá je, koriander má dva typy listov: nižšia bazálnej s ozubením na okrajoch a v hornej časti, ktoré sú rozdelené do segmentov s rôznymi segmenty.

Názov prijatý v medzinárodnej klasifikácii sa odvoláva na grécke slovo koriannon alebo podľa iných údajov koros, čo znamená chybu, chybu.

Táto verzia má právo na existenciu, pretože tráva koriandra, na fotografii, je známa svojou jasnou vôňou, ktorá pripomína vôňu týchto voňavých hmyzu.

korianderJe zaujímavé, že dekánová a decylová kyselina, ktoré určujú špecifickú arómu, predstavujú 80% esenciálneho oleja, prakticky zmiznú, keď príde čas na zber dospelých semien. Strata týchto vôní a sušené bylinky z koriandra.

Jedna rastlina a dve mená: koriander zelené, koriandrové semená

Koriandrové a koriandrové semenáNie je prekvapujúce, že pri varení koriandrového lístia, koriandra a semien rastlín sa používajú celkom rozdielne a vykazujú odlišné vlastnosti. A v národnej kuchyni, listy a zrná nie sú rovnako populárne:

  • Zelení, ktoré majú osviežujúcu ostrou arómu a horkú pachuť, sú dobré v salatoch, mäsových jedlách av omáčkach. Čerstvým koriandrom listy, ako je na fotke rastlín, ktorý sa používa hlavne v kuchyni južných ľudí, čo je pravdepodobne spôsobené tým, schopnosť rastlín vylučovať látky, ktoré zabraňujú rozkladu a rozvoj škodlivých baktérií.
  • V koriandri nazvanom koriandrové semienko je aróma sladšia, miernejšia a mastná. Preto sa používajú na ochutenie párkov a zeleninových jedál, nápojov, polievok a pekárskych výrobkov.

Related  Čo dať vedľa mrkvy?

Používanie a pestovanie koriandra vo svete

Liečivo aj korenieV rôznych krajinách a častiach sveta rastlín, to je nielen koriander a koriander, ale kashnich, koriander a kishnishi, chátra, kushtumburu, Kolyandr a Hamom. Vonkajšie, rastliny z rodiny umbellate majú mnoho podobností. Ako vyzerá koriander, je na fotografii zreteľne viditeľný. Vzhľadom na podobnosť s listami petržlenu, zeleň koriandra sa nazýva čínska, arabská, čínska a mexická petržlenová vňať.

V indonézskej kuchyni je koriander známy ako ketumbár a korenie indiánov sa nazýva dhanie a koriander sa pestuje, aby vytvoril zmes kari a masala korenia. V Indii je koriander súčasťou tradičnej kuchyne a jeho zmienka sa nachádza v najstarších textoch v sanskrte.

História pestovania koriandra z dávnych čias

Obrázok koriandra v knihe DioscoridesZmienka o koriandroch sa nachádza v Iberskom papyre, ktorý sa venuje popisu prírodných liečivých rastlín a jedov a týka sa roku 1550 pred nl. Skamenené semená paleontánskeho koriandra sa našli v hroboch 21. dynastie egyptských faraónov. Existuje názor, že manna, opísaná vo verši 16:31 z biblickej knihy Exodus, je semená bieleho koriandra.

Počas rozkvetu gréckej a rímskej civilizácie, koriandra, nazvaný koriandrom a snáď zelené, široko používaný ako liek a korenie. O závodu v roku 400 pred naším letopočtom, Hippokrates napísal, a v ruinách Pompejí, pochovaných pod popolom v I storočí pred naším letopočtom, archeológovia tiež vykazujú kruhové koriandra. Zachovaná rastlina koriander ako na fotografii z knihy Dioscorides.

S kohortami rímskych vojakov padla rastlina do Galie a neskôr do Británie. S mletými koriandrovými zrnami a korenistými zeleňami útočníci nakrájali čerstvou kašičkou z jačmeňa a zachránili čerstvosť mäsa.

Na juhovýchode Veľkej Británie môžete stále vidieť divoký koriander, ktorý vás nenechá zabudnúť na vzdialené dejiny krajiny.

Ako bol koriander pestovaný v Rusku

Cilantro z posteleNa Kryme, v strednej Ázii a na severnom Kaukaze, divoké koriandra – je tiež spomienka na ceste cez pozemky sú vojaci a karavany Sarmatians, Gréci a Peržania Turks a iné národy, už dlhú dobu zaoberá rastúcim koriandrom. Informácie o kultúrnom výsadbu v záhradách Rusko patrí ku druhej polovici XVIII storočia, a spomínajú meno “kishnets”, blízko výslovnosť «geshnes» v perzštine a tureckej «kişniş», hovorí východnej dráhy rastlín do Ruska.

