cherry besseCherry Bessey sa vzťahuje na poddruhy nízkych vrstiev piesočných čerešní, ktoré rastie v južnej a severnej Amerike. Piesočnatá čerešňa nie je vhodná na stravovanie kvôli nepríjemnej chuti bobúľ, ktoré sú tiež veľmi malé. Doma, najčastejšie sa používa ako krmivo v dcérskej farme alebo ako dekoratívny ker v kvetinovom záhoní. Avšak vďaka vedcovi C. E. Bessovi bola táto odroda zdokonalená a v dôsledku toho sa objavila čerešňa Bessia, ktorá bola pomenovaná na jeho počesť. Kvalita chuti prešla pozitívnou zmenou a odroda sa stala všeobecne známa.

Cherry Bessia – opis odrody

nízky kerCherry Bessey je krík nízkej výšky, maximálna veľkosť dospelého čerešňa zriedka prekračuje značku 1,5 metra. Mladé vetvy červeno-hnedej farby sú usporiadané horizontálne vzhľadom na zem. Keď dosiahnu vek 7 rokov, získajú tmavosivý odtieň, idú do horizontálnej polohy a rozšíria sa.

Povesť Bessey ako dekoratívny keb je zaslúžená, pretože počas kvitnutia je krík úplne pokrytý malými bielymi kvetmi s červenými tyčinkami. A za prítomnosti kvetov oboch pohlaví – mužov i žien.

kvet hmyzuListy tejto odrody sú skôr ako listy vŕbovej listy ako na čerešňových listoch – tvar listu je predĺžený, sploštený ovál, zelená farba mierne vyžaruje striebro. Na jeseň sa červenú, ktorá upúta pozornosť na Bush ešte viac. Bessia sa odvoláva na čiastočne oplodnené odrody, avšak na zvýšenie množstva plodiny je potrebné ďalšie opeľovanie. Lepšie je, ak je sused s inou formou.

sladké šťavnaté ovocieSamotná odroda ešte nemá dostatočne dobrý poddruh, ale práca prebieha v tomto smere. Pre dnešný deň bolo možné odvodiť experimentálne poddruhy, ktoré majú tmavé a žlté plody a sú schopné zobrať až 10 kg bobúľ z jedného kefa.

bez semien so zeleným ovocímCherry Bessey je pomerne vysoko výnosná, začína prinášať ovocie každý rok od druhého roka života. Výnos klesá po 14 rokoch. Bobule môžu mať mierne kruhový alebo predĺžený tvar, veľké (2,5 g), nasýtené takmer tmavo hnedé. Ale existujú odrody so žltým alebo zeleným ovocím. V chuti nie je žiadna typická čerešňa višňa, bobule je skôr tartu a sladké, mierne pripomínajúce vtáčie čerešne alebo žeriav.tmavé ovocie bez semien

Obdobie kvitnutia v Bessia pochádza dva týždne po kvitnutí čerešňových stromov (zvyčajne koncom mája) a trvá 3 týždne.

Čerešne plne dozrievajú do polovice augusta, ale sami sa nerozpadajú. Vľavo na vetve, pod vplyvom slnečného žiarenia, bobule strácajú svoju príťažlivú chuť a stávajú sa uschlými. To je však skôr výhodou odrody, pretože chuť takých čerešní sa zlepšuje.

Related  Technológia núti cibuľu na pero v skleníku, hydropóniu a pilinách

Výsadba sadeníc

výsadba sadeníc bez semienVýsadba a starostlivosť o čerešňu Bessie je podobná jednoduchému čerešňu. Najoptimálnejšia doba na výsadbu sadeníc je jarná. Sady, v ktorých bol koreňový systém uzavretý (v kontajneri), môžete na začiatku jesene vysadiť.

Pri nákupe sadenice v neskorom jeseni je lepšie ju do pichania do jari.

