moniálne popálenieZáhradkári sa čoraz viac stretávajú s tým, že medzi jarnými zeleňami na čerešňach sa objavujú hnedé škvrny náhle vysušené z moniliálneho pálenia výhonkov. Ako poraziť cherry monilias, ako liečiť postihnutú chorobu výsadby?

Majitelia záhradky, sa doteraz stretávajú s problémom, ľudia sa mylne domnievajú, že v poslednej dobe uschnuté stromy boli v páse jarný mráz alebo prudkom studenom daždi. Niektorí sa obviňujú, že majú príznaky ochorenia na popáleniny z nesprávne vybraného insekticídu. V skutočnosti príčinou smrti výhonkov je účinok škodlivých húb z rodiny Monilia.

Čo je moniliálne spálenie čerešne?

cherry moniliasisRôzne poddruhy tohto parazita sa usadzujú na jablone a hrušky, dule, broskyne, marhule a slivky. Kôstkové plodiny, ktoré obsahujú čerešňu, trpia najviac. Moniliáza čerešní, na fotografii alebo šedivé ovocné hniloby je v mnohých regiónoch v miernom podnebí.

V Rusku infekcia postihuje záhrady:

 • v strede európskej časti;
 • na Sibíri;
 • na severozápade krajiny;
 • na Ďalekom východe;
 • na Kaukaze;
 • v meste Ural.

kontaminovanej záhradeCherry záhrady na Ukrajine a Bielorusku sú infikované moniliami. Problém sa stal takmer všadeprítomný. Šírenie moniliálneho popálenia čerešní je podporované chladným počasím a dažďom. Pri vlhkosti vzduchu 95-100% je optimálna teplota pre vývoj parazita 15-20 ° C.

Predĺžený prameň sprevádzaný zrážaním vyvoláva výskyt ochorenia aj v tých oblastiach, kde neboli pozorované skoršie masové prejavy šedej plesne.

Ako sa infikuje rastliny?

čerešňové kvetyConidia huba počas kvitnutia cez pistil preniknúť do vnútra kvetu. Čoskoro mycelium rastie. Mycelium ovplyvňuje pedicel a strieľa. Výsledkom toho je, že namiesto typu plodov, ktoré sa plnia, pestovateľ pozoruje rýchle vysychanie mladých pobočiek.

Vytvorené vaječníky, listy a výhonky nadobudnú hnedú alebo tehlovo-hnedú farbu. Bobule sú mumifikované a zostávajú na strome. Ak sa postihnuté časti rastliny neodstránia včas, na nich sa objavia nové spóry huby a infekcia sa opakuje. Dokonca aj otepľovanie a zastavenie dažďa nemôže zastaviť proces rozptýlenia parazita. Hoci vonkajšie príznaky ochorenia sú v tomto prípade mazané alebo zle viditeľné, ale pri prvej príležitosti sa prejaví patogén čerešnej monovrstvy, ktorá sa už nachádza v tkanive ako na fotografii.

vývoj moniliázyV priaznivých podmienkach poskytuje horúca sezóna háveňový parazit niekoľko generácií a zachytáva celé záhrady. Zimné spóry čakajú na infikované vetvy, sušené listy a neošetrené bobule neviditeľné zo stromov. Identifikovať ich prítomnosť môže byť na šedo-hnedé škvrny na kôre, mumifikované ovocie a listy. S príchodom jari nastane nové kolo infekcie.

Monilial horieť čerešne a nebezpečná, že môžu byť ľahko prenesené do kultúry úzko súvisí, ako sú čerešne, slivky, plsť čerešne, slivky, marhule a broskyne.

Šírenie infekcie prispieva nielen k daždivom počasí, ale aj hmyz, parazitárne na kvety a vaječníky čerešní. Nielen, že porušujú celistvosť tkanív a oslabiť ovocné stromy, škodcami, napríklad čerešňa nosatec, vošky alebo mora, nesú špongiu už napadnutých častí rastlín so zdravými.

vážne poškodenie čerešníSpolu s kokomikózou je moniliálne spálenie na kamenných kultúrach považované za jednu z najničivejších chorôb. Už v prvom roku po infekcii zahradník stráca leví podiel plodiny. Malo by sa pamätať na to, že liečba čerešňového moniliázy s ľudovými liekmi sa nevykonáva.

Pokiaľ nebudú prijaté naliehavé opatrenia, ochorenie sa rýchlo rozšíri cez koruny stromov, ktoré rastú veľmi rýchlo, a za pár rokov môže zničiť obrovské, predtým zdravé a stabilne ovocné porasty.

Ako sa vyrovnávať s katastrofou, ktorá sa dotýka rastúceho počtu amatérskych a priemyselných fariem? Existujú nejaké lieky na ochorenia a odrody čerešní, ktoré sú odolné voči moniliázam?

Ako liečiť čerešňovú moniliázu?

