pestovanie artičokovNa našej planéte existuje veľa rastlín, o ktorých ľudia možno počuli, ale nevedia o ich skutočnom použití a účeloch. Napríklad artičok – čo to je, ako to môžu ľudia používať vo svojom živote? Môže sa to zožrať? Ak áno, v akej forme, ako?

Takže artičok je rastlina, ktorú vedci pripisujú celoročným trávnatým predstaviteľom flóry. V mnohých krajinách sa táto kultúra pestuje ako zelenina a používa sa na varenie. Štáty, v ktorých rastú artičoky vo veľkom počte:

 • Severná a Južná Amerika;
 • Európske krajiny, najmä Taliansko a Francúzsko.

artičok ovocieAj v sovietskom období obyvatelia našej krajiny mohli v južných regiónoch stretnúť artičok. A podľa historických informácií bola táto rastlina postavená Arabmi, Rimanmi a Grékmi. Je však dôležité poznať nielen to, čo je artičok, kde a ako roste, ale aj o jeho vlastnostiach a vlastnostiach.

Artičok – užitočné vlastnosti a kontraindikácie

zdravé artičokyTáto zelenina je považovaná za veľmi cennú a užitočnú. Občania Francúzska sú však najaktívnejšími spotrebiteľmi. Francúzi vedia istí, čo artičok má užitočné vlastnosti a kontraindikácie. Teraz je na rade odhaliť všetky karty a povedať zvyšok sveta o tejto továrni podrobnejšie.

druh rezaného artičokuČerstvé artičoky obsahujú veľa čistej vody, obohatené vitamínmi užitočnými pre telo, látky, minerály:

 • vitamíny A, E, C, K, ako aj nepostrádateľnú skupinu vitamínov B;
 • Draslík, fosfor, horčík, sodík, vápnik – makroelementy;
 • stopové prvky – meď, mangán, železo, zinok, selén;
 • triesloviny;
 • enzýmy a iné zložky.

Je to bohatstvo pre tých, ktorí chcú schudnúť, ale nechcú škodiť ich zdraviu. Spolu so všetkými svojimi užitočnými vlastnosťami, artičok obsahuje minimálne množstvo kalórií.misky z artyčok na chudnutie

V jeho zložení sa nachádza inulín. Akonáhle vstupuje do ľudského tela, začína sa produkovať veľké množstvo prospešných baktérií v črevnom prostredí. Navyše inulín znižuje obsah cukru v krvi.

Okrem toho, artičoky obsahujú cynarín. Pomocou sa výrazne zlepšuje cerebrálny krvný obeh. Takto použitie tejto rastliny môže byť výbornou prevenciou aterosklerózy. Diuretický a choleretický účinok pomôže ľuďom lepšie ako používanie farmakologických liekov, ako sú farmakologické skupiny.

artičoky sú počas tehotenstva kontraindikovanéTreba však pamätať na to, že artičoky môžu byť kontraindikované na požitie. Hlavné kategórie takýchto ľudí sú:

 • tehotné ženy;
 • deti, ktoré nedosiahli vek 12 rokov;
 • dojčiace matky;
 • ľudia, u ktorých je diagnostikovaná blokáda žlčových ciest;
 • osoby s alergickými reakciami na zložky rastlín a ich individuálna neznášanlivosť;
 • hepatálna insuficiencia v ťažkej, komplikovanej forme.

Related  Čo je potrebné urobiť na záhrade v apríli

s hypertenziou používajte artičoky s opatrnosťouKaždý, kto trpí gastritídou s nízkou kyslosťou, má artyčok konzumovať opatrne. To platí aj pre pacientov s hypertenziou.

Pred konzumáciou artičokov by mali byť prínosy a škody vopred preskúmané, aby tento užitočný produkt ďalej nepoškodil zdravie človeka.

Artičok – návod na použitie

konzervovaný artičokSpotreba tejto rastliny v potravinách je nevyhnutná správne a správne, aby sa do tela dostalo čo najviac užitočných látok a aby sa nepoškodil všeobecný stav alebo samostatný orgán. Preto je veľmi dôležité vopred študovať takzvanú inštrukciu na použitie artičoku.

Z rastliny môžete urobiť užitočnú tinktúru, ktorá má vynikajúce vlastnosti antioxidantu vďaka obsahu zloženia cynarínu. Keď osoba vstúpi do tela, voľné radikály sa navzájom viažu a sú odstránené z tkanív. Najvýraznejší je vplyv na pečeň a obličky. S diuretickým účinkom sa kvapalina z tela s nadbytkom soli, troska a voľné radikály eliminuje rýchlejšie.

artičok ovocie sa používa na výrobu liekovOkrem toho zložky v cennom artičok rastliny môžu produkovať žlč v množstve, ktoré je nevyhnutné pre bezpečné trávenie bielkovín a tukov. A tí ľudia, ktorí majú problémy s črevom, artičok pomôžu znížiť úroveň tvorby plynu.

