Tekvica rôznych druhov a odrôdTekvica je uznávaná na celom svete ako cenná rastlinná rastlina. Tekvicové jedlá sa ľahko strávia, obsahujú veľa užitočných látok pre telo a sú veľmi dostupné. Ale ani väčšina gazdiniek, pridanie tekvica kaše, takže v zime svoju lahodnú šťavu alebo pamlsok džem alebo záhradkári si nie sú vedomí, že pod jedným názvom v kombinácii veľmi odlišný zaujímavou kultúrou.

Okrem toho tieto rastliny patria nielen do rôznych druhov, ale majú úplne odlišné účely.

Klasifikácia odrôd tekvice

Rast rodu CucurbitaRod Cucurbita, ktorý spája množstvo odrôd tekvice, zahŕňa 18 druhov, z ktorých väčšina nemá kulinársku hodnotu, a niektoré sa používajú ako krmivo, okrasné a technické plodiny.

Hlavným centrom pôvodu a distribúcie druhov tekvicových rastlín je stredná a južná Amerika, kde tieto rastliny boli známe a používané v dávnych dobách. Časť poddruhu však pochádza z ázijského regiónu a Afriky. V súčasnej dobe, vďaka rozvoju vzťahov medzi krajinami a kontinentmi, truckers sú k dispozícii všetky druhy rozmanitosti, a na jeho mieste môžete vyskúšať pestovať tie najneobvyklejší rastliny.

A najznámejšie vo svete kultúrne druhy potravín sú:

  • veľká squashová tekvica alebo Cucurbita maxima;
  • maslo-squash alebo Cucurbita pepo;
  • Muscat tekvica alebo Cucurbita moschata.

V tomto prípade sa dva druhy, menovite ovocné a pekné tekvica, pestujú a kŕmia dobytkom.

Veľký squash dýňový poddruh - dekoratívne tekvicaJedným z veľkoplodých poddruhov je pôsobivá tekvica na snímke, pripomínajúca turecké klobúky a pestované ako dekoratívna kultúra. Ale miloval veľa squash a squash, hoci používané ako jedlo vo forme zelených, tiež patrí do tekvíc a patrí k druhu Cucurbita pepo.

Pestoval v Rusku odrody veľkoplodé tekviceS množstvom spoločných vlastností a vlastností pestované druhy a odrody tekvice, ako na fotografii, majú veľa rozdielov vo vzhľade zelených častí rastlín a plodov a tiež v ich kvalite.

Ak vezmeme do úvahy stonky, potom vo veľkoplodé dýni budú mať takmer okrúhly priečny rez a na tvrdých tvárich s dobre definovanými fazetami.

Ak chcete nájsť rastlinu, ktorá patrí k druhu Cucurbita maxima, je možné použiť prakticky ploché platne, zatiaľ čo v dýňovej mušle na listoch je v strede jasne vidieť zárez. A listy plnokrvného tekvica sú pokryté hrubou hromadou podobnou trnu.

  • Plody tvrdých koreňov a veľkých ovocných tekvíc majú často kruhový alebo predĺžený tvar a semená sa nachádzajú uprostred plodu v objemných dutinách.
  • V muškátovej forme plesňovitého tvaru hrušky obsadzuje takmer celý objem ovocia a semená sú veľmi malé a sú bližšie k rozširujúcemu sa koncu.

Bush tvar tekvicaPestované v Rusku a na celom svete, tekvica môže mať lalokovitý alebo hustý tvar. A v podskupine bush tekvica, ako na fotografii, a zahŕňajú cukety, cukety a squash, rezané z rastliny vo veku 6-14 dní.

Takže, čo je dobré pre tento alebo ten druh tekvice? Aké sú jeho vlastnosti a vlastnosti? Ak chcete pochopiť všetku rôznorodosť, pomôžte fotografie druhov a odrôd tekvice.

Veľká ovocná tekvica (Cucurbita maxima)

Veľká ovocná tekvica (Cucurbita maxima)Názov tohto druhu tekvica hovorí sám za seba.

Odrody veľkých ovocných tekvíc sú obľúbené u záhradníkov po celom svete, ale najdôležitejšie exempláre môžete získať iba v podmienkach dlhého teplého leta. Za výhodných podmienok hmotnosť tekvíc dosahuje niekoľko stoviek kilogramov a jemné odrody sa hromadia až do 15% cukru.

Chalmoid TekvicaNiet divu, že najrozšírenejší druh tekvice Cucurbita maxima získané vo svojej vlasti, Peru, rovnako ako na juhu Spojených štátov, Bolívii a Indii, kde získal mnoho zaujímavých miestnych odrôd. Je zaujímavé, že veľké ovocné tekvica, dokonca aj patriace k tomu istému druhu, ohromujú svojimi tvarmi, farbami a rovnomernými rozmermi. Spolu s rastlinami-obri a trpaslíci tam dávať skromné ​​výsledky, ako už bolo spomenuté Chalmovidnaya tekvicu, na snímke.

