cherry cherry škvrnitosťCockcomykóza čerešní je jednou z najnovších a najnebezpečnejších chorôb plodín z kôstkového ovocia. Prvé prípady nákazy záhrad v ZSSR boli identifikované v Lotyšsku. To sa stalo v roku 1956. Potom sa v rokoch 1960 až 1962 objavili príznaky choroby v susedných republikách: na Ukrajine, v Bielorusku a Estónsku. O pár rokov neskôr bola neznáma choroba popísaná záhradkármi v regióne centrálneho černozemu. Tu výsadba v regiónoch Tambov a Lipetsk trpí cherry coccomycosis.

Cucimycosis of the cherry: čo to je?

coccomycosis na záhradeOdvtedy uplynulo viac ako pol storočia. Infekcia, ktorá prišla do našej krajiny zo Škandinávie, sa rozšírila po mnohých regiónoch Ruska. Dnes je dobre známe, že čerešňová kokomikóza je choroba kultúr kôstkového plodu hubového pôvodu.

Choroba postihuje lístie stromov, vedie k predčasnému vyprázdňovaniu a vážne oslabuje pestovanie plodov.

Záhradkári sú oboznámení s príznakmi a dôsledky cherry škvrnitosť infekciu, ale vedci ešte stále rozhodnúť, aký druh húb rozrušiť vážne ochorenie ovocných stromov. Dnes dva škodlivé mikroorganizmy tvrdia, že sú pôvodcom kokomikózy čerešne:

 • Blumeriella jaapii, opísaná a uvedená do medzinárodnej klasifikácie v roku 1961;
 • Coccomyces hiemalis, známy už od roku 1847.

Bez ohľadu na to, či je huba vinná chorobou, pôsobí masívne a šikovne. V priaznivých podmienkach, napríklad v teplom mokrom leto, môže kokompikóza ovplyvniť obrovské oblasti. Ale v prvom roku zahradník nezaznamená stratu plodiny, ale iba prekvapí, že lístie zo stromov začnú klesať už uprostred leta.

spadajúce listyNakazené škodlivými hubami v auguste stojí s holými konármi. Je to tento obraz, ktorý väčšina záhradníkov pozoruje dnes v centrálnej časti Ruska. Kvôli porušovaniu biologického cyklu nemá kherkomykóza čerešní čas na prípravu zimy. Mrazy spôsobujú:

 • smrť mladých sadeníc;
 • praskanie kôry;
 • poškodenie kvetov a rastových pukov.

Niekoľko rokov záhrady postihnuté kokomikózou sú značne zúžené a strácajú svoj predchádzajúci výnos. K tomu sa pridáva zníženie kvality ovocia, ktoré je oveľa horšie a pomalšie sa naleje a akumuluje cukor.

V čase zberu sú ovocie na vetvách skôr ako kožné kosti, ako na každých čerešňach.

K pôsobeniu pôvodcu kokomikózy čerešní neboli staré, najobľúbenejšie odrody v Rusku pripravené. Napríklad Cherry Lubskaya a Vladimirskaya prirodzene zmizli z priemyselných a amatérskych pristátí. A táto okolnosť nútila chovateľov začať chov nových odrôd cherry rezistentnej kokomikózy. Takáto práca pokračuje, ale vedci nemôžu dosiahnuť úplnú imunitu. Lepšie ako ostatné, stromy odrôd Shokoladnitsa, Turgenevka, Rovesnitsa, Kharitonovskaya, Studencheskaya niektorí z ostatných odolávajú hubám.

Bohužiaľ, neskoršie odhalenie infekcie, jej akumulácia a rýchle rozšírenie sa stali dôvodom, že fungicídy sa stali nepostrádateľným nástrojom záhradníka.

Najaktívnejšie rozšírenie hubových spór je:

 • pri teplote vzduchu rádovo 19 až 23 ° C;
 • v mokrom počasí sprevádzané nielen dažďom, ale aj hmlou alebo rosou;
 • počas silného vetra, ktoré pomáhajú šíriť infekciu.

Related  Odrody rajčiaka na otvorenom teréne

strom potrebuje pomocČerešňové plantáže severozápadného regiónu, nečiernej zemskej oblasti, severné oblasti Čiernej zeme a jej susedných regiónov sú najviac ohrozené. Liečba záhrad s fungicídmi a prípravkami obsahujúcimi meď sa stala rutinnou každoročnou záležitosťou.