Hromadné plodiny tejto kultúry sa začali až v 19. storočí, keď bol hrabě PI. Aprakšin priniesol osivo pikantných rastlín vrátane koriandra zo Španielska.

Kinze, ktorý sa potom nazýval calyanderom, bol tak populárny na černozemoch v provincii Voronež, že rastlina začala premiestňovať populárnejší aníz.

Ako pestovať koriander pre zeleninu a semená?

Kvitnúce korianderVskutku, koriander v ruskom kontexte sa ukázala byť predčasná, nenáročný kultúru, ľahko prepravu mrazené. Na pestovanie lístky koriandra na greeny a závažných semien potrebných celkom úrodnú pôdu a dostatok svetla, inak sa stonky sú podlhovasté, s vzácnou slabé listy a kvetenstvo-koša, ktorý sa skladá z neúrodných kvetín. Mimochodom, tvorba semien je nepriaznivo ovplyvnená vysokými teplotami. Ak je vzduch ohriaty nad 35 ° C, nedochádza opelenie, a počet kvetov holých výrazne zvyšuje.

Related  Savojská kapusta – pestovanie a úprava

Zasieňajte koriandrové semená, nazývané koriander, lepšie na jar, od marca do začiatku mája, keď pôda nestráca vlhkosť z roztaveného snehu. Aby sa zabezpečilo, že rastlina nie je nedostatočná vlhkosť, výsadba sa napája najmenej raz za 8-10 dní, kedy sa bez prírodných zrážok pôda pod rastlinami stáva suchou. Koriander prežíva najväčšiu potrebu vody, keď stonky začínajú stúpať nad rozetami listov a stonky kvetov sa vytvárajú. V tejto dobe, tráva z koriandra, napojená na fotografii, a pôda je mulched, aby sa zachovala vlhkosť.

Kedy zbierať koriandrové a koriandrové semená?

Cilantro na záhradeAk je zámerom záhradníka dosiahnuť voňavé greeny, potom odrezajte lístie vo fáze rozety pred vznikom kvetenstva. Najcennejšie sú korene rastúce na dlhých odštekoch. Keď sa zhromaždí koriandro, výška žrebcov nepresahuje 15-20 cm.

Kapsle z koriandra so semenamiLístie, ktoré stúpa vyššie v stonke, postupne stráca svoj tvar s tromi lalokmi, stáva sa zvislé, predĺžené a plytké. Po rezaní zelenej je koriander napájaný. A potom, od júla do septembra, je čas zberu koriandra už vo forme semien.

Opätovný výsev koriandra sa vykonáva len s poklesom letného tepla, od augusta do októbra.

V mnohých oblastiach sveta, napríklad na Strednom východe av severnej Afrike, Ázii a krajinami Stredomoria, vo východnej Európe, Indii a Rusku koriandrom je Očkovacie kultúra, koriander pestované v priemyselnom meradle, pričom leví podiel z úrody nie je zelená, ale pikantné semená.

Koriander a jeho konkurenti v Ázii a Amerike

V XV-XVI. Storočí na lodiach portugalských a španielskych conquistadorov bol koriander prenesený do krajín amerického kontinentu.

Dnes v USA a najmä v Latinskej Amerike je zeleň koriandra a semená tejto rastliny veľmi populárna ako korenie pre jedlá národnej kuchyne.

Rastlina Scraggly OdysseousJe zaujímavé, že v koriandra Americas alebo Culantro môžu volať rastlín Eryngium foetidum, majúci podobné cilantro chuti a pôvodne rastie v strednej Amerike. Zvážiť súpera koriandra je možné na fotografii rastliny. Mladé listy zápachu alebo Eryngium foetidum sa používajú ako korenie v novom svete av mnohých ázijských krajinách. Dlhý alebo mexický koriander, ktorý pestujú kostarickí poľnohospodári, má liečivé vlastnosti a môže byť použitý na neutralizáciu zápalu a úľavu od bolesti.

Related  Pestovanie zemiakov

Highlander pachovýMedzi zaujímavé fakty o koriandri patrí existencia rastliny vo Vietname a Malajzii, nazývanej aj koriander. Miestne korenie patrí do rodiny pohánky. To je Polygonum odoratum alebo horolezec pachový. Vietnamský koriander sa pestuje spolu s ryžou a inými tradičnými plodinami. Highlander je neustály záujem turistov, ktorí sa predtým nestretli s neznámym kořenom. Rastlina sa používa na prípravu národných severných vietnamských polievok a nudlíkových jedál.

Užitočné vlastnosti koriandra, koriandra – video