melón strom papayaStrom melónu alebo papája, ako sa tiež nazýva, patrí do rodiny karikatúr. Jeho rodná krajina je krajinou tropických krajín. Papája je známa po celom svete za svoje voňavé a užitočné ovocie. Často sa používajú na výrobu ovocných šalátov, dezertov. Zelené bobule sa používajú ako zelenina. Zrelé plody s ich vzhľadom vyzerajú veľmi podobne ako melón a z mliečnej šťavy ovocia extrahujú enzým nazývaný papain. Fotografie melónového stromu a popis jeho starostlivosti sú uvedené nižšie.

Ako pestovať strom zo semena

melónový strom zo semienTáto metóda je najúčinnejšia pre neprofesionálne floristov. Ak chcete pestovať papája doma, stačí si kúpiť zrelé ovocie a vyberať z neho semená.nakrájajte zrelé ovocie

Opláchnite obilia pod tečúcou vodou, aby ste odstránili zostávajúce mäso. vybrať semená papájaPotom nechajte 24 hodín pri izbovej teplote. Tentokrát bude stačiť, aby vyschli.

Papája nemá rád transplantácie. Zanedbateľná, na prvý pohľad poškodenie koreňového systému môže nepriaznivo ovplyvniť stromček.

Metódy prípravy semien na pestovanie:

  • “Kryjte semená na 12 hodín vlhkým pieskom alebo machom;
  • Namočte zrno do stimulátora rastu.

klíčenia semienZariadenie ihneď umiestnite do veľkého hrnca alebo do nádoby, ktorá sa ľahko odreže, aby sa dostala hlinená hrudka. Odporúča sa zasiať niekoľko semien súčasne. Umiestnite ich do hĺbky asi 2 centimetre. Z klíčky vyberte najsilnejšiu rastlinu, zatiaľ čo iné vyberú alebo sa pokúšajú transplantovať.

Tento postup sa odporúča v marci. Od tohto obdobia sa zvyšuje svetlý deň, čím sa rastlina dodáva potrebnému množstvu svetla. Ak budete zasievať zrná v ďalšom období roka, v blízkosti hrnca bude potrebné ďalšie osvetlenie.

Aby sa zrýchlil klíčenie semien, nádoba by mala byť pokrytá zhora polyetylénom.

Pred zasiatím semien by mala byť budúca rastlina dobre vysušená. Za týmto účelom môžete použiť oblázky, rozdrvené červené tehly, expandované hliny.kanalizácia

Related  Prečo zemiaky?

Je to nevyhnutné, aby vlhkosť neprestala v pôde a mohla voľne prúdiť do palety. Všetka zhromaždená kvapalina musí byť vypúšťaná.

Pôda pre strom by mala byť iba výživná. Ak chcete variť sami, musíte v rovnakých častiach miešať piesok, rašelinu, opadavú a hustú pôdu. dokončenej pôdy

Tiež pozemky môžu byť kúpené v kvetinárstve. Podklad, ktorý je určený pre fikusy, by mal byť zakúpený.

Reprodukcia papája pomocou odrezkov

plodí papája domaK tomuto účelu je nutné použiť ročná alebo raz za dva roky kmene stromov, ktorých hrúbka je v rozmedzí od 1,5 cm. Dĺžka rezania je 10 cm. Po vybratí konáre a listy všetky odstránené nechať po dobu troch dní pri teplote miestnosti. To je nevyhnutné na odparovanie veľkého množstva šťavy a rez sa “vyliečil”. Týmto spôsobom ho môžete chrániť pred hnilobou a chorobami.

koreň papájaPo uplynutí tohto času by malo byť rezanie umiestnené v nádobe s mokrým pieskom alebo rašelinou. Prehĺbte ho do hĺbky asi 3 cm, vrchnák zakryte plastovou fľašou.

Bez vytvorenia mini-skleníkových odrezkov sú zriedkavo zakorenené.

Zariadenie zariaďte v trvalom plavidle len vtedy, ak existujú jasné príznaky, že sa zakorenil.

Správna starostlivosť o melón strom

mladé stromyAk sa klíčky objavia, trvá to 14 dní. Prvé ovocie možno pozorovať desať mesiacov po výsadbe za predpokladu, že boli splnené všetky požiadavky na starostlivosť.

Aby sa strom dobre rozvíjal, mali by ste dodržiavať:

  • zavlažovania;
  • osvetlenie;
  • teplota v miestnosti;
  • vlhkosť vzduchu;
  • dodatočné kŕmenie.

Zalievanie. Mladé výhonky je potrebné zavlažovať v malých dávkach, ale pravidelne. Je to nevyhnutné, aby koreňový systém nezačal hniť. Suchá pôda negatívne ovplyvňuje vývoj stromu.

osvetlenie. Papája potrebuje veľa svetla. V zime sa odporúča položiť hrniec v blízkosti južných okien. V lete by mala byť rastlina odobratá na balkóne alebo na záhrade. dobré osvetlenieAk sa použije pomocné osvetlenie žiarivka, interval medzi spotrebičom a listy by mala byť aspoň 30 cm. Ignorovanie tohto indikátora melón stromček môže dôjsť k popáleniu.

S nedostatkom svetla sa strom roztiahne a prestane sa správne rozvíjať.

teplota. Aby sa zabezpečilo, že papája sa vyvinula dobre doma, mala by byť vybavená teplotným režimom, ktorý bude čo najviac prirodzený. teplotný režimOptimálny indikátor teplomeru je +18С – +24C. Treba mať na pamäti, že strom sa obáva teploty blízkej nuly.

Related  Naučiť sa zaočkovať jabloň v lete

Ďalšie hnojenie. K tomuto dobre vyvinutému stromu je potrebné ho oplodniť každé tri týždne. Môžete použiť organické látky a dusík. Počas obdobia kvitnutia sa odporúča pripraviť prípravky obsahujúce fosfor a draslík. Pozitívny vplyv na mulčovanie papája. Brúsená tráva je vynikajúca možnosť napodobňovania podlahy, podobne ako v dažďovom pralese, čo je prirodzené miesto rastu papája.

Škodcami. Pri správnej starostlivosti je strom melónu zriedka vystavený ochoreniu. Najčastejšie je rastlina ovplyvnená voškami a roztočmi. Ak sa neodstránia v čase, potom môžu poškodiť nielen listy, ale aj stonku, ktoré z nich vysušia šťavu.roztoče roztočov

Aby sa odstránil dospelý hmyz a jeho potomstvo, mali by sa použiť insekticídy. Účinným ľudovým prostriedkom proti takýmto škodcom je mydlové riešenie alebo odvar z hrozna. Niekedy na papáji môžete pozorovať takú chorobu ako múčnatka. Dôvodom je nadmerne navlhčený vzduch, pôda alebo príliš nízke teploty v miestnosti, v ktorej je závod umiestnený. Prekonanie práškovej rosy je najľahšie pri použití síranu medi alebo koloidnej síry. Keď nie je rešpektovaný zavlažovací režim, strom často má koreňovú hnilobu.

Správnou výsadbou melónového stromu a jeho starostlivosťou si môžete v krátkom čase vychutnať svoje voňavé ovocie. Dodržiavaním pravidiel bude zber vždy bohatý a vysokokvalitný.

Odporúčanie videa na pestovanie melónového stromu doma