Čím ďalej na juh, kde roky sú teplejšie a suchšie, tým menej príznaky ochorenia, takže rozprašovanie chemikálií a ďalších opatrení pre liečenie čerešne škvrnitosť listov vykonávaných nutnosti. Je pravda, že úloha je komplikovaná skutočnosťou, že huba ovplyvňuje nielen čerešňové sady, ale aj blízke kultúry. Z nebezpečného ochorenia trpí:

 • marhuľa;
 • čerešňová slivka;
 • cherry;
 • vtáčia čerešňa;
 • kanalizácie.

Pri prvých príznakoch ochorenia sa všetky opatrenia boja proti kokomikóze a čerešniam podieľajú na súvisiacich kultúrach.

Životný cyklus pôvodcu tkaniva tkaniva

Spóry huby dokonale tolerujú ruské zimy a čakajú na zimu:

 • na plody a listy vľavo na vetvách;
 • v trhlinách kôry, ktoré sú obzvlášť náchylné na vylučovanie gumou;
 • na rastliny zostáva pod stromom;
 • na povrchu pôdy.

postihnutého listuPri príchode tepla sa spóry uvoľňujú do ovzdušia a nesú kvapky vlhkosti a vetra. Zvyčajne to nastane pred otvorením obličiek a dostaneme sa na mladé vlhké lístie, rýchlo vyraste a preniknú do rastlinnej tkanivy.

Prvý prejav čerešňovej koksomykózy sa javí ako neočakávané žltnutie alebo sčervenanie časti listov začiatkom leta. Potom sa na povrchu listových dosiek objavia malé zaoblené body tmavej alebo hnedej farby. V priebehu času sa škvrny zväčšujú, spájajú a zaberajú väčšinu listov. Postupne tkanivo listovej dosky suší a zomrie.

Pri otočení padlého chorého listu môžete zvážiť belavé alebo ružové podložky s novými dozrievajúcimi spórmi.

Príčinný činiteľ cherry coccomicosis počas sezóny je schopný reprodukovať až osem generácií, takže bez naliehavých a rozhodujúcich opatrení je šanca na záchranu záhrady minimálna.

Kontrolné opatrenia proti čerešňovej kokombóze a prevencii chorôb

Kontrolné opatrenia čerešňovej kokomizózy začínajú bookmarkingom záhrady. Dnes je mimoriadne dôležité vybrať nielen výnosné, ale aj pásové odrody cherry rezistentné na moniliázu a kokomikozózu. Ich výsadba nezaručuje úspech, ale umožní menej času na ošetrenie stromov chemikáliami.

Related  Z fotografií a popisov sa oboznámime s druhmi a druhmi ostružinov

kokosový na čerešňuPokiaľ ide o kokcicomykózu, aktívne sú staré, osvedčené činidlá obsahujúce meď, napríklad tekutina Bordeaux a moderné systémové fungicídy. Liečba kokomykózy čerešní sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 • skoro na jar, za obličky, ktoré ešte neboli otvorené v štýle zeleného kužeľa;
 • pred kvitnutím alebo v prvých dňoch;
 • ihneď po páde okvetných lístkov;
 • za mesiac, ak vybraná droga umožňuje takýto postup;
 • pred padaním listu.

Keď je lístia už opál a pestovateľ sa pripravuje na dokončenie sezóny, koruna a kmeňové šnúry sú užitočné na ošetrenie 5% roztoku močoviny. Tým sa oplodí rastlina a zničia pripravené patogény pre patogény a škodcov.chorý strom

Liečba kokombikózy čerešne sa nevykonáva s ľudovými prostriedkami, ale preventívne opatrenia budú veľmi užitočné. Pomôžu zachrániť záhradu nielen z tejto plesňovej choroby, ale z moniliózy, iných chorôb ovocných plodín a ich škodcov:

 1. Pri páde sa listy nevyhnutne zhromažďujú a spália. Podobne prísť s nezrelé plody zanechané na vetvách.
 2. Pod stromami počas leta pravidelne odstraňuje a uvoľňuje pôdu.
 3. Pre zimné trávenie kopať a chrániť stromy, chrániť pred vetrom, mrazom a jarným prel.
 4. Na jar a na jeseň sa vykonáva sanitárne prerezávanie záhrady, všetky vzdialené výhonky sú zničené.
 5. Miesta plátkov, oblasti postihnuté lišajníkmi alebo s príznakmi odlupovania gumy sa čistia a ošetria záhradným vínom.

Iba dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie a neustála pozornosť na stav ovocných stromov zaručuje dobrú úrodu a dlhú životnosť záhrady.

Prostriedky boja proti kokomikózii v záhrade – video