Tinktura, pripravená z artičoku, je hepatoprotektor. To znamená, že prakticky všetky zložky tinktúry sú obalené, chránia pečeň pred toxickými látkami a odstraňujú prirodzene sa vyskytujúce.

Okrem toho produkujú aj výťažky z artičokov, ako aj lieky vo forme tabliet a extraktov.

Liečba artičokov

artyčokové tabletyV obchodoch s drogami na oknách nájdete artičok, ako liek v niekoľkých formách uvoľnenia:

 • v kvapaline – vo forme roztokov, koncentrátov, sirupov atď.
 • artyčok v tabletách štandardného typu;
 • v kapsulách označených ako “extrakt”.

Ak nie je príležitosť kúpiť v obchodoch s potravinami alebo si objednať čerstvé výrobky z vlasti produktu a sama si ju pripraviť, je možné kúpiť dávkovaciu formu. Vezmite si extrakt z artičokov podľa pokynov na použitie, aby ste dosiahli najpozitívnejší výsledok a nespôsobili nepríjemné vedľajšie účinky.

artičok dozrievaAko už bolo uvedené, artičoky sa používajú v komplexnej liečbe gastrointestinálnych ochorení, pečene, prevencii aterosklerózy, a ďalšie. Dobre zavedené prípravky z tejto rastliny v liečbe obezity a dokonca anorexia, lebo artičokov normalizuje gastrointestinálny trakt a podporuje riadne asimilácii a vstrebávanie tukov v ľudskom tele.

Stojí za to pamätať, rovnako ako akékoľvek liečivo, potravinárske prísady – výťažok z artičokov by ste nemali priradiť. Vzhľadom na prítomnosť kontraindikácií tento liek nemusí byť vhodný pre všetkých. Predbežná konzultácia s lekárom je povinná!

Extrakt z artičokov

extrakt z artičokovĎalšou zo známych možností použitia exotických rastlín je výťažok z artičokov. Nájdete ho aj v lekárňach našej krajiny. Vlastnosti tohto lieku sú jedinečné a jedinečné. Po použití extraktu z artičoka z Vietnamu sú:

 • normalizácia pečene a žalúdka vrátane po operácii;
 • prejav zlepšenia celkového stavu tela a pohody v dôsledku stiahnutia toxínov, toxínov, prebytočných solí a voľných radikálov z tela;
 • čistenie krvi, najmä zníženie obsahu cukru v ňom;
 • pozitívnu dynamiku počas liečby žlčníka a tiež jeho kanály;
 • stabilizácia metabolických procesov v tele;
 • neutralizácia zápalu v gastrointestinálnom trakte.

Related  Kedy zasiať mrkvu v lunárnom kalendári

kvetinové artičokyMnoho ľudí hovorí, že po aplikácii prípravkov na báze výťažkov z artičokov, proces vzniku nervového systému, príde ku kľudu a vyrovnanosti, stres extrémne zriedkavé, a depresie vyblednutiu.

Stojí za to pamätať, že potrebujete len kvalitné výťažky. V opačnom prípade nebude možné dosiahnuť pozitívny účinok a testovať zázračné vlastnosti artičoku.

Hood z Vietnamu vyzerá ako čierny decht. Nie je možné pripraviť z listov rastliny bez špeciálnych zručností a presných formulácií. Extrakciu možno nájsť aj vo forme kapsúl. Použitie v tejto forme znamená oveľa pohodlnejšie. Každý balík obsahuje podrobný návod, ktorý musí byť dodržaný, nie fantastický, zníženie alebo zvýšenie dávky.

Artičok – dobré a zlé pre zdravie

Artičok má kontraindikácie pre použitieOdpoveď na otázku “čo je artyčok”, keď sme študovali jeho užitočné vlastnosti, kontraindikácie, formy výroby liekov a ich správne použitie, opäť stojí za to venovať pozornosť kontraindikáciám a negatívnym dôsledkom.

Použitie a poškodenie artyčoku pre zdravie preto vyšetruje lekári a biológovia až dodnes. Po troch storočiach od objavenia tejto rastliny si ľudia viac uvedomujú pozitívne aspekty použitia tejto zeleniny.

Škody sú z veľkej časti spojené so zneužívaním artičokov, ako aj s ich aplikáciou osobami, ktorým je kontraindikovaná. Okrem toho sa vyskytli zriedkavé prípady, keď ľudia omylom konzumovali rastliny, ktoré nie sú artičoky. Tak boli vyvolané otravy a podkopávanie imunitného systému. Preto, ak nepoznáte artičok spoľahlivo pred sebou alebo nie, nemusíte mať šancu. Najmä ak ste na dovolenke v inej krajine ďaleko od vašich klimatických podmienok.

Video o aplikácii artičokov