červená kapustaRozdiel medzi bielou kapustou a červenou kapustou vo farbe a chemickom zložení. Červená kapusta sa skladuje oveľa lepšie, pri zachovaní všetkých užitočných vlastností.

Odrody červenej kapusty

Rovnako ako väčšina kríživých odrôd červenej kapusty, môže byť skoré dozrievanie, stredné a neskoro.

Najvyššie chuťové vlastnosti a trvanlivosť takých odrôd ako Kalibos, Autoro, Rubin MS, Gako.

Na základe charakteristík môže každý záhradník vybrať najvhodnejšiu odrodu červenej kapusty. Vzhľad červenej kapusty (foto) je zvyčajne znázornený na obale so semenami.

  • Paleta – neskorá zrelosť červenej kapusty (150 dní). Okrúhla hlava s hmotnosťou do 1,8 kg sa dokonale zachová.
  • Nurima F1 – skorá odroda (80 dní), hlava vynikajúcej chuti, priemerná hmotnosť 2,5 kg, nie je určená na dlhodobé skladovanie.
  • Kalibos je druh priemerného dozrievania, je kužeľovitý až do 2 kg, nie je náchylný k podmienkam kultivácie.
  • Kamenná hlava je neskorá odroda, charakterizovaná vysokým výnosom, nie je náchylná na ochorenie.

Redskay a Kalibos

Rozmanitosť červenej kapusty: Nurima F1

Ako pestovať červenú kapustu?

V závislosti od odrody vzniká červená kapusta na 105 až 200 dní. Môže sa pestovať v semenách a sadeniciach.

S metódou výsevu rastúcej červenej kapusty sa spotrebuje veľké množstvo semien a na začiatku vegetačného obdobia sa na výhonky vyžaduje starostlivá starostlivosť. Osivá v južných regiónoch sa uskutočňuje v marci až apríli, v severných regiónoch sa obdobie posúva v období apríl až jún.

Ako pestovať semeno?

Kalibrované semená sa vyleptá v slabej zmesi manganistanu draselného alebo sa spúšťajú 20 minút do horúcej vody (50 ° C) a potom sa ochladia. Pripravené semená sa zasielajú v úrodnej pôde a vysielajú sa v každej jamke 4 semená. Nad nimi sú posypané pôdou alebo zmesou rašeliny a humusu. Minimálna vzdialenosť medzi otvormi 60 cm, a kapusta semená sú pochovaní do hĺbky 4 cm. Na účely ochrany budúcich strieľa z kapustovitých skočky, mleté ​​práškové popola.

Related  Základné pravidlá pre rezanie ruží na zimu zachovať ich nedotknutú krásu

Keď sa na rastlinách vytvoria 2 – 3 skutočné listy, vykoná sa zriedenie, pričom v každej jamke zostane 2 kópie a po chvíli sa odstráni ešte jedna v prospech lepšie vyvinutého. Sadenice červenej kapusty je možné opatrne premiestniť z otvoru. Zostávajúce rastliny v kopcoch.

Seedling metóda kultivácie

kapustové sadeniceSemená sa pripravujú podobným spôsobom pred sejbou. Na rozrábanie sadenice kapusty je možné na parapete v sadeniciach alebo v kvetináčoch, v horúcich záhradech, v nevykurovaných skleníkoch alebo v otvorených škôlkach.

Krabice sú naplnené pripravenou pôdou pozostávajúcou z rovnakých častí trávnika a rašeliny. Pri tomto spôsobe pestovania sadeníc je dôležité monitorovať teplotný režim – stĺpec by nemal klesnúť pod značku 16-20 ° C pred vznikom. Po týždni sa teplota zníži na 8 ° C a po rozrábení rastlín pri teplote 12 až 15 ° C.

Premiestňovaním sadeníc je červená kapusta pripravená na máj, kedy rastlina tvorí 5-6 listov a je dobre ochutený.

sadenicePôda pred transplantáciou je pripravená rovnakým spôsobom ako pre bielu kapustu. Najlepšie zo všetkých, červená kapusta rastie na úrodnej, voľnej a ľahkej pôdy s kyslosťou 5,5-7,0 pH. Na kyslej pôde červená kapusta vôbec nevyrastie. Najlepším miestom pre túto kultúru bude dobre osvietený hrebeň, na ktorom vlani vyrastali uhorky, paradajky, cibuľa, fazuľa, repa alebo zemiaky. Aby sa zabezpečilo, že rastliny nie sú postihnuté veľrybou, červená kapusta sa po 4 rokoch vráti na predchádzajúce miesto pestovania. Pôda na hrebeni je pripravená od jesene, zavádzajúca organické. Ak nie je žiadny, použite ako hnojivo nitroammophoska.

Transplantácia sadeníc vyrástla červenej kapusty vykonanú nasledujúce technológie: vo výrobe otvor potaš hnojivo alebo dusičnan amónny hnojivo v zmesi s pôdou prístrešok malé množstvo vody, a zasadil sadenice. Pôda okolo je zhutnená, po ktorej sa rozliava teplou vodou.

Starostlivosť o červenú kapustu

Ďalšie opatrenia na pestovanie červenej kapusty sa obmedzujú na plesanie, uvoľňovanie pôdy, hluk a včasné zavlažovanie.

Related  Pestovanie zemiakov v bareli – vlastnosti výsadby, kŕmenia a starostlivosti

hlava červenej kapusty

zalievanie. Ako každá iná kapusta, táto kultúra je milujúca vlhkosť. Nedostatok vlhkosti ovplyvňuje výťažok a kvalitu hlavy. Z času na čas je užitočné stráviť veľké kropenie výsadby červenej kapusty tak, aby kvapky kvapky z listov. Vlhkosť pre tento druh kapusty je extrémne nevyhnutná v období tvorby lístia listov, ich rast až do okamihu zatvárania v medzilodoch. Počas tvorby hlavy by sa malo aj veľké zavlažovanie. Nie je však potrebné vyplniť výsadbu, pretože červená kapusta netoleruje stagnáciu vlhkosti a nadmerne vlhkej pôdy.

Uvoľňovanie a hluk. Prvé uvoľnenie výsadby sa uskutoční týždeň po výsadbe. Starostlivosť o červenú kapustu znamená pravidelné prevzdušňovanie pôdy pre dobrý rozvoj koreňového systému rastliny. Keď sa vykoná tretie uvoľnenie, stonka kapusty rastie na úroveň prvých listov.

Ďalšie hnojenie. Počas aktívneho rastu listov sa kapusta kŕmi dusíkovým hnojivom a keď sa začne tvoriť hlava, v kŕmení by malo dominovať fosfor a draslík. Ak je veľa dusíka, rastlina bude naďalej rásť listy na úkor tvorby hlavy.

Choroby a škodcovia. Kapusta je vážne poškodená vošky, mory, tripy, kapusta a lopatka, blchy, muchy. Ale najčastejšie kapusta z kýlu zomrie. Počas mokrého a daždivého počasia môže byť kapusta ovplyvnená vaskulárnou a slizničnou bakteriózou, fusariózou.

Spôsoby boja pre všetky druhy kapusty sú rovnaké. Z kýlu sa ušetrí iba správna rotácia plodín. Od hmyzu používajte insekticídy alebo ľudové metódy: poprášenie tabakovým prachom a popolom, posypanie infúziami cesnaku, cibule alebo palinu.

Červená kapusta Garcia – video