Rastra čerešňa lepšie v slnečnej oblasti s kopcom. Pri výsadbe záhrady medzi sadenicami nechajte vzdialenosť najmenej 2 metre. Hoci Bessey nie je náročný na pôdu, je si všimol, že sa vyvíja lepšie v piesočnej pôde. Na ťažkej pôde sa na drenáž použije štrk alebo drvený kameň a kyslé sa dávkuje dolomitová múka. V hlinenej pôde sa pridáva piesok, aby sa uvoľnil.

Do pripravenej jamy by mali byť zavedené hnojivá:

  • superfosfát;
  • popol;
  • kompost.

sadenica začalaAby ste zabránili rozpadu koreňového systému zo stagnujúcej vlhkosti v jamke, urobte kopu a už položte sadenice na to a naplňte ju pôdou. Po nalievaní teplou vodou. Aj keď je samozrejme lepšie pripraviť pristávaciu jamku vopred – takže pôda bude mať dostatok času na pokles.

Hybridná rôznorodosť čerešní Bessey a sliviek

hybrid tresiek a sliviekCherry Bessey je dobré použiť ako podnož pre slivky. Výsledkom prechodu je získanie pomerne produktívnej odrody s výškou približne 2 metre. Plody začínajú od druhého roka, výnos sa zvyšuje každý rok. Plody hybridného chutia ako slivka, ale nie tak veľké (až do 25 g).

Pri výsadbe hybridných sadeníc by mala byť vzdialenosť zvýšená na 2,5 – 3 metre, zatiaľ čo niekoľko odrôd musí byť vysadených súčasne, pretože hybridy potrebujú opeľovače. Môžete použiť na tento účel a čerešňa Bessey. Hybridy čerešní a sliviek sa reprodukujú horizontálnymi ramenami z dolných konárov. V prípade výsadby cez kameň sa sadenica bude vyznačovať iba jednou z použitých odrôd (čerešňa alebo slivka).

Related  Holandská ruža – harmónia krásy

Chovatelia tiež pracujú na vytvorení hybridnej odrody s marhuľovou a čerešňovou slivkou.

Funkcie starostlivosti o čerešňu Bessey

horizontálne vetvyCherry Bessey v starostlivosti je nenáročná, zvýšila odolnosť proti mrazu a vitalitu, nebojí sa sucha, je odolná voči chorobám.

Kruhu nebol príliš hrubý, na jar by sa mal vyčistiť a zbytočne strieľať. Tiež sa odporúča odstrihnúť vetvy staršie ako 7 rokov, pretože s vekom skoro ležali na zemi a prinášali miernu plodinu. Položte rez do záhradného suda.

Nezúfajte a ak je krík veľmi suchý. V tomto prípade sú mŕtve vetvy odrezané na pni a čoskoro z neho vyrastú nové výhonky.

Ak chcete aktivovať rast, ak je to potrebné, višne sú oplodnené dusíkatými hnojivami, ale zdravé kríky nebudú potrebné. Je lepšie použiť pre nich horný draslík. Čerešňa tiež potrebuje komplexné hnojenie metódou striekania listov, ktorá sa vykonáva najmenej trikrát za sezónu.

Zvláštnosťou bessianskej odrody je úplná absencia koreňovej cukrovej trstiny, ktorá je vlastná jednoduchému čerešňu, čo jej oveľa lepšie zaisťuje.

V prípade, že by čerešňové vetvy padali na zem pod hmotnosťou plodiny, mala by sa vytvoriť podpora okolo puzdra.

Na zimu by mali byť vetvičky ohnuté a pokryté. Pri veľkom množstve dažďa je sneh okolo bush úhľadne očistený, ale nemôžete úplne odrezať vetvy, inak zomrie.

spôsob reprodukcieBessian čerešňa sa násobí horizontálnymi vrstvami. Za týmto účelom sú dolné konáre ohnuté k zemi a upevnené na ich ďalšie zakorenenie. Po vytvorení vlastného koreňového systému môžu byť vykopané a vysadené ako samostatné sadenice.

Video o unikátnej treske Bessey