Keďže choroba sa správa agresívne a v posledných rokoch zachytila ​​všetky nové územia, opatrenia na boj proti monoliázám čerešní musia byť komplexné, pravidelné a rozhodné. Zahŕňajú:

 • hygienické prerezávanie postihnutých odvetví;
 • čistenie padlých listov pod stromami;
 • tvorba koruny;
 • ošetrenie rastlín chemikáliami.

tvorba korunyPred ošetrením čerešňových monilií s prípravkami obsahujúcimi meď alebo systémovými fungicídmi je potrebné odstrihnúť už sušené výhonky. Ak by boli slabé vetvy postihnuté hubou, lišajníkmi alebo hmyzom, vetvy sa na jeseň neodstránili, sú vyrezané skoro na jar pred otvorením obličiek. Potom sa stav stromov kontroluje po kvitnutí. Prvé známky lézie sú viditeľné po 8-14 dňoch po vädnutí kvetov. Ak chcete vylúčiť rozšírenie infekcie na zdravé drevo, držiak je držaný, pričom pár púčikov pod sušiarňami.

Listy, vaječníky a malé výhonky, spadnuté pod stromom, starostlivo zozbierané a zničené. Pôda koreňového vrchlíka je uvoľnená.

Dobrým preventívnym opatrením proti šíreniu moniliálneho popálenia čerešní je pravidelná tvorba ovocných stromov. Odstránením vetví, ktorých rast vedie k nadmernej hustote koruny, rezanie slabých výhonkov znižuje riziko kolonizácie koruny škodcami a hubami. Obzvlášť potreba takého prerezávania a omladenia sú staré, postupne oslabujúce výsadby.

Všetky zvyšky rastlín z chorých čerešní, vrátane konárov, mumifikovaných alebo rozpadaných plodov v lete, ako aj listov, sú nevyhnutne spálené.

Ak sa tak nestane, huba sa ľahko preženie a s vetrom, kvapkami dažďa alebo s pomocou hmyzu sa bude ďalej šíriť a ničiť plantáže.

potrebujú liečbu meďouPrerezávanie a dodržiavanie agrotechnológie spomaľuje vývoj infekcie, ale iba takýmto kontrolným opatrením môže byť porazená čerešňa. Je oveľa efektívnejšie kombinovať ich so zložitým ošetrením záhrady so špecializovanými antifungálnymi látkami.

Proti moniliázii, ako aj proti iným plesňovým infekciám na rastlinách sa tradične používajú prípravky obsahujúce zlúčeniny medi. Potláčajú činnosť parazita a navrátia zdravie rastlín.

Okrem toho sú dnes moderné systémové fungicídy, ktoré pôsobia proti niekoľkým mikroorganizmom, ktoré sú nebezpečné pre ovocné plodiny. Preventívne aj terapeutické opatrenia zahŕňajú niekoľko procedúr za sezónu.

Ako liečiť moniliázu na čerešne, ktoré boli ovplyvnené minulou sezónou? Zničiť moniliosis postrek patogén sa konala na jar, pred bud praskla, a na jeseň, potom, čo list dokončí keď sa vykonáva orezávanie a zničiť všetky opadané lístie.

S preventívnym účelom sa striekanie uskutočňuje:

 • v zelenej kužeľovej fáze, to znamená pred otvorením kvetných pukov;
 • po kvitnutí, keď sa tvoria vaječníky;
 • mesiac po poslednej liečbe, ak to povoľuje inštrukcia vybraného prípravku.

vyžaduje použitie fungicíduK dnešnému dňu je k dispozícii množstvo účinných fungicídov, ale je potrebné si uvedomiť, že huby sa môžu prispôsobiť jednému alebo druhému zloženiu. Preto je lepšie meniť prípravky a spolu s nimi používať insekticídy v lete od hmyzích škodcov, ktoré podporujú šírenie infekcie na susedné stromy a ovocné kríky.

Jedným z účinných opatrení na boj proti čerešnej moniliáze je kompetentný výber odrôd na pestovanie.

Najprv by ste si mali vybrať rastliny, ktoré sú dobre prispôsobené klimatickým vlastnostiam regiónu. A hoci chovatelia nemôžu rozmnožovať odrody a čerešňové hybridy, ktoré vôbec nie sú náchylné na nebezpečnú chorobu, existujú odrody, ktoré sa lepšie vyrovnajú s morom než iné.

Medzi nimi cherry Anadolu a Tamaris, bieloruský grade a živicové Rossoshanskaya čiernej a nenáročné, odolné moniliosis čerešne odrody pre Moskovskej oblasti, napríklad Turgenevka, mládeže, Radonezh, Shpanka Brjansk a Bystrinka.

So správnym prístupom k poľnohospodárskym postupom, preventívnu liečbu a neustálej pozornosti na stav vykládky, a to aj v oblastiach hromadného infekcie moniliosis možno získať konzistentne dobré výnosy a nestarať sa o zdravie favorita mnohých kultúrach.

Video o moniliázach a prostriedkoch boja proti nim