Dýňová odrodaVýznamný predstaviteľ veľkoplodých druhov v ruských lôžkami možno považovať taký známa odroda ako “Stofuntovaya” tekvica na fotografiu, a to aj v strednom jazdnom pruhu, ktorý dorastá až do 10-15 kg, zatiaľ čo v teplejších oblastiach truckerov príjemné plody 35-50 kg. Dychová odroda sa vyznačuje tenkou oranžovou kôrou, uvoľnenou žltooranžovou dužinou a odolnosťou voči rozšíreným chorobám kultúry.

Veľkoobjemová odroda obchodníkaMedzi veľkoplošnými držiteľmi rekordov dýňových odrôd “Titan” a “Kupchikha”, ktoré prinášajú záhradníctvo už mnoho rokov.

Ale hybrid “Teschenka” sa len nedávno objavil v záhrade, ale už sa etabloval ako vysokokvalitná plodina a priniesla ovocie s hmotnosťou do 20 kg. Maso takýchto tekvíc je bohaté na karotén, má slušnú chuť a dlhodobé skladovanie nestrati kvalitu.

Dýňová kukurica (Cucurbita rero)

Odrody dúhovky so zrnitosťou (Cucurbita rero)Tento druh tekvica vo voľnej prírode bol raz objavený indickými kmeňmi Strednej Ameriky a stal sa jednou z najpopulárnejších, ak nie kultových, rastlín v regióne.

Ročná zeleninová rastlina, v súčasnosti reprezentovaná mnohými desiatkami odrôd a odrôd, sa pestuje všade od juhu Mexika až po centrálne štáty Spojených štátov. V kultúre sú zhluky a kríky a niektoré poddruhy sú dekoratívne tekvica, ako na fotografii, ktoré sa používajú na ozdobenie záhrady a interiéru.

Dekoratívne krusté tekvicaCucurbita pepo, ako druh, je rozdelená na niekoľko nezávislých odrôd, medzi ktorými sú: tekvicovitá tekvica, cuketa a patisson.

Pevne tvrdená tekvica získala svoj názov vďaka hrubým, veľmi hustým vrstvám kôry a získala silu, keď ovoce dozrieva. Toto je najčastejšie sa objavujúce v ruských záhradách, ale milovníci tekvice by mali brať do úvahy, že mäso z plodov tohto druhu môže byť celkom drsné, preto si vyberajte kultivary, aby boli obzvlášť opatrní. V súčasnej dobe sú chalupári ponúkané veľa zaujímavých hybridov a odrôd tekvice, medzi ktorými sú rastliny veľmi neobvyklého druhu a vlastností.

Skorý zrelý tvrdohlavá tekvica Tverdokorymi dozrievanie tekvica odrody “Špagety” zrenia za 65-80 dní v priebehu vegetačného obdobia predstavuje dlinnopletistoe rastliny s oválnymi ovocia žltkastej alebo krémovej farby. Hmotnosť squashu je medzi 800 a 1,5 kg, ale hlavný rys odrody je skrytý pod tvrdou kôrou. Jedná sa o malé, rozdrvené, mäso-štiepiaci, druh, ktorý dal názov odrody. Sladkosť tekvica na fotografiu, nie je veľké, ale niečo ako vegetariánov a stúpenci správnej výživy pre možnosť hodovať na nezvyčajné zeleninové “cestoviny”.

Skoré dozrievanie odrody dymu AmazonAmazon je ranná zrelá odroda tekvice, ktorej hlavnou hodnotou sú malé časti malých plodov s hmotnosťou približne jeden kilogram. Šťavnaté oranžové tekvové mäso je bohaté na cukor a karotén, ktoré sú cenné pre detskú a diétnu výživu. V tomto prípade môže byť výnosová trieda priradená tekvici bush s krátkymi, sotva vyvinutými bičemi.

Tekvica Gymnosperm si zaslúži pozornosť záhradkárom. Jedná sa o stredne zrelú odrodu, ktorá vytvára rastliny s dlhými, silnými riasami až do 5 metrov. Hmotnosť jednej tekvice je 3-5 kg, dužina je oranžová, voľná.

Gymnosperm tekvicaCharakteristickou črtou kultúry sú chutné semená bohaté na olej bez pevnej povrchovej vrstvy. Tekvica, na fotografii, je nenáročná, ale nemôže byť dlho uložená kvôli nebezpečenstvu klíčenia semien vo vnútri plodu.

Ultrarýchle paleta Bush tekvica “Smile” je ľahké tolerovať mrazy a zber je cenený ako zdroj sladké dávkové ovocia s vlákniny, voňajúce tento melón.

Ultra-zrelý druh bush tekvica Typický príklad odrôd bush tekvica sa pestuje na každej záhrade patissons a cukety, rovnako ako populárne dnešné cukety s ovocím všetkých odtieňov žltej a zelenej.

