Mrkva pestovaná na lôžkach

Mrkva je skladom vitamínov a mikroživín. Každý záhradník sa snaží zasadiť. Získanie dobrej úrody nie je tak ťažké. Najdôležitejšie je sledovať načasovanie výsevu a poznať nejaké nuansy. O nich hovoríme teraz.

Dátumy vysadenia mrkvy

Mrkva na miesteNajprv je potrebné povedať, že mrkva sa navzájom líšia z hľadiska dozrievania. Existujú skoré, stredné a neskoré odrody. V závislosti od toho sa obdobie zmení, keď je možné zasiať mrkvu na otvorenom teréne.

  • Skoré odrody mrkvy sa môžu vysielať po vonkajších teplotách relatívne pozitívnych (asi +3 stupňov). Zvyčajne toto obdobie spadá do konca apríla začiatkom mája. Vysadená mrkva týmto spôsobom dozrieva v lete.
  • Stredné a neskoré odrody mrkvy sa pestujú približne v tom istom období – od 1. do 20. mája. Niekedy sa toto obdobie predlžuje až do začiatku júna. Táto mrkva je vhodná na dlhodobé skladovanie.

Niektorí skúsení záhradníci praktizujú výsadbu mrkvy koncom jesene. To vám umožní zberať oveľa skôr – asi dva týždne. Optimálny čas na výsadbu v tomto prípade je koniec októbra začiatkom novembra. Hlavná vec spočíva v tom, že nie sú žiadne pozitívne teploty. V opačnom prípade sa môžu semená klíčiť. Pridajme, táto metóda má jednu veľkú nevýhodu. Ak je zima veľmi silná, je vysoká pravdepodobnosť, že semená zmrznú a na jar nezvýšia.

Proces prípravy na výsev mrkvy

Príprava pôdy

Príprava pôdy

Než začnete pestovať mrkvu, musíte sa postarať o prípravu pôdy. Táto plodina sa zhoršuje v ťažkej hlinitej pôde. Preto je lepšie, aby sa mrkva na posteľ s ľahkou pôdou (je dobré, ak je pôda zmiešaná s malým množstvom piesku).

Nemôžete priniesť čerstvý hnoj pod záhradou s mrkvou. To nepriaznivo ovplyvní vývoj tejto plodiny – koreň bude pravdepodobne slabý a bude veľmi zle skladovaný.

Príprava osív

Príprava semien mrkvyZačať záhradníci zvyčajne nepripisujú veľkú dôležitosť tejto položke, ale márne. Vďaka správnemu spracovaniu semien sa rastlina vyvíja oveľa lepšie a prináša bohatú úrodu. Existuje veľa spôsobov spracovania osiva. Snáď najúčinnejším z nich je namáčanie semien v mangáne (slabé riešenie). Táto metóda umožňuje chrániť budúce korene pred škodcami a rôznymi chorobami.

Niektorí výrobcovia nákladných vozidiel na začiatku zberu namočia semená v rôznych rastových stimulantoch. V tomto prípade zmizne otázka, ako zasiať mrkvu, aby rýchlo vybuchla.

Príprava lôžok

Príprava lôžokOptimálna veľkosť lôžka: šírka 1 metr a dĺžka 5. Samozrejme ide len o približné parametre. Konečná verzia závisí od preferencií záhradníka. Pred zasadením mrkvy na jar, napríklad pomocou lopatovej stopky, musíte urobiť brázdy. V nich sú semená.

Šírka tejto drážky je približne 6 cm, vzdialenosť medzi nimi je 20 cm, predtým ako sa začne mrkva, drážky sa opatrne rozliajú roztokom manganistanu draselného. To sa robí s cieľom znížiť koreňové plodiny.

Výsadba mrkvy

Výsev mrkvySemená mrkvy sa osijú v predpripravených brázdach vo vzdialenosti 1-1,5 cm. Plodiny sú obložené rašelinou (môžete pridať piesok). Zdá sa, prečo? Odpoveď je úplne jednoduchá: ak je pôda hustá, semená vyklíčia veľmi zle a ak sa naopak možno spoľahnúť na priateľské výhonky. Po zasadnutí semien ostáva iba dobre vrhnúť (používať studenú vodu) postele.

Zrýchlenie klíčenia semien

Urýchľujeme klíčenie semienSamozrejme, každý záhradník vždy chce, aby klíčky sa objavili čo najskôr. Existuje mnoho spôsobov, ako urýchliť tento proces. Budeme hovoriť o metóde, ktorá je založená na použití konvenčného polyetylénu. Je to veľmi jednoduché. Je potrebné, aby sa film potiahol a zakryli ho vrstvou tak, aby medzi polyetylénovým povlakom a zemou ležala vzduchová vrstva s hrúbkou asi 12 cm, a potom je potrebné umožniť čas na klíčenie semien. Ak používate túto metódu, zvyčajne stačí jeden týždeň. Keď sa objavia výhonky, polyetylén sa odstráni. Ak sa tak nestane, klíčky, ktoré ešte nedosiahli silu, môžu zomrieť.

Výber “susedov” pre mrkvu

Cibuľa a mrkva na jednej náplastiAko sme už povedali, aby ste získali dobrý úrodu mrkvy, potrebujete vedieť o niektorých odtieňoch. Jednou z nich je správna voľba “susedov” (tých rastlín, s ktorými táto poľnohospodárska plodina rastie dobre). V skutočnosti sa mrkva ľahko dostať spolu s mnohými rastlinami. Zoznam najúspešnejších “susedov” zahŕňa: cibuľa, cesnak, paradajky, reďkovky, šalát a hrášok.

A ďalší malý trik: aby sa zabránilo výsadbe mrkvovej múky, skúsení záhradníci odporúčajú obklopiť ich tabakom, rozmarínom alebo šalvia. Pre rastliny, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú vývoj mrkvy, patrí kôpor a aníz.

Karotka kvetinové lôžkoV tomto článku sme odpovedali na veľa otázok. Po prečítaní je jasné, kedy sa vysádza mrkva na otvorenom teréne, ako zasiať túto kultúru a ako urýchliť rýchlosť klíčenia semien. Pomocou vyššie uvedených odporúčaní môžete ľahko rásť na dvore, obliecť susedov a vychutnať si bohatú úrodu mrkvy. Hlavná vec je mať trpezlivosť a všetko sa ukáže.

Zasieľajte mrkvu a nerušte, veľmi jednoduché – video