Sadenie zemiakov v jamkáchZemiaky sú najbežnejšou plodinou pestovanou na domácnostiach a predmestských oblastiach. Navyše napriek podobnosti jej poľnohospodárskej technológie v rôznych regiónoch našej krajiny existuje určitý rozdiel v spôsobe vysádzania hľúz. To je dôvod, prečo je otázka hĺbky na pestovanie zemiakov veľmi vzrušujúc, vrátane začiatočníkov.

Čo určuje hĺbku výsadby hľúz

Kvalitatívne hľuzy na výsadbuExistujú rôzne spôsoby pestovania tejto kultúry: v dierach, v hrebeňoch, pod lopatou alebo v brázdách. Hĺbka zapustenia hľúz sa môže pohybovať od 5 cm do 30 cm alebo viac. Čo určuje hĺbku výsadby zemiakov?

Je určená niekoľkými rôznymi faktormi. Patria medzi ne:

 • Typ a zloženie pôdy. Na svetle a voľnou hĺbkou pôdy vkladanie hľúz môže byť väčšia, ako je pôda, je celkom dobre priedušná, čo je rastlina rýchlo rásť a dávajú veľa podzemných stolons, ktoré sú upevnené na veľké množstvo hľúz. Na hustých pôdach môže byť hĺbka výsadby zemiakov 5-8 cm.
 • Veľkosť hľúz. Zvyčajne väčšie hľuzy sú pochované hlboko ako malé, pretože obsahujú väčší prísun živín, čo umožňuje rýchlejšie a aktívnejšie rozširovanie stoniek.
 • Druh sadivového materiálu. Veľmi často na záchranu materiálu na sadenie, farmári nákladných vozidiel praktizujú rezanie hľúz na časti. Na každom z nich by malo byť niekoľko očí alebo klíčky. Rez musí byť dobre vysušený a ošetrený dreveným popolom. Takýto výsadbový materiál je zvyčajne uzavretý do hĺbky najviac 5 až 8 cm.

Spôsoby výsadby zemiakov

Odpoveďou na otázku, ako správne sadiť zemiaky, je ťažké povedať, ktorý z spôsobov vysádzania hľúz je najefektívnejší. V rôznych podmienkach všetky ukazujú iný výsledok. Existuje niekoľko populárnych spôsobov pestovania tejto kultúry.

Voľba metódy výsadby zemiakov je podmienená zvláštnosťou reliéfu lokality, pestovateľského regiónu, úrovne podzemných vôd a osobných preferencií záhradníka.

Najbežnejšie spôsoby vysádzania hľúz:

 • Sadenie zemiakov pod lopatouPod lopatou. V malých záhradách s veľkosťou až teraz, veľa hľuzy sú zasadené “na lopate.” To znamená, že sú pochovaní takmer do hĺbky bajonetu rýľ. Tento spôsob stávkovanie zemiakov je úplne oprávnené u ľahkých a voľných pôdach, kde hladina podzemnej vody je dosť hlboko. Pri sadení zemiakov “rýľ” v budúcnosti, mnohí sú obmedzené na vytváranie malých valy zeminy okolo stoniek rastliny, pretože prevažná časť výrobných stolons sa nachádza hlboko v krajine, a nie je nutné, aby lopata zasadiť veľa terénu.
 • V hrebeňoch. Táto možnosť je ideálna pre mokré pôdy. Hľuzy zasadené v hrebeňoch, ktorých výška je 15-20 cm pre ich tvorbu, sú najčastejšie používané záhradné stroje alebo mini traktory.
 • Sadenie zemiakov so záhradným náradímV zákopu. Na túto metódu sa používajú korytnačky, hlboké 10-20 cm, ich dno je naplnené hustým humusom. Na oboch stranách sa vyskytuje výsadbový materiál, ktorý tvorí hrebeň nad ním, 10 cm vysoký a 20 cm široký.
 • Pod Straw. Táto možnosť sa používa na neorúvaných pozemkoch. Grunt nevykopáva vôbec. Hľuzy sú pokryté silnou vrstvou slamy. Ako stonky rastú, počet postupne rastie.
 • Vráťte sa do otvorov, hĺbka 10 cm Táto metóda sa najčastejšie používa na pestovanie skorých odrôd zemiakov na ľahkých a voľných pôdach.
 • Pod zimou v jamkách. Niektorí výrobcovia nákladných vozidiel v miernych zemepisných šírkach, kde zimy nie sú príliš vážne, rastlinné zemiaky koncom leta. Tento spôsob výsadby vám umožní získať mimoriadne skorú úrodu na jar. Dobre chránené oblasti sú vhodné na pestovanie. V lete je v pripravených studniach vysadená jedna hľuzovka. Keď sa stonky objavia, sú vyčerpané. Pred nástupom mrazu sú vrchnáky odrezané. Výhonky so zemiakmi sú pokryté slamou, lapnikmi alebo padlými listami.

Related  Výber chemických látok, ktoré ničia zemiakový chrobák v Colorade, ale sú pre ľudí bezpečné

Vysádzanie zemiakov v brázdáchMnoho ľudí sa pýta: na akej vzdialenosti by mali pestovať zemiaky? Závisí od veľkosti hľúz, odrody zemiakov, spôsobu výsadby. Existujú rôzne pristávacie schémy, z ktorých najpopulárnejšie sú:

 • vzdialenosť medzi hľuzami – 40-50 cm, medzi riadkami – 50-70 cm;
 • skoré odrody sa pestujú s intervalom 30-35 cm, medzi radami – 50 cm.

Príprava sadivového materiálu

Označenie hrebeneHľuzy určené na pestovanie musia byť neporušené, bez príznakov choroby alebo mechanického poškodenia. 2-3 týždne pred zasadením hľúz do pôdy sa vyklíčia pri teplote približne 15-18 ° C. Po dosiahnutí výhonkov 0,5 až 1 cm sa rastlinný materiál na svetlo odoberá 1-2 dni. Takéto predzosadzovacie prípravky hľúz umožňujú získať zemiakové puzdrá s veľkým počtom stoniek a stolónov.

Výsadba hľúz najčastejšie vyrábaných ručne. Menej bežne používané rôzne záhradné zariadenia. Veľmi užitočným zariadením je sadenica zemiakov. Môžete ho zakúpiť v špecializovanom obchode alebo si ho vyrobiť sami. To nielen uľahčuje fyzickú prácu človeka, ale umožňuje aj prijímať viac rovnomerné a krásne rady zemiakov.

Spracovanie pôdy po výsadbe

Pestovanie zemiakov na hrebeňochVzhľadom k tomu, že hľuzy sú vytvorené na bočných výhonkov rastliny po výsadbe potrebuje nutne zemiaková stonky niekoľkokrát za sezónu v intervale 2 týždne pred až bylín medzi riadkami nie je somknetsya. V tomto prípade okolo rastliny tvoria hromady zeme. Nielenže podporujú tvorbu viac hľúz, ale chránia aj mladé rastliny pred neskorými mrazmi.

 Hĺbka výsadby zemiakov – video