Tekvica tekvica (Cucurbita moschata)

Tekvica tekvica (Cucurbita moschata)Muskatská tekvica sa môže bezpečne nazvať najchutnejším zo všetkých kultivovaných druhov. Nie je prekvapujúce, že semená tejto kultúry našli archeológovia v štúdiu najstarších osídlení v Južnej Amerike.

Podľa morfologických znakov, a to vzhľadu stoniek, listov a kvetov, tento druh tekvice zaujíma strednú polohu medzi Cucurbita maxima a Cucurbita pepo. Avšak ovocná buničina vo vzhľade a chuti sa výrazne líši, pretože v priemere obsahuje až 11,5% cukru, je hustá, máslová a má jemnú príjemnú vôňu.

Avšak je ťažšie pestovať plody muškátového tekvica než veľkoplodé alebo pevné korene. Rastliny vyžadujú teplo a vlhkosť a tekvica je stredná alebo oneskorená. Vo svete existuje šesť poddruhov maškarnej tykve. Najobľúbenejšie sú však tekvica hruškovitej, vďaka chuti a konzistencii buničiny nazývanej “batternat” – orechový olej.

Pre ruských letných obyvateľov ponúkajú chovatelia pomerne studené odrody tekvice tohto druhu, ktoré prinášajú sladké delikátne ovocie po dobu 90-120 dní.

Rastúca rozmanitosť muškátovej tekvice “Cukrová kocka” vytvára rastliny na pahorky, na ktorých môže súčasne dozrieť až 8 druhov ovocia s hmotnosťou od jedného a pol do dvoch kilogramov.

Skoré dozrievanie odrody muškátovej tekvice Zvláštnosť odrody tekvica, tak ako na fotografii, je nezvyčajnou formou ovocia a skôr skorým dozrievaním. Sladká a šťavnatá buničina, bohatá na karotén, vitamíny a môže byť použitá na výrobu šťavy, detskej výživy a iných typov kulinárskeho spracovania

Teľacia odroda “Pearl” dozrieva o tri týždne neskôr. Plody v tomto prípade majú klasickú formu hruškovitého tekvica a hmotnosť dosahujú 3-6 kg. Nasýtená oranžová buničina obsahuje veľa cukru a karoténu, čo ju robí vhodným pre deti a zdravé jedlo. Rastliny dobre znášajú suché obdobia a plody môžu dozrieť v miestnosti.

“Ananás” Muscat tekvica je stredne veľký hybrid s dlhými bičeky a hruškovitým delikátnym ovocím s hmotnosťou do 2,5 kg. Kôra z tejto tekvice, ako na fotografii, má krém alebo žltkastý odtieň a mäso sa môže hromadiť až do 10% cukru. Typ tekvicového mušle je univerzálny a odolný voči chorobám.

Figolistaya tekvica (Cucurbita ficifolia)

Figolistaya tekvica (Cucurbita ficifolia)V peruánskej džungli je rodina a iný druh tekvica, ktorá je na rozdiel od už opísaných rastlín dlhodobou kultúrou.

Zelená tekvica, na povrchu ktorej je zreteľne viditeľná belavá farebná vzorka, sa na rezu podobá nezrelému vodnému melónu. V oválnom alebo predĺženom ovocí figúrky tekvica, hrubé biele alebo žltkasté mäso so sladkou vôňou a chuťou. Semená tiež pripomínajú melón v tvare aj v tvrdej čiernej škrupine. Rastliny silné, stonky, jednotlivé výhonky v dĺžke dosahujú 10 metrov.

Zelená squash tohto druhu sa používa v zeleninových obloženiach, ktoré sú vystavené tepelnému spracovaniu a zrelé sú suroviny na výrobu cukroviniek a alkoholických nápojov. Napriek tropickému pôvodu, tento druh tekvica, ako na fotografii, sa ľahko pestuje aj na severozápade krajiny.

Vosková tekvica (Benincasa hispida)

Tekvicové odrody Rozšírené predĺžené zelené veverky tohto druhu boli pôvodne známe iba na juhovýchode. Ale dnes sa v Rusku objavili prvé odrody tekvice rodu Benincasa hispida. Plody tmavozeleného odtieňa majú nezvyčajnú hustú kôru, na dotyk pripomínajúci vosk.

Vínna odroda džúsu Chengju generuje plody pripravené na zber 125 až 130 dní po zasiatí. Tekvice dozrievajú na dlhých, silných riasach. Hmotnosť každého plodu dosahuje 6 až 15 kg a jeho dĺžka je od 25 do 50 cm.

Mlieko z tukového mlieka tohto druhu tekvice môže byť použité vo varenej, dusenej alebo vyprážanej forme. Kulinárske využitie je tiež vyrobené zo zelených tekvíc, ktoré nedosiahli zrelosť a zrelého ovocia. Ako ste dospeli, tekvica nahromadí určité množstvo cukru, ale nedá sa porovnať s muškátovou dýňou. Ale vosk tekvica – to je držiteľ záznamu na obdobie skladovania. Bez straty kvality môžu ovocie ležať až 2-3 roky.

Užitočné tipy pre výber